I kwartał 2014
XXIV spotkania grup kolędniczych i jasełkowych
24 stycznia w Sulęcińskim Ośrodku Kultury odbyły się XXIV wojewódzkie Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Do przeglądu zakwalifikowała się grupa „Szkrabole” Z MCKiE „Dom Harcerza” w Zielonej Górze. W prezentacjach uczestniczyło 15 zespołów z całego województwa. Nasz teatr zaprezentował spektakl „Ot, taka historia” i otrzymał w tym roku wyróżnienie.
Podsumowanie warsztatów dekoracyjnych X - XII 2013 r.
Dobiega końca I semestr, a zatem czas na krótką prezentację działań warsztatowych, które odbyły się w pracowni sztuki dekoracyjnej prowadzonej pod kierunkiem p. Olgi Lemińskiej. Z powodzeniem zrealizowano cykl jesiennych i świątecznych warsztatów dla uczestników zajęć i ich rodziców. Podczas pierwszych zastosowano charakterystyczne dla pracowni techniki zdobnicze
powierzchni drewnopodobnych z wykorzystaniem masy tynkarskiej, szablonów, kleju i farb. Powstały "ramy"- oprawy do luster, zdjęć, wydruków lub motywów decoupagowych. Techniki te wykorzystano na warsztatach dla nauczycieli i pracowników MCKiE "Dom Harcerza" prowadzonych również w tym semestrze przez p. Olgę oraz p. Romana Frodymę .
Drugi cykl spotkań warsztatowych skupiał się wokół dekoracji świątecznych. Powstały materiałowe choinki i wianki przystrojone w dziecięce ozdoby: gliniane gwiazdki i serduszka, papierowe i makaronowe aniołki oraz pierniczki z masy solnej. Efekty można zobaczyć w galerii zdjęć oraz na wystawie zbiorowej pracowni w Domu Harcerza, na którą serdecznie zapraszamy.
<<>>
Zapraszamy na wystawę naszych pracowni
Serdecznie zapraszamy na wystawę podsumowującą pierwszy semestr działań Pracowni Plastycznej, Pracowni Sztuki Dekoracyjnej, Pracowni Rzeźby i Pracowni Reklamy Wizualnej. Dzieci i młodzież wykonały prace w bardzo różnorodnych technikach. Na wystawie można zobaczyć więc prace malarskie, rysunkowe, rzeźby, kalendarze, prace dekoracyjne i prace przestrzenne. Swoje prace prezentują pracownie prowadzone pod kierunkiem Katarzyny Heby, Olgi Lemińskiej, Anny Nabel-Myszkiewicz, Doroty Polaczek, Urszuli Kundzik, Anny Stoksik-Markuszewskiej i Romana Frodymy. Bardzo dziękujemy uczestnikom naszych zajęć za wspaniałe realizacje i zapraszamy do oglądania naszej wystawy na pierwszym piętrze w MCKiE „Dom Harcerza” przy ul. Dzikiej.
<<>>
Wycieczka do Przylepu
W środę 5 lutego dzieci z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w ramach zajęć feryjnych uczestniczyły w wycieczce do Przylepu. Gościło nas Zielonogórskie Koło Jeździeckie, które umożliwiło każdemu dziecku przejażdżkę konną. Dzieci mogły też upiec kiełbaskę przy ognisku. Była to świetna okazja aby obcować z przyrodą i z bliska oglądać konie.
Zagraniczni goście w Domu Harcerza
Naszą placówkę w dniach od 3 do 7 lutego odwiedziła dwójka niezwykłych gości – Peruwiańczyk Cristiano i Indonezyjka Cathlea. Są oni studentami, którzy trafili do nas w ramach Wolontariatu AISEC. W trakcie swojego pobytu pomagali prowadzić zajęcia z dziećmi, prezentowali im kraje z których pochodzą na specjalnej projekcji multimedialnej, oraz zachęcali naszych podopiecznych do nauki języka angielskiego. Kontakt z zagranicznymi gośćmi był ciekawym i przyjemnym doświadczeniem zarówno dla naszej kadry, jak i uczestników zajęć feryjnych.
Ferie zimowe w Domu Harcerza
Trwają ferie w naszej placówce. Zajęci odbywają się w budynku przy ul. Dzikiej 6 i Wyszyńskiego 17 c. Dziennie w obu placówkach przebywa ok. 200 uczestników. Nasza propozycja jest bardzo ciekawa dla wszystkich dzieci i młodzieży z Zielonej Góry i okolic. Uczestnicy zajęć feryjnych każdego dnia mają do wyboru przynajmniej kilkanaście różnorodnych form zajęć, które proponuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna, na co dzień pracownicy MCKiE „Dom Harcerza”. Począwszy od zajęć artystycznych, czyli m.in. plastyka, teatr, taniec, muzyka, aż po zajęcia techniczno-manualne, prelekcje, i wycieczki i wyjścia grupowe. Zajęci są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy!
<<>>
Chlebojady podczas rozdania stypendiów artystycznych i naukowych
„W życiu trzeba być odważnym i zdeterminowanym. Nie bójcie się myśleć inaczej, bierzcie sprawy w swoje ręce” - powiedziała marszałek Elżbieta Polak 21 stycznia br. w Bibliotece Uniwersyteckiej podczas uroczystego wręczenia stypendiów. W tym roku już po raz dziesiąty przyznano stypendia naukowe, twórcze i artystyczne Marszałka Województwa Lubuskiego. Do oprawy plastycznej imprezy został zaproszony teatr „Chlebojady” z MCKiE „Dom Harcerza”, prowadzony przez Alicję Niewiadomską, który wystawił spektakl „Bella”. Po uroczystym wręczeniu stypendiów, wysłuchano koncertu w wykonaniu uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze.
Koncert naszych zespołów wokalnych
27 lutego w Galerii „U Jadźki” odbył się koncert zespołów wokalnych Area_Song i KoeDa działających przy MCKiE "Dom Harcerza" pod kierownictwem Jadwiga Macewicz. Impreza odbyła się po raz trzeci a motywem przewodnim spotkania było główne hasło "Miłość niejedno ma Imię". Członkowie zespołów zaprezentowali się w utworach zespołowych jak i solowych. Wśród występujących znaleźli się również goście z zewnątrz m.in Paulina Maciejewicz wokalistka, która w 2013 r wygrała Mistrzostwa Wokalne Voice Trans organizowane w Zielonej Górze, Artur Gacek student 3 roku kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa na Zielonogórskim Uniwersytecie oraz Bartek Wilk muzyk i instruktor działający w naszej placówce. Koncert miał kameralny charakter i był naładowany wieloma pozytywną energią. Całość wydarzenia została zarejestrowana przez regionalną Telewizję Lubuszan i już w najbliższym czasie będzie dostępna na ich stronie.
https://www.dropbox.com/sh/adn86534obq06es/h2yVhsmmhn
XII Wojewódzkie Zawody Modeli Halowych klasy F1N
2 marca modelarze z pracowni modeli redukcyjnych z tworzyw sztucznych, której opiekunem jest Pan Marek Piwecki, startowali w XII Mistrzostwach Województwa Modeli Halowych w konkurencji F1N. Impreza odbyła się w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze. Wszyscy zawodnicy dzielnie walczyli o jak najdłuższe loty swoich modeli. Rywalizacja była bardzo zacięta i do końca trudno było przewidzieć, kto zwycięży. W tym roku nie udało nam się stanąć na podium i powtórzyć ubiegłoroczne zwycięstwo. Nie wróciliśmy jednak bez nagród. Sukces odniósł Wojciech Gramacki, który zwyciężył w kategorii na najlżejszy model zawodów. Serdecznie gratulujemy!

RADIOAKTYWNI w Radiu "Zachód"
Grupa "NIEŚCISZALNI" z pracowni dziennikarskiej "Domu Harcerza" przygotowuje audycję młodzieżową Radioaktywni dla Radia "Zachód". Co dwa tygodnie możecie posłuchać co o współczesnym życiu sądzą młodzi dziennikarze. Audycja emitowana jest w każdą niedzielę po 14.00.
Grupę "Neściszalnych" tworzą - Julita Dąbek, Marta Palińska, Zuzia Ziembicka, Kacper Michalski, Krzysztof Pikul, Krzysztof Wlaźlak, Maciej Fortuna.
Audycje możecie znaleźć na stronie Radia "Zachód"
http://www.zachod.pl/wpisy/radioakywni/
A z Nieściszalnymi możecie skontaktować się przez Facebooka.
https://www.facebook.com/radioaktywnirz?ref=profile
Wernisaż w Galerii Młodych
6 marca odbył się wernisaż w Galerii Młodych w WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze zorganizowany przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Na wystawie zaprezentowane zostały prace ze zbiorów następujących pracowni MCKiE „Dom Harcerza”:
Pracownia Plastyczna pod kierunkiem Doroty Polaczek i Urszuli Kundzik, Pracownia Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem Anny Nabel-Myszkiewicz, Pracownia Sztuki Dekoracyjnej pod kierunkiem Katarzyny Heby i Olgi Lemińskiej, Pracownia Reklamy Wizualnej pod kierunkiem Romana Frodymy. Tematem wystawy były „Koty” przedstawione w bardzo różnorodnych technikach wykonane przez uczestników naszych zajęć. Oprawą dźwiękową wystawy zajęła się Pracownia Dziennikarska pod kierunkiem Małgorzaty Nabel-Dybaś. Zapraszamy do oglądania prac przez cały miesiąc.
Ponoworoczne Konfrontacje Teatralne
W dniach 14-16 marca 2014 w gorzowskim teatrze im. J. Osterwy w ramach Ponoworocznych Konfrontacji Teatralnych, czyli przeglądu teatrów z całego województwa (pierwszy raz nie w Zielonej Górze), pojawiły się też nasze grupy. Reprezentacja Domu Harcerza wspierała się fantastycznie, nie szczędziła tez braw konkurencji, a Rada Artystyczna (Alina Czyżewska, Ryszard Klimczak i Teresa Lisowska-Gałła) powołana przez RCAK, czyli organizatora imprezy, miała niełatwe zadanie. Obejrzeli ponad dwadzieścia spektakli, z nich wybrali najlepsze...
Nagrodę specjalną Dziennika Teatralnego otrzymał nasz "Trach...! "BólWers" - zdobył wyróżnienie, a "Grupa Teatralna Ponievash" i Pracownia Teatru Tańca "Proforma" zostały laureatami!
Ponownie okazało się, że nasze liczne teatry nie tylko nie przeszkadzają sobie nawzajem, ale są różnorodne i bogate w pomysły, i tworzą ze swoimi opiekunami dzieła ważne i interesujące. Gratulacje dla Pani Alicji, Pani Ewy, Pani Marty i Pana Marka!
Podsumowanie Lubuskiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Mój znak bezpieczeństwa”
W dniu dzisiejszym (26 marca) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zielonej Górze odbyło się uroczyste podsumowanie V edycji Lubuskiego Konkursu Grafiki Komputerowej „Mój znak bezpieczeństwa”. Przybyli na nie finaliści Konkursu wraz z opiekunami i rodzicami. Tytuł Laureata konkursu otrzymało 12 uczniów województwa lubuskiego. Wszyscy wraz z przygotowującymi ich nauczycielami otrzymali pamiątkowe dyplomy, kalendarze szkolne z ich pracami, tablety i kamizelki odblaskowe, które wręczyli pani dyrektor „Domu Harcerza” Dorota Polaczek, dyr. WORD pan Henryk Karski oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży pan Marek Pasek. Zwycięzcy mieli również okazję zwiedzić ośrodek egzaminacyjny WORDu.
Międzynarodowy Dzień Teatru
Spotkanie teatralne w Zielonogórskim Ośrodku Kultury rozpoczęliśmy odczytaniem Orędzia Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Wieczór obfitował w występy różnych grup teatralnych, a z naszego ośrodka zaprezentowało się ich siedem. Spotkanie rozpoczął teatr PONIEVASH plastycznym spektaklem „MOJOŚĆ”, poruszającym temat egoizmu i zachłanności ludzkiej. Jako druga zaprezentowała się grupa EFEMERYCZNY SMOK ze Środowiskowego Domu Samopomocy, której przedstawienie na podstawie wierszy K. I. Gałczyńskiego, poruszyło i wprawiło w zachwyt całą publiczność. Teatr TRACH…, inscenizacją „Koraliny” Neila Gaimana wprowadził widzów w świat bajkowy i poruszył problem braku pozytywnych relacji między córką a matką. „Poczwarkarnia” teatru „BÓLWERS” zachwyciła spontanicznością, a zarazem delikatnością formy. GRUPA LAOBRATORYJANA, której spektakl był próbą skomentowania ostatnich wydarzeń na Ukrainie, dzięki eksperymentalnym rozwiązaniom scenicznym urzekła dojrzałością postrzegania i rozumienia świata. TEATR SŁOWA i sztuka „Kobietnik” to poetycka odsłona teatru o kobietach i kobiecości. GRYMAS w spektaklu „Dziób w dziób” za pomocą zabawnej historii ukazał aspekty samotności i poszukiwania akceptacji. Wieczór pięknych przeżyć i wzruszeń, były kwiaty, podziękowania. ……..Jeszcze raz dziękujemy wszystkim naszym aktorom, za miłość do teatru. Wasi instruktorzy! <<>>
Lubuski Konkurs Recytatorski
W dniach 25 i 26 marca w Zielonogórskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje miejskie Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego.
Pierwszego dnia konkursu jury w składzie: Maria Dokowicz, Elżbieta Lisowska-Kopeć, Wojciech Brawer przesłuchało recytatorów z klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej. Miło nam poinformować , że z naszego ośrodka laureatem w kategorii klas I-III została Hanna Łączkowska, w kategorii klas IV- VI Lidia Maliszak (opiekun Alicja Niewiadomska) , a wyróżnienia otrzymali Barbara Lewandowska (opiekun Marta Pohrebny), Julia Perzyńska, Marysia Mędryk (opiekun Alicja Niewiadomska). Pięknie zaprezentowała się również Nadia Grygier.
26 marca odbyły się eliminacje dla szkół gimnazjalnych. Laureatem konkursu została Hanna Maruchniak (opiekun Marta Pohrebny), Julia Kamińska , (opiekun Alicja Niewiadomska ) a wyróżnienia otrzymały Iwona Stein i Weronika Kędzierska. Za udział dziękujemy również Julii Prostak.
Wszystkim recytatorom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za występy w etapie wojewódzkim.