9 stycznia 2012 - Uroczystość Objawienia Pańskiego |
Dnia 6 stycznia po raz pierwszy ulicami naszego miasta przeszedł Lubuski Orszak Trzech Króli. Na zielonogórskim deptaku roiło się od gwiazd, aniołów, diabłów i najważniejszych w tym dniu Trzech Króli. W tym dniu każdy przechodzień mógł czuć się uczestnikiem korowodu, ponieważ każdy otrzymywał koronę wykonaną przez dzieci z wielu szkół, również z naszego ośrodka. Dom Harcerza reprezentowały diabły, anioły, królowie, przygotowani przez pracownie teatralne (Grymas, Trach, Chlebojady, Nanibyteratr) modelarską i Zuchy. Na scenie wystąpił zespół Rezonans.
|
16 stycznia 2012 - Noworoczny wieczór artystyczny |
15 stycznia o godz. 17:00 w „Dąbrówce” na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się Noworoczny Wieczór Artystyczny, zorganizowany przez pracownię taneczną Tatiany Maciejewskiej. Na scenie zaprezentowali się uczestnicy zajęć z Domu Harcerza wraz ze studentami I roku Animacji Kultury. Prezentowane były różne formy wyrazu artystycznego: teatr, taniec, śpiew, recytacja, malarstwo.
|
19 stycznia 2012 - Warsztaty decoupage |
W "Domu Harcerza" odbyły się warsztaty decoupage, podczas których uczestnicy zapoznali się z techniką zdobienia przedmiotów. Słowo decoupage pochodzi od francuskiego "decouper" – wycinać. Technika decoupage polega na przyklejeniu do odpowiednio spreparowanej powierzchni wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Technika decoupage staje się coraz bardziej popularna ponieważ pozwala na wykorzystanie swojej inwencji twórczej do ozdabiania różnych przedmiotów, takich jak skrzynki, doniczki, kubki, wazoniki czy butelki. Warsztaty zorganizowała Dorota Polaczek, która zaprezentowała, krok po kroku, jak ozdobić przyniesione przez uczestników przedmioty.
|
23 stycznia 2012 - Warsztaty słowa |
Przyjechały z Warszawy. Można zapytać, co skłoniło je do przyjazdu tutaj z dalekiej stolicy. Okazuje się, że sprawczynią całego zamieszania pod tytułem Warsztaty Słowa była Marta Pohrebny-Karcz, która namówiła dziewczyny z Między Wierszami, by zrobiły w "Domu Harcerza" trochę artystycznego zamętu. Dorota Iwanicka należy do stowarzyszenia a Mirka Micek i Aneta Włodarczyk wspierają jego działalność, która polega przede wszystkim na promowaniu ruchu scenicznego. Do Zielonej Góry przyjechały więc po to, by zachęcić młodych ludzi do recytacji. Recytacja to nie deklamacja – mówi Dorota – ale przekazywanie uczucia, myśli, emocji, które ma w sobie literatura. –Chciałabym, żeby uczestnicy warsztatów zobaczyli, że dzięki recytacji mogą się wypowiedzieć. – Początek był trywialny - włącza się Mirka – moja mama pracowała w domu kultury a ja byłam bardzo nieśmiała, więc zapisałam się na zajęcia, ale tuż przed pierwszym występem chciałam się wycofać, myślałam, że nie dam rady. Jednak przełamałam się i teraz czuję już potrzebę, żeby oddawać swoje emocje. Dorota zauważa, że recytacja jest odbierana pejoratywnie w przeciwieństwie do muzyki czy teatru, które są bardziej popularnymi formami. A przecież recytacja jest żywym przekazem tego, co mam w głowie – dodaje Dorota – mogę się schować za tekstem a jednocześnie powiedzieć coś o sobie. Warsztaty słowa odbyły się 21 stycznia w "Domu Harcerza".
|
23 stycznia 2012 - Film na 25-lecie placówki |
W "Domu Harcerza" powstał mrożący krew w żyłach film. Został nakręcony specjalnie na 25-lecie placówki. Pomysł był prosty - w placówce pojawia się tajemniczy morderca, który uśmierca pracowników. Tropem zwyrodnialca rusza przystojny detektyw. O filmie napisała Gazeta Wyborcza, a radio "Zachód" wyemitowało audycję. |
29 stycznia 2012 - XXII Wojewódzkie Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych |
27 stycznia w Sulęcińskim Ośrodku Kultury odbył się kolejny Wojewódzki Przegląd Grup Kolędniczych i Jasełkowych. W tym roku nasze miasto i ośrodek reprezentowała grupa teatralna „Chlebojady”. Obejrzeliśmy 17 zespołów teatralnych z naszego województwa. Oprócz tradycyjnych jasełek, mogliśmy zobaczyć wiele nowatorskich pomysłów, dotykających istoty świąt. Teatr Chlebojady spektaklem „Pastorałka” otrzymał tytuł laureata i nagrodę Burmistrza Sulęcina. Serdecznie gratulujemy!
|
1 lutego 2012 - Dzień Babci i Dziadka |
W dniu 30 stycznia okazją do spotkania w Domu Harcerza w gronie rodzinnym był Dzień Babci i Dzień Dziadka. W tym dniu przedszkolaki z Akademii Przedszkolaka pod opieką pani Ani przygotowały niespodziankę dla babć i dziadków. Maluszki zaprezentowały tańce, piosenki, których uczą się podczas zajęć w Akademii. Babcie i dziadkowie byli dumni i wzruszeni, radośnie dali się wciągnąć do wspólnej zabawy i odtańczyli wspólnie z wnukami kilka tańców. Po występach, życzeniach i prezentach był czas na chwilę wspomnień i radosnych rozmów przy słodkim poczęstunku, kawie i herbacie, który dzielnie przygotowały mamy przedszkolaków za co im serdecznie dziękujemy.
|
2 lutego 2012 - Pastorałka dla Mieszkańców Hospicjum |
Uśmiech dla Mieszkańców Hospicjum udzielił się również nam! Dnia 31 stycznia „Chlebojady” jeszcze raz zagrały sztukę, tym razem odbiorcami byli Seniorzy Domu Integracji Społecznej Hospicjum w Zielonej Górze. Spektakl „Pastorałka” był żywo odbierany i komentowany przez mieszkańców, co sprawiało nam jeszcze więcej radości, niż kiedykolwiek. Dziękujemy Mieszkańcom za ich wrażliwość, gościnę, za to, że mogliśmy te ostatnie dni okresu bożonarodzeniowego przeżyć z Wami. Chlebojady.
|
6 lutego 2012 - „Witraż” – warsztaty plastyczne |
3 lutego w „Domu Harcerza” odbyły się warsztaty plastyczne dla młodzieży gimnazjum, które zostały przygotowane i przeprowadzone przez Romana Frodymę i Urszulę Kundzik z Pracowni Imprez Masowych we współpracy z Ireną Mikundą. Celem zajęć było wykonanie obrazka na prezent dla bliskiej osoby. Efekt witrażu uzyskano wyklejając motyw foliami samoprzylepnymi na szkle.
|
9 lutego 2012 - Turniej Jednego Wiersza |
W dniu 7 lutego w sali Hydro(za)gadka w Zielonogórskim Ośrodku Kultury odbył się Turniej Jednego Wiersza. Jak każdego roku, uczestnikami konkursu byli uczniowi szkół podstawowych. Spotkanie jest możliwością zaprezentowania swoich wierszy na forum innych młodych poetów. Program turnieju był przeprowadzony w konwencji bajki o królewnie, co spać nie chciała. Królewną była Agata Małycha - aktorka teatru Grymas, a w role jej dwórek - aktorki teatru Chlebojady. Reżyserem całości imprezy była Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek.
|
10 lutego 2012 - Wystawa w "Galerii Dzikiej" |
9 lutego odbył się wernisaż wystawy Agnieszki Kujawy-Bartosik, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Artystka specjalizuje się w akwarelach, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na kierunku wychowanie plastyczne. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury a także jako grafik z agencjami reklamowymi. Na wystawie w "Domu Harcerza" zaprezentowała akwarele z motywami roślinnymi, architektonicznymi i krajobrazy. Wystawę można obejrzeć w naszej placówce codziennie od 10.00 do 14.00 do 24 lutego. Serdecznie zapraszamy! <<galeria zdjęć>>
|
15 lutego 2012 - I rozpoczęły się ferie 2012! |
W "Domu Harcerza" ruszyły zajęcia feryjne dla dzieci i młodzieży. Codziennie od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 14.00 każdy, kto ma ochotę fantastycznie spędzić czas może przyjść do placówki i wybrać sobie dowolne zajęcia. Plastyka, taniec, dziennikarstwo, step, ceramika i wiele, wiele innych. Zapraszamy serdecznie. A rodziców prosimy o zostawienie dzieciom swoich numerów telefonów.
|
17 lutego 2012 - Wyjazd do Czarnej |
Piątek upłynął nam na wyjeździe do Czarnej. Pani Małgorzata Wower przygotowała w swojej zagrodzie wiele atrakcji. Najpierw poznawaliśmy zwierzęta - kozy, owce, króliki, indory i kucyka. Potem były konkursy i zabawy - kto najwięcej razy podniesie kapustę, wrzuci celnie ziemniakami do kosza, rozpozna zboża. Były też zawody w kręceniu hula-hop i "podaj dalej". Na końcu lepiliśmy bałwany i jedliśmy gorące kartofle z parownika. Zabawa była udana!
|
27 lutego 2012 - Koniec ferii w MCKiE |
I skończyły się ferie w "Domu Harcerza". Przez dwa tygodnie, od poniedziałku do piątku uczestniczyliście w zajęciach przygotowanych specjalnie z myślą o was. Zajęcia ceramiczne, plastyczne, wokalne i dziennikarskie. Wyklejaliście, graliście w szachy, stepowaliście. Mieliśmy także wspólne udane dwa wyjazdy do Czarnej, do zagrody p. Małgorzaty Wower. W sumie w zajęciach feryjnych, w naszych dwóch placówkach uczestniczyło ok. 1300 dzieci.
Uczestnicy zajęć dzienniarskich, które odbywały się w czasie ferii zimowych przygotowali słuchowisko zatytułowane "MORDERCZA PRZYJAŹŃ" <<<GALERIA ZDJĘĆ>>>
|
29 lutego 2012 - Wystawa fotograficzna |
28 lutego w "Domu Harcerza" odbyły się dwie wystawy fotograficzne. Pierwsza była przeglądem prac członków Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Tematyka zdjęć obejmowała różnorodne zainteresowania twórców, którzy swych inspiracji szukali w naturze, ulicy, ludziach i eksperymentach technicznych. Drugą wystawą była prezentacja prac uczestników zajęć pracowni fotograficznej pod kierunkiem Krzysztofa Kubasiewicza. Podopieczni p. Krzysztofa pokazali podejście do fotografii cechujące się niezwykłą wrażliwością, świeżym spojrzeniem i innym ujęciem tematu "człowiek". Podczas obu wystaw profesjonaliści i amatorzy mogli wymienić się doświadczeniami i podejrzeć stosowaną technikę. Wystawy można obejrzeć w budynku "Domu Harcerza" (na parterze i I piętrze), przy ulicy Dzikiej 6, codziennie od poniedziałku do piątku od 10 - 20 oraz w soboty od 10 do 14. Zapraszamy. <<<GALERIA ZDJĘĆ>>>
|
3 marca 2012 - Warsztaty plastyczno-teatralne |
2 marca „Dom Harcerza” gościł uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze. Dzieci uczestniczyły w warsztatach plastyczno – teatralnych. Zajęcia przeprowadziły Marta Pohrebny oraz Urszula Kundzik. Celem spotkania było pobudzenie wyobraźni dzieci poprzez stworzenie przestrzennych ptaszków z papieru, do wiosennej dekoracji okna.
|
5 marca 2012 - Bezpieczeństwo w internecie - warsztaty w MCKiE |
Luty był miesiącem w którym mówi się o bezpieczeństwie w internecie. W dniach 03 i 29 lutego w naszej pracowni odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wspólnie Odkrywamy Cyfrowy Świat! Bezpiecznie!”. Na nasze warsztaty zaprosiliśmy grupy dzieci młodszych pani Olgi Lemińskiej i pani Moniki Pirtań. W tych zajęciach także aktywnie brali udział rodzice dzieci. Dla uczestników naszych działań przygotowaliśmy wiele krzyżówek i rebusów dzięki którym wspólnie mogliśmy dowiedzieć się jak mądrze i bezpiecznie korzystać z internetu. Dzieciaki, rodzice i my bawiliśmy się świetnie, a na pamiątkę wszystkim uczestnikom rozdaliśmy dyplomy. <<<GALERIA ZDJĘĆ>>>
|
8 marca 2012 - Warsztaty dla uczniów liceum |
7 marca w „Domu Harcerza” odbyły się warsztaty dla uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kieślowskiego. Młodzież została podzielona na trzy grupy warsztatowe. Pierwsza z nich uczestniczyła w zajęciach pt. „Europa dla młodzieży”, które przeprowadziła Barbara Sibilia. Roman Fordyma poprowadził zajęcia z rzeźby w styrodurze pt. „Ptaki dziwaki”, zaś trzecia grupa warsztatowa robiła biżuterie (kolczyki oraz naszyjniki) techniką decoupage. Zajęcia te poprowadziła Urszula Kundzik. Warsztaty zostały przygotowane przez Pracownie Imprez Masowych.
|
13 marca 2012 - X Mistrzostwa Województwa Modeli Halowych |
W niedzielę 11 marca modelarze z pracowni modelarstwa redukcyjnego z tworzyw sztucznych, której opiekunem jest Marek Piwecki startowali w X Mistrzostwach Województwa Modeli Halowych w konkurencji F1N. Zawody odbyły się w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze. Wszyscy zawodnicy dzielnie walczyli o jak najdłuższe loty swoich modeli. Rywalizacja była bardzo zacięta i do końca trudno było przewidzieć, kto zwycięży. Ostatecznie w tym roku nie udało nam się wywalczyć miejsca na „pudle”, ale nabraliśmy doświadczenia, które zaprocentuje na kolejnych zawodach. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałe sportowe widowisko i serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
|
20 marca 2012 - Mała Sztuka w Cottbus |
W dniach 16-18 marca odbył się XVI Festiwal ”CottbuserSchuler – Kunst-Tage”. Podczas spotkań mogliśmy obejrzeć zespoły taneczne, muzyczne, teatry, kabarety i sztuki wizualne. Nasz ośrodek reprezentowały. Zespól wokalny Area Song pod kierunkiem Jadwigi Macewicz, Teatr „Proforma” pod kierunkiem Marka Zadłużnego, Grupa teatralna „Poniewash”, pod kierunkiem Ewy Andrzejewskiej, Teatr „Grymas” pod kierunkiem Alicji Niewiadomskiej. Swoje prace plastyczne i ceramiczne zaprezentowała Małgorzata Żołądziejewska pod kierunkiem Małgorzaty Bukowicz. Jurorzy w tym roku postanowili wyróżnić Marka Zadłużnego za choreografię do spektaklu, a statuetkę Pegaza i nagrodę pieniężną otrzymał teatr „Grymas” za spektakl „W Beczce Chowany”.
|
23 marca 2012 - Wyniki XV Wojewódzkiego Konkursu Grafiki Komputerowej |
Informujemy że, 21 marca 2012r. oceniająca komisja w składzie Urszula Kundzik, Olga Lemińska, Roman Frodyma, Renata Uss-Wocial wyłoniła z pośród nadesłanych prac laureatów XV Wojewódzkiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Inspiracje - barwnezapiski z notatnika”. W konkursie brali udział uczniowie w wieku od 13 do 19 lat szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubuskiego.
I miejsce zajęła praca „SHINee-zapiski z pamiętnika” autorstwa Marty Ichniewicz lat 14
II miejsce zajęła praca ”Gitara elektryczna” autorstwa Maksymiliana Borysowskiego lat 13
III miejsce zajęła praca „Kleks” autorstwa Moniki Małodobrej lat 17
Komisja wyróżniła pracę ”Karkonosze” autorstwa Małgorzaty Tobaczewskiej lat 13
Na uroczyste podsumowanie konkursu zapraszamy laureatów wraz z opiekunami, które odbędzie się 27 marca o godz. 13:00 w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze, ul. Dzika 6.
|
26 marca 2012 - Szukamy wiosny |
Z okazji pierwszego dnia wiosny postanowiliśmy zorganizować akcję "wiosna", która polegała na szukaniu jej pierwszych oznak. 22 marca punktualnie o godzinie 16.00 wspólnie z uczestnikami warsztatów wyruszyliśmy na poszukiwania. Były pączki drzew, ptaszki, kwiatki i mrówki. Wróciliśmy więc do naszej pracowni, żeby dopomóc wiośnie i przygotowaliśmy kolorowe ptaki, malowane jajka, kwiaty z bibuły, a także motyle. Po skończonych warsztatach udekorowaliśmy pobliskie drzewko!
|
26 marca 2012 - Warsztaty dekoracyjne : „Ale Jaja” |
Malowane, drapane, ozdabiane woskiem, dekorowane bibuła, koronką - takie są nasze wielkanocne jajeczka, ale obok tych tradycyjnych mogą pojawić się inne. Na przedświątecznych warsztatach, w pracowni sztuki dekoracyjnej u p. Olgi Lemińskiej powstały papierowe jajeczka. Wykonane z najprostszych materiałów: papier do ksero, klej, serwetki, wstążeczki i koraliki stworzyły kolorową kolekcję jaj, która z powodzeniem może stać się ozdobą wielkanocnego stołu, upominkiem świątecznym lub dekoracją okienną. Zachęcamy do stworzenia własnych i niepowtarzalnych wielkanocnych ozdób.
|
29 marca 2012 - Lubuski Konkurs Recytatorski |
W dniach 27–28 marca w Zielonogórskim Ośrodku Kultury odbył się Lubuski Konkurs Recytatorski – eliminacje miejskie. Nasz ośrodek prezentowała dzieci i młodzież z Grup teatralnych „Szkrab” „Chlebojady” „Grymas” pod kierunkiem Alicji Niewiadomskiej , „Na niby” i „Słowo” pod kierunkiem Marty Pohrebny. Miło nam poinformować, że laureatem w kategorii wiekowej I-III została Kalina Morawska, która będzie prezentowała nasz ośrodek w wojewódzkim konkursie recytatorskim, wyróżnione zostały Lidia Maliszak, Hania Łączkowska, Marysia Mędryk. W kategorii IV-VI - laureatem została Julia Kamińska, a wyróżnione zostały Weronika Kędzierska i Antonina Mamczur. W kategorii młodzieży licealnej i dorosłych laureatem została Agata Małycha. Gratulujemy również Marcie Pohrebny, która również otrzymała tytuł laureata.
|
30 marca 2012 - „Świateczne granie i jajek malowanie” |
28 marca w Domu Harcerza odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, które zostały przeprowadzone przez Urszulę Kundzik i Romana Frodymę z Pracowni Imprez Masowych. Wykonywanie ozdób świątecznych wprowadziło wszystkich uczestników atmosferę przedświątecznych przygotowań. Duże wielobarwne pisanki na jajkach z papieru w technice batiku oraz małe kolorowe koguciki na patyczkach to ciekawe i oryginalne pamiątki po tym spotkaniu. Działania te znakomicie umiliły czas oczekiwania na występy i prezentacje grup twórczych działających w Domu Harcerza.
A na naszej scenie zaprezentowało się aż osiem grup z różnych pracowni, m.in. Studio Piosenki ”Rezonans”, Zespół „Maki”, „Chichoty”, pracownia teatralna, Zespół „Area Song” i „Shaker”.Podczas programu artystycznego najmłodsi goście mogli spróbować szczęścia losując los na loterii fantowej, zaś rodzice mieli okazję skosztować przepysznych wypieków przy filiżance kawy w naszej kawiarence. <<<GALERIA ZDJĘĆ>>>
|