I kwartał 2016
V Orszak Trzech Króli
Już po raz piaty wzięliśmy udział w organizowanym w naszym mieście Orszaku Trzech Króli. Odbywający się od pięciu lat w Święto Trzech Króli przemarsz przez miasto cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i co roku zapewnia nowe atrakcje. Nasz udział to pomoc w przygotowaniu koron dla uczestników orszaku (w tym roku wykonaliśmy ich ponad 300) a przede wszystkim włączenie się w strojach aniołów, diabełków i kolędników do tego barwnego korowodu.
Sukces uczestników Pracowni sztuki dekoracyjnej
Z przyjemnością informujemy, iż w konkursie pt. "Kartka świąteczna" ogłoszonym przez Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze uczestniczki zajęć dekoracyjnych prowadzonych przez p. Olgę Lemińską zostały nagrodzone. Wernisaż ponad 350 prac oraz uroczyste rozdanie nagród odbyło się w niedzielę 10 stycznia. Serdecznie gratulujemy!
I miejsce: Jagoda Adamczak gr. VI
III miejsce: Agata Michalska gr. IV
Wyróżnienie: Julia Gogoc gr. VI
Podsumowanie półrocza w pracowni informatycznej

Dobiegł koniec pierwszego semestru zajęć informatycznych w naszej placówce przy ul. Wyszyńskiego. Uczestnicy pracowni pod kierunkiem Jarosława Twaroga wykonywali kalendarze na rok 2016. Projektowali oprawę, obrabiali własne zdjęcia, wykonywali prace graficzne. Zostały one profesjonalnie wydrukowane i uroczyście wręczone 15 stycznia uczestnikom zajęć. W przyszłym semestrze zaplanowano wykonanie bluz z własnym nadrukiem oraz fotoobrazów
Występy chóru Polirytmia
Boże Narodzenie to czas dzielenia się miłością, rodzinnych spotkań oraz radości z przyjścia na świat Pana Jezusa. Chór Polirytmia zadbał o to, aby tej zimy świąteczna atmosfera trwała jak najdłużej. Zaprezentował program pod tytyłem "Kolędy Świata", który zawiera nie tylko polskie kolędy, głęboko zakorzenione w naszej tradycji bożonarodzeniowej, ale też kolędy w innych językach z różnych stron świata (między innymi: po hiszpańsku, angielsku i ukraińsku). Kolędowanie chóru uświetniło Msze Święte w Poznaniu w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela (16 stycznia, "Kolędowanie na Fredry") oraz w Zielonej Górze w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego (24 stycznia). Śpiewu można było posłuchać również po nabożeństwie we wspomnianych kościołach oraz w Czerwieńsku w Kościele św. Wojciecha (31 stycznia).
Ferie zimowe
Trwają zajęcia feryjne przy ul. Wyszyńskiego 17 c. Wśród różnorodnych zajęć przygotowanych przez naszych nauczycieli dzieci mają okazję skorzystać m.in. z nauki szycia prostych elementów ozdobnych, zajęć informatycznych, integracyjnych gier planszowych, modelarskich i plastycznych. Jedna z grup, dzięki uprzejmości dyrektora Gimnazjum nr 1, miała też możliwość kąpieli w tamtejszym basenie. Przed nami kolejny tydzień ferii i wiele atrakcyjnych, nowych form zajęć.
Zapraszamy do śledzenia informacji na naszej stronie.
Kolejny tydzień ferii
Zajęcia feryjne w pełni. Rozpoczęliśmy drugi tydzień zajęć przy ul. Wyszyńskiego 17c. W tym tygodniu dzieci skorzystają m. in. z zajęć modelarskich, plastycznych, teatralnych. Zaplanowaliśmy także wyjście na basen do pobliskiej szkoły oraz wizytę w Bibliotece im. C.K. Norwida, gdzie dzieci spotkają się z pracownikami Centrum Przyrodniczego aby wspólnie przeprowadzać ciekawe eksperymenty. Życzymy wszystkim wspaniałej zabawy!
Ferie zimowe - cd.
Kończące się tegoroczne ferie w Domu Harcerza przebiegają głównie pod hasłem: ROZWIJANIE WYOBRAŹNI. Każdy mógł między innymi zaprojektować grę planszową, wykonać śnieżną kulę, bransoletki, naszyjniki różne ozdoby do pokoju. Dla mniej wprawionych plastycznie zaproponowano zajęcia taneczne, teatralne czy muzyczne. Uczestnicy zajęć stwierdzili, że rozwijanie wyobraźni jest MAGICZNE. Pan Krzysztof znalazł czas pomiędzy cieszącymi się bardzo dużą popularnością zajęciami fotograficznymi, by wszystko umieścić na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia
galerii.
Koniec ferii zimowych
Zakończyły się ferie zimowe w naszym województwie i zakończyły się tez zajęcia feryjne w "Domu Harcerza". Przez dwa tygodnie przy ul. Wyszyńskiego 17 c odwiedziło nas wiele osób spragnionych gier, zabaw i nowych doświadczeń, m.in. z krawiectwem, teatrem, modelarstwem i plastyką. Dziękujemy wszystkim dzieciom za obecność i zapraszamy już na zajęcia wakacyjne. Zanim jednak nadejdą wakacje zachęcamy wszystkie dzieci do zapisania się na ulubione zajęcia w ciągu roku szkolnego.
Wojewódzkie spotkania grup kolędniczych i jasełkowych
15 stycznia w Sulęcińskim Ośrodku Kultury odbyły się prezentacje wojewódzkie XXVI Spotkań Grup Jasełkowych. Wydarzenie odbywało się w ramach programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2016 realizowanego przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Miło nam zawiadomić, że grupa teatralna „Trach…!” z naszej placówki zdobyła tytuł laureata. Serdecznie gratulujemy!
Następny sukces naszej placówki
Pracownia Teatru Tańca 30.01 wystąpiła na XIII Forum Teatrów Niezależnych Transformacje w Świdnicy. Przegląd otwarty jest dla wszystkich teatrów, zarówno amatorskich i zawodowych, jak również całego nurtu awangardowego, o ile cechuje je świeży i odważny opis rzeczywistości. Spektakl „Ederlezi” nawiązujący do kultury bałkańskiej został bardzo entuzjastycznie i ciepło przyjęty przez lokalną publiczność i zaproszonych gości.
http://swidnica24.pl/taneczny-final-transformacji-foto/
Kolejny sukces naszej wychowanki

Miło nam poinformować, że uczestniczka zajęć Katarzyna Warmuz z pracowni Malarstwa i Rysunku MCKiE „Dom Harcerza” pod kierunkiem Anny Nabel-Myszkiewicz otrzymała nagrodę specjalną Rady Rodziców Młodzieżowego Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu.
Na konkurs pod Honorowym Patronatem Wojewody Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka we współpracy z Zamojską Fundacją dla Zwierząt i Środowiska ZEA, Zarządem Osiedla Kilińskiego w Zamościu, Salonem Firmowy „Meblik” w Zamościu oraz Radą Rodziców MDK wpłynęło 977 prac plastycznych oraz 177 prac fotograficznych z 81 placówek oraz 4 prace indywidualne.
Po raz kolejny serdecznie gratulujemy Kasi!
Świat fotografii okiem Jakuba Grynienko - wystawa autorska
W piątek 19 lutego mieliśmy okazję uczestniczyć w wernisażu prac członka pracowni fotograficznej Jakuba Grynienko. Jest to pierwsza indywidualna wystawa tego młodego twórcy, ale zapowiada on już, że kolejną wystawę przygotowuje jeszcze na ten rok.Wystawa ukazuje zdjęcia powstałe od 2013 do 2015 roku. Jest to 18 prac w formacie 30x40cm. Tematyka zdjęć jest zróżnicowana, ale ma jeden przekaz: ukazanie indywidualnego spojrzenia na otaczający nas świat w ciekawy sposób okiem jednego autora.
Wernisaż zgromadził kilkudziesięciu widzów, a ekspozycja prac potrwa do kwietnia.
Koncert Antywalentynkowy
Koncert Antywalentynkowy, czyli brak miłości! Pod takim hasłem przewodnim zaprezentowały się zespoły wokalne Area_Song i KoeDa prowadzone przez Jadwigę Macewicz przy MCKiE "Dom Harcerza". Koncert odbył się w Piekarni Cichej Kobiety w Zielonej Górze i mimo oziębłego tytułu, atmosfera była nadzwyczaj przyjemna. Zgromadzili się znajomi oraz rodziny występujących, by posłuchać artystów w repertuarze o tematach innych niż miłość. Zespół zaprezentował się w utworach grupowych jak i wystawił na scenę solistów. Każdy członek tego młodego teamu pokazał się ze świetnej strony. Ciekawy repertuar i dobre przygotowanie otuliły widzów sprzyjającym humorem i niebanalnym kameralnym klimatem. Ciekawostką jest, iż wydarzenie z tej serii odbyło się po raz szósty. Co roku w okolicach Świętego Walentego Area_Song i KoeDa prezentują piosenki nawiązujące do święta.
GALERIA ZDJĘĆ
Otwarty Turniej Szachów Klasycznych 24-25.02.2016r.
Kolejny turniej organizowany przez MCKiE "Dom Harcerza" okazał się wielkim sukcesem.
W rozgrywkach szachowych uczestniczyło 35 młodych adeptów gry królewskiej, którzy przybili do Nas z różnych zakątków miasta Zielonej Góry i sąsiednich Klubów Szachowych. Turniej otworzyła Pani Dyrektor MCKiE "Dom Harcerza" Kinga Krutulska motywując dzieci do sportowej rywalizacji i życzyła wszystkim wielu sukcesów.
Rozgrywki przeprowadzone zostały na dystansie 7 rund. Po wielu godzinach zmagań szachowych padły upragnione kategorie szachowe" V i IV . Co więcej wyłonieni zostali zwycięzcy turnieju:
1. Jarosław Szetela - 6 pkt.
2. Michał Malicki - 6 pkt.
3. Szymon Tront - 5,5 pkt.
Zwycięzcy z dumą przyjęli wygrane puchary a pozostali zawodnicy pamiątkowe dyplomy organizatora imprezy "MCKiE" Domu Harcerza.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów! A kolejny turniej już wkrótce.
Sukcesy „Rezonansu” na XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej
27 lutego br. na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury odbył się XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Dozwolone do lat 19”. Do ścisłego finału w Stargardzie komisja artystyczna zakwalifikowała 60 wykonawców w czterech kategoriach wiekowych i 5 zespołów z całego kraju. Zielonogórska reprezentacja prowadzona przez nauczycieli Elżbietę Sawicką i Ireneusza Sawickiego ze Studia Piosenki „Rezonans”, działającego w MCKiE „Dom Harcerza” im. Janusza Korczaka odniosła na stargardzkim festiwalu ważne sukcesy. Wokalistów oceniało jury pod przewodnictwem prof. nadzw. Ewy Filipowicz Kosińskiej - wykładowcy emisji głosu z metodyką na kierunku wokalistyka Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Decyzją jury II miejsce w kat. III solistów 13-15 lat zdobył Jakub Sułtanowski. W kat. IV solistów 16-19 lat III miejsce przyznano Karolinie Kogut, natomiast cenne wyróżnienie w tej kategorii przypadło Marcie Mielcarek.
Jak zawsze i tym razem zielonogórskiej reprezentacji przyszło się zmierzyć z bardzo wysokim poziomem wykonawczym festiwalu, co wyraźnie podkreślali jurorzy tegorocznej edycji. Dlatego odniesione sukcesy swoich wychowanków bardzo sobie cenią nauczyciele „Rezonansu”.
Pięciolecie pracy twórczej Marka Zadłużnego
W dniach 26-28.02 Pracownia Teatru Tańca z Zielonej Góry działająca pod opieką artystyczną Marka Zadłużnego obchodziła pięciolecie swojej pracy twórczej.
Dodatkowo w ramach współpracy sieciowej pn. SFERA RUCHU zaprezentowały swoje spektakle zaproszone teatry tańca:
Akro z Torunia
- "Boja" w chor. Joanna Miś-Fudali
Enza ze Słupska
- "Niepodobieństwo" w chor. Gabrieli Keller-Janus i zespołu
Projekt PańFu
- "Cebulowa z parówkami" chor. Joanna Mis-Fudali, Magdalena Bujalska, Marta Pańka, Małgorzata Pośpiech
- "Ślady" choreografia: Joanna Mis-Fudali, Marta Pańka.
Gościnnie wystąpił Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli.
Podczas jubileuszu zostały zaprezentowane premierowe spektakle zielonogórskiego zespołu:
- "LOVEsongs" chor. zespół Pracowni Teatru Tańca
- "#4" chor. Paweł Matyasik, Marek Zadłużny, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak
- "Ederlezi" reż. Małgorzata Kazińska, Marek Zadłużny, chor. Marek Zadłużny
-"Wilki wracają" chor. Agnieszka Jodłowska, Kalina Grupa
Warsztaty dla tancerzy poprowadził Jacek Niepsujewicz (Bytom) oraz Marta Pelińska (Zielona Góra)
Wernisaż w galerii Dzikiej
10 marca w Galerii „Dzika” odbył się wernisaż. Katarzyna Warmuz – autorka wystawy jest uczestniczką zajęć w pracowni malarstwa i rysunku pod kierunkiem Anny Nabel-Myszkiewicz i od niedawna także uczestniczy dodatkowo w zajęciach Katarzyny Heba w pracowni sztuki dekoracyjnej.
Jest wyjątkowo utalentowaną młodą dziewczyną, Cały swój wolny czas poświęca na malowanie i rysowanie. Na zajęciach jest wyjątkowo pracowitą osobą, twórczą i bardzo kreatywną. Maluje na wszystkim co można pokryć farbą. Od września Kasia bardzo zainteresowała się konkursami plastycznymi. Gdy tylko zaczęła brać w nich udział zaczęła odnosić sukcesy. Serdecznie gratulujemy Kasi wystawy i zapraszamy do MCKiE „Dom Harcerza” do oglądania ekspozycji.
POKOT 2016
W dniach 11-13 marca 2016 r. w Teatrze J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. odbyły się Ponoworoczne Konfrontacje Teatralne POKOT 2016, przegląd amatorskich grup teatralnych z województwa lubuskiego. W 14 prezentacjach wystąpiło 162 wykonawców. Ponoworoczne Konfrontacje Teatralne są miejscem prezentacji różnorodnych zjawisk teatralnych, kreacji aktorskich oraz twórczych poszukiwań aktorów-amatorów skupionych w młodzieżowych i dorosłych grupach teatralnych, służą wymianie doświadczeń i integracji środowiska teatralnego. Placówkę, jak i miasto naszą reprezentowały teatry pod kierunkiem Marka Zadłużonego, Ewy Andrzejewskiej, Alicji Niewiadomskiej. Laureatem tegorocznych konfrontacji była między innymi Grupa Projektowa 3 D, a wyróżnienia zdobyły Teatr Ponievash i „Chlebojady”. Podczas festiwalu mogliśmy obejrzeć spektakle gościnne Teatru Tańca z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze a także studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie z Filią we Wrocławiu. Dziękujemy serdecznie wykonawcom, organizatorom i wszystkim, dzięki którym mogliśmy trzy dni uczestniczyć w licznych działaniach teatralnych.
Kraszanka
19 marca Dom Harcerza zawitał do warsztatowego namiotu na zielonogórskim deptaku gdzie odbywał się Jarmark Wielkanocny Kraszanka.
Pani Katarzyna Heba i Pani Olga Lemińska z pracowni sztuki dekoracyjnej oraz Pani Anna Nabel-Myszkiewicz z pracowni malarstwa i rysunku prowadziły dla dzieci warsztaty plastyczne. Można było wykonać pod naszym kierunkiem prace o tematyce świątecznej. Zainteresowanie naszymi warsztatami było ogromne! Wszystkim uczestnikom tych warsztatów dziękujemy za udział.
Kolejny sukces naszych modelarzy kartonowych
Wczoraj nasi modelarze kartonowi pod kierunkiem Marka Toporowicza wzięli udział w drugich Zawodach Modelarskich o Puchar Burmistrza Nowego Tomyśla.
Medale dobyli:
Krystian Walerys 1 złoty, 1 srebrny i dwa brązowe
Adam Dudek 1 brązowy
Bartosz Sobczak 1 srebrny
iMaciej Dudlej 1 brązowy medal.
W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy czwarte miejsce na szesnaście startujących klubów.
Chętnych, chcący poznać tajniki modelarstwa kartonowego, nadal zapraszamy do naszego ośrodka w czwartki na godz. 15.30 przy ul. Wyszyńskiego 17c.
Biwak w Korczakowie
20 GZ "Przyjaciele Króla Maciusia I" wraz z Korczakowcami przywitali wiosnę na biwaku w Korczakowie. Było ognisko, pieczenie kiełbasek, gry integracyjne, gra planszowa połączona z terenową (innowacyjny pomysł młodych druhenek), robienie Marzanny z suchej trzciny, trawy i patyków (Marzanna musiała być ekologiczna). Zuchy zobaczyły pierwszy na świecie pomnik Janusza Korczaka, dowiedziały się dużo o Korczaku, Korczakowie i Korczakowcach. Zgodnie z tradycją pożegnały zimę. Wiosnę powitały sadzeniem róż pod pomnikiem Janusza Korczaka i przy Placu Apelowym. Zjadły pyszną grochówkę i kiełbaski z ogniska. Kto chciał, mógł sobie samodzielnie przygotować kanapki z dżemem i napić się ciepłej herbatki. Apetyt na świeżym powietrzu wszystkim dopisywał. Zuchy bardzo chciały pełnić pierwszą w życiu wartę na bramie. Nie można więc było im tej namiastki prawdziwej warty odmówić. Na biwaku wszyscy świetnie się bawili. Zabawom towarzyszyły również pląsy i śpiewy przy dźwiękach gitar, a przede wszystkim cudowna, słoneczna pogoda. Zuchy wróciły do domów nieco zmęczone, ale pełne wrażeń i już z tęsknotą za Korczakowem.
GALERIA ZDJĘĆ