3 kwietnia 2012 - Ponoworoczne Konfrontacje Teatralne |
W dniach 23- 31 marca w Teatrze Lubuskim odbyły się Ponoworoczne Konfrontacje Teatralne. Podczas trzech dni mogliśmy obejrzeć 21 spektakli teatralnych młodzieżowych grup teatralnych. W tym roku przegląd miał charakter międzynarodowy, gdyż do udziału w przeglądzie w Radzie Artystycznej zostali zaproszeni goście z Cottbus. Nasz ośrodek reprezentowały aż cztery grupy teatralne. Teatr „Proforma” i „Efort” pod kierunkiem Marka Zadłużnego, grupa Teatralna „Poniewash” pod kierunkiem Ewy Andrzejewskiej i Teatr „Grymas” pod kierunkiem Alicji Niewiadomskiej. W tym roku Jurorzy postanowili nagrodzić trzy spektakle: Teatr Piip z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury w spektaklu „Między nami jest dobrze”, Teatr „Wstęp wolny” „Tam gdzie spadają anioły” Dom Pomocy społecznej w Miłowicach, Teatr „Małe Conieco” w spektaklu Ekspresowa Ewangelia - TFP Projekt w Czarnowicach. Jurorzy nagrodzili też instruktora Marka Zadłużnego za profesjonalizm i twórczość w pracy z młodzieżą. Serdecznie gratulujemy!
|
3 kwietnia 2012 - Kiermasz świąteczny |
Święta tuż tuż, więc w "Domu Harcerza" tradycyjnie odbył się kiermasz prezentujący nasze wyroby. Były piękne czarno-białe kalendarze przygotowane przez pracownię fotograficzną, ramki do luster, biżuteria, rzeźby ceramiczne i wiele, wiele innych przedmiotów dekoracyjnych. Nasze kiermasze cieszą się sporym zainteresowaniem, być może dlatego, że tak pięknych i niepowtarzalnych wyrobów nie znajdziecie nigdzie indziej! <<
|
6 kwietnia 2012 - Wielkanocny zajączek |
"Dom Harcerza" przygotował dla dzieci z przedszkoli i szkół zielonogórskich wielkanocnego zająca. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki i bawiliśmy się na scenie obok ratusza. Potem szukaliśmy zająca Kubę, który miał dla dzieci pyszne kosze ze słodyczami. W tym roku na zająca została pasowana pani Lidia Gryko - z-ca Naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra. <<
|
16 kwietnia 2012 - Podsumowanie III edycji Lubuskiego Konkursu Grafiki Komputerowej |
Dzisiaj w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji Lubuskiego Konkursu Grafiki Komputerowej dla uczniów szkół podstawowych „Cztery pory roku”. Tytuł Laureata konkursu otrzymało 10 uczniów województwa lubuskiego. Wszyscy wraz z przygotowującymi ich nauczycielami otrzymali pamiątkowe dyplomy, kalendarze oraz wydane z tej okazji fotoobrazy z ich pracami autorskimi, które wręczyła pani dyrektor Dorota Polaczek. Gratulujemy! |
17 kwietnia 2012 - 57 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski |
W dniach 13-14 kwietnia w Żarach odbył się 57 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski eliminacje wojewódzkie. W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 65 recytatorów w tym 14 z kategorii poezji śpiewanej i 8 w kategorii teatru jednego aktora. Milo nam zawiadomić, że Agata Małycha zdobyła wyróżnienie, a pani Marta Pohrebny została laureatem i tym samym będzie startowała w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Trzymamy kciuki i serdecznie gratulujemy. Gratulujemy również Natalii Krysik z teatru Grymas, która otrzymała II nagrodę w kategorii poezji śpiewanej, aprzygotowywał ją Pan Krzysztof Mroziński.
|
18 kwietnia 2012 - III Festiwal Piosenki Ekologicznej „Rozśpiewane Przedszkolaki” |
Dnia 17 kwietnia w naszym ośrodku odbył się III Festiwal Piosenki Ekologicznej „Rozśpiewane Przedszkolaki”. Organizatorem jest Miejskie Przedszkole nr 22 „Kraina Ekoludków”, współorganizatorem nasza placówka. W tym roku w przeglądzie wzięło udział siedem grup z przedszkoli zielonogórskich. Imprezę prowadziły dwa robale z teatru „Grymas” Agata Gattner i Agata Małycha. Jurorzy: Barbara Kowalska – dyrektor MP nr 22, Justyna Lisowska – nauczyciel MP 22, Alicja Niewiadomska i Anna Krześniak – nauczyciele MCKiE „Dom Harcerza” postanowiły w tym roku przyznać I miejsce MP nr 6 , II miejsce MP24, III miejsce zajęły MP8, MP38, MP22, MP20.
|
19 kwietnia 2012 - Obrazy za mgłą |
18 kwietnia w Galerii Dzikiej odbył się wyjątkowy wernisaż pary artystów z Jeleniej Góry - Natalii Kryszpin i Andrzeja Kryszpina. Natalia zajmuje się malarstwem i grafiką a na co dzień pracuje w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Andrzej jest muzykiem i fotografem. W życiu i pracy zawodowej stworzyli tandem i jak powiedział Andrzej jego fotografia i jej obrazy zawarły ze sobą związek małżeński. Nie trudno bowiem zauważyć, że oboje wypracowali swój styl polegający na pewnym niedopowiedzeniu. Oleje Natalii spowite w mgłę i fotografie Andrzeja lekko przydymione.
Wystawa do obejrzenia od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00. ZAPRASZAMY!
|
21 kwietnia 2012 - Podsumowanie konkursu fotograficznego „Taka codzienność” |
20 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie fotograficznym "Taka codzienność". Nagrody zostały przyznane: Aleksandrze Miszkiel, Andrei Gargalis, Kamili Chyt oraz Angelice Kwiatkowskiej. Laureatkom serdecznie gratulujemy. Nagrodzone oraz konkursowe prace można zobaczyć w MCKiE "Dom Harcerza", na parterze, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 20:00.
|
25 kwietnia 2012 - Magia teatru maski, lalki |
Dnia 23 kwietnia w ZOK odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Magia teatru maski, lalki”. W konkursie wzięły udział dzieci z pracowni plastyka w teatrze. Miło nam zawiadomić, ze laureatami konkursu zostały Antonina Mamczur, Julia Perzyńska oraz Julia Muszyńska, a wyróżnione zostały prace Natalii Woźnej i Aleksandry Budynek. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
|
29 kwietnia 2012 - Miejski Przegląd Teatralny „Jaśnie Pan Rym” |
Dnia 27 kwietnia odbyła się V Edycja Przeglądu Teatralnego „Jaśnie Pan Rym”. W tym roku w przeglądzie wzięło udział 9 zespołów teatralnych z zielonogórskich przedszkoli i szkół. Przegląd ma charakter wspólnego spotkania młodych artystów i pokazania nowych pomysłów teatralnych. Imprezę rymolowo prowadziły Rymolki (Agata Gattner i Agata Małycha). Jurorami były Rymole (Dominika Krupa, Marta Pohrebny, Urszula Kundzik). A wystąpiły teatr „Myszki” z Miejskiego Przedszkola nr 6, Teatr z Zespołu Edukacyjnego nr 2, Teatr „Ekoludki” z Miejskiego Przedszkola nr 22, Teatr „Krasnale” z Miejskiego Przedszkola nr 37, Teatr „Szkrab”, „Chlebojady”, „Nanibyteatr” z MCKiE „Dom Harcerza”, Teatr „Pachmilanka” z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, Koło Teatralne Świetlicy Szkolnej przy SP 11. Wszystkie zespoły otrzymały tytuł laureata i nagrody. Serdecznie gratulujemy!
|
29 kwietnia 2012 - Półfinały wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym |
W dniach 21 kwietnia w Szkole Podstawowej w Tomaszowie oraz 28 kwietnia w Zespole Szkół w Lipkach Wielkich byliśmy organizatorami półfinałów wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Drużyny dzielnie walczyły o możliwość startu w finale wojewódzkim turnieju. Szczegółowa klasyfikacja drużyn znajduje się na stronie internetowej Lubuskiego Kuratorium Oświaty:http://www.ko-gorzow.edu.pl/brd . W zawodach udział wzięły najlepsze drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych reprezentujące wszystkie powiaty województwa lubuskiego. Było to w sumie 28 szkół podstawowych i 19 gimnazjów.Uczniowie zmagali się w następujących konkurencjach: rozwiązywanie testu z przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy, jazda na rowerze po torze przeszkód, przejazd przez miasteczko ruchu drogowego oraz praktyczna umiejętność udzielania pierwszej pomocy. W organizacji turniejów wsparły nas finansowo Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. W przeprowadzeniu imprez bardzo pomogli nam również: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży oraz szkoły – gospodarze półfinałów. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy udanego startu w finale wojewódzkim!
|
8 maja 2012 - Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie |
5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Nasza placówka przygotowała specjalne wydanie gazety okolicznościowej, w której znalazły się informacje dotyczące obchodów oraz list instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. 8 maja o godzinie 12.00 na scenie przy Ratuszu rozpoczęła się impreza integracyjna, podczas której prezentowali się tancerze hiphopowi Andrzeja Gliwy oraz Filipa Czeszyka, wokaliści ze Studia Rezonans. Prócz działań artystycznych obecni byli wolontariusze PCK, którzy objaśniali zasady udzielania pierwszej pomocy, a także licznie przybyłe stowarzyszenia, które prezentowały się na stoiskach pod sceną. Był i ping-pong dla słabo widzących i niewidomych, Klub Motocyklowy Bachus oraz gorąca grochówka.
|
11 maja 2012 - Miejski Przegląd Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka” |
W dniach 8 i 9 maja w sali Hydro(za)gadka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury odbył się 19 Przegląd Dziecięcej Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka”. W tym roku w przeglądzie wzięły udział 24 zespoły teatralne. Nasz ośrodek reprezentowały teatry „Szkrab”, teatr „Chlebojady”, teatr „Trach…!”- pod kierunkiem Alicji Niewiadomskiej. W wielkim finale, który odbył się 10 maja w Teatrze Lubuskim odebraliśmy dwa srebrne pióra („Trach…!”, „Chlebojady” i nominację do przeglądu wojewódzkiego i jedno brązowe („Szkrab”). Ponadto nagrody aktorskie otrzymały Julia Perzyńska, Julia Kamińska, Hania Łączkowska, Kalina Morawska, Lidka Maliszak, Karolina Bojarska, Natalia Krynicka. Serdecznie gratulujemy!
|
14 maja 2012 - Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Pro Arte 2012” |
W dniach 10,11 maja w Sulechowskim Ośrodku Kultury odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski. Nasz ośrodek reprezentowali laureaci miejskiego konkursu Kalina Morawska (w kategorii dzieci I-III) i Julia Kamińska (kategoria IV-VI). Miło nam zawiadomić, że obie uczestniczki otrzymały tytuł laureata. Gratulujemy!
|
17 maja 2012 - Kwiatki na Dzień Matki |
W ramach współpracy między Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” a Komendą Chorągwi Ziemi Lubuskiej Związku Harcerstwa Polskiego odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci z przedszkola „Czaruś’ w Łężycy. Zajęcia przeprowadzili nauczyciele Domu Harcerza wraz z wychowawcami z przedszkola. Każde dziecko wykonało własnoręcznie oryginalny prezent dla swojej mamy – przestrzennego kwiatka z papieru w kolorowej doniczce. Warsztaty zakończyły się zwiedzaniem pracowni i wspólną zabawą.
|
18 maja 2012 - Majowe spotkania teatralne |
W dniach 15, 16, 17 maja w Hydro(za) gadce Zielonogórskiego Ośrodka Kultury odbyły się Młodzieżowe Spotkania Teatralne. Impreza ma charakter wspólnego spotkania i prezentacji rocznej pracy młodych aktorów, a zaproszeni goście to nasi najbliżsi, znajomi, przyjaciele i grupy teatralne. W tym roku zaprezentował się teatr „PONIEWASH”, teatr fizyczny PROFORMA, teatr „ GRYMAS „, „TRACH…!”, teatr „PIIIP”. Indywidualnie zaprezentowali się Marek Kaczorowski – z teatru „Słowo”, Kamila Winkler z teatru „Piiip” i Agata Małycha z teatru „Grymas”. A po prezentacjach rozmowy, gratulacje i słodkie pyszności. Dziękujemy organizatorom za kolejny rok wspólnych spotkań.
|
18 maja 2012 - Wojewódzkie Spotkania Teatralne PRO ARTE |
17 maja w Międzyrzeczu odbyły się Wojewódzkie Spotkania Teatralne. Organizatorem spotkań było Regionalne Centrum Animacji i Kultury i Międzyrzecki Ośrodek Kultury. Nasze miasto i ośrodek reprezentował teatr „Trach…!.”. W prezentacjach wzięło udział 7 zespołów. Teatr „Trach…!” i spektakl „Szklana góra” otrzymał tytuł laureata, nagrodę aktorską za rolę króla odebrała Natalia Krynicka. Gratulujemy!
|
26 maja 2012 - PRO ARTE. Scena dziecięca |
23 maja w Świebodzinie odbyły się Wojewódzkie Spotkania Teatralne. Organizatorem spotkań było Regionalne Centrum Animacji i Kultury i Świebodziński Dom Kultury. W przeglądzie wzięło udział 19 grup teatralnych z naszego województwa w tym „Chlebojady”z naszego ośrodka. Spektaklem „Bajka ze śmietnika” teatr zdobył tytuł laureata przeglądu. Gratulujemy!
|
28 maja 2012 - IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2012 |
Po raz trzeci aktorzy teatru „Grymas” zostali zaproszeni do udziału w Fumie. Organizatorem festiwalu jest Zielonogórski Ośrodek Kultury i fundacja Młodzi Artyści. Zadaniem teatrów było stworzenie choreografii do finałowych utworów prezentowanych podczas gali. Wraz z młodzieżą z teatru Piiip i Teatru fizycznego „Proforma” do wczesnych godzin rannych młodzież przygotowywała krótkie etiudy teatralne, później poranna próba i efekt mogliśmy zobaczyć na koncercie finałowym. Było to kolejne niezapomniane przeżycie i moc nowych doświadczeń. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
|
29 maja 2012 - Warsztaty podwórkowe |
Nasi dziadkowie a może i rodzice pamiętają niektóre dawne zabawy podwórkowe. Za ich młodości dużo więcej czasu spędzało się właśnie na podwórku grając w klasy, szczura czy flinstona. Dzisiaj przetrwały tylko nieliczne zabawy dlatego postanowiliśmy przypomnieć Wam, jak spędzali czas nasi dziadkowie i rodzice. Przygotowaliśmy dwuczęściowe warsztaty podwórkowe, podczas których wspólnie poznawaliśmy zasady przeróżnych gier - Urszula Kundzik przygotowała "Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy", Barbara Sibila grę w klasy, Roman Frodyma "Zośkę" i "Szczura" a Małgorzata Nabel "Ciuciubabkę" i "Flinstona". <<
|
1 czerwca 2012 - Konkurs modelarski „Wiosna Nasza” po raz siódmy |
30 maja gościnne progi ośrodka przy ulicy Wyszyńskiego, po raz kolejny, odwiedzili modelarze redukcyjni aby wziąć udział w dorocznej rywalizacji.
Komisja sędziowska w osobach Marków: Piweckiego i Toporowicza przyznała sześć pucharów - trzy w kategorii modeli plastikowych dla:
Wojciecha Gramackiego, Huberta Siembidy i Bartosza Przybysza,
oraz trzy w kategorii modeli kartonowych dla:
Dominika Tomczaka, Adama Mikulki i Krystiana Walerysa.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Miłym zaskoczeniem był liczny udział rodziców naszych modelarzy w posumowaniu konkursu. Dziękujemy władzom miasta za pomoc w organizacji zawodów.
|
1 czerwca 2012 - “Ramy” - wystawa dekoracji tynkarskich Pracowni sztuki dekoracyjnej |
Okazuje się, że gładź szpachlowa powszechnie stosowana przy remontach do wyrównywania ścian i uzupełniania ubytków może zmienić swoje przeznaczenie stając się doskonałym tworzywem dekoratorskim. Taki oto fakt potwierdziła Pracownia sztuki dekoracyjnej wystawiając bogatą kolekcję ram, ramek i rameczek z gładzi. Wcześniej pod okiem p. Olgi Lemińskiej powstały dekoracje tynkarskie nie tylko na deskach, ale również na kartonach, styropianie, styrodurze, ceramice, oraz ścianie. Wystawa stała się zatem podsumowaniem doświadczeń, eksperymentów i zabawy z masą tynkarską. W najbliższej przyszłości pracownia zamierza wypróbować technikę dekoracyjną na meblach i abażurach. Uczestnikom zajęć - autorom prac serdecznie gratulujemy. <<
|
6 czerwca 2012 - Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w projekcie „Bajki łan-co w trawie piszczy” |
Podczas trzech dni uczestnicy z Polski i Niemiec brali udział w warsztatach plastycznych, ceramicznych, teatralnych, a to za sprawą projektu „Bajki łan-co w trawie piszczy”. Celem projektu była integracja młodych ludzi we wspólnym działaniu, a zwieńczeniem pracy-spektakl wystawiony w drugim dniu działań. Bohaterowie spektaklu to bajkowe owady ceramiczne i przestrzenne z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, jak również wykreowane przez młodzież owadzie postaci. A tematem wiodącym były perypetie na pewnej łące. Spektakl z pogranicza groteski z towarzyszeniem muzyki na żywo. Oprócz warsztatów uczestnicy odbyli rejs po Odrze galarami, zwiedzili galerię artystyczną Małgorzaty Bukowicz w Cigacicach, zwiedzili skansen w Ochli, gdzie czekało na nich ognisko, zabawy integracyjne i tradycyjne robienie masła. Gościom pokazaliśmy nasze miasto i zabytki Zielonej Góry. <<
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Małych Projektów z programu POWT Polska – Saksonia 2007-2013.
|
13 czerwca 2012 - „Wiem jak być zdrowym i bezpiecznym” | ||||
W dniu 12 czerwca Panowie Marek Piwecki i Jakub Kosiak z pracowni Wychowania Komunikacyjnego zorganizowali Turniej pod nazwą „Wiem jak być zdrowym i bezpiecznym”. Wzięły w nim udział reprezentacje klas III SP, w których przez cały rok szkolny prowadziliśmy zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy. Zawodnicy w trakcie zawodów doskonale radzili sobie z zadaniami dotyczącymi właśnie tych zagadnień. Udowodnili, że potrafią bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym, jako piesi i pasażerowie. Gotowi są również nieść pomoc poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach.
Po wyrównanych zmaganiach klasyfikacja drużynowa wyglądała następująco:
Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali wspaniałe nagrody i poczęstunek ufundowane przez Urząd Miasta Zielona Góra – dziękujemy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznych wakacji!
|
16 czerwca 2012 - 30 medali modelarzy kartonowych |
W tegorocznych zawodach modelarskich bardzo dobrze zaprezentowali się modelarze kartonowi z naszego ośrodka w XIII Konkursie Modeli Kartonowych „O Puchar Prezydenta Miasta i Gminy Wschowy” oraz w Dolnośląskiej Wystawie- Konkursie Modeli Kartonowych i Plastikowych w Wołowie. W sumie zdobyli aż 30 medali. Wyniki prezentujemy TUTAJ. Serdecznie gratulujemy!
|
18 czerwca 2012 - Zawody modelarskie na Święto Solan |
W niedzielę 17 czerwca 2012 roku pracownia modelarska instruktora Jakuba Kosiaka przeprowadziła po raz kolejny Zawody Modeli Pływających z okazji Święta Solan. W tym roku organizacja tej imprezy zawisła na włosku z powodu braku dofinansowania z nowosolskiego magistratu. Jednak zaprzyjaźnieni modelarze z Nowej Soli nie dali za wygraną. Pogrzebali w swoich modelarskich szufladach i dzięki temu było co przekazać młodzieży w nagrodę za ich trud i uczciwą rywalizację. Za to jako organizator zawodów bardzo dziękujemy!
Odwiedziła nas też ekipa z TVP Gorzów, dzięki czemu powstał bardzo sympatyczny materiał dostępny pod adresem http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/aktualnosci/spoleczne/oryginalne-modele-statkow-w-nowej-soli/7748139
Wyniki zawodów:
Klasa EX
1. miejsce – Arek Słomczyński (Bytom Odrzański)
Jakub Pawłowski – (Nowa Sól)
2. miejsce – Mateusz Watkowski (Zielona Góra)
3. miejsce - Bogdan Kleban (Bytom Odrzański)
Klasa F3 – E junior
1. miejsce - Tomasz Nowicki (Nowa Sól)
2. miejsce – Daniel Warias (bytom Odrzański)
3. miejsce – Łukasz Wilczyński (Bytom Odrzański)
Klasa F3 – E senior
1. miejsce – Adam Marcinkowski (Bytom Odrzański)
2. miejsce – Błażej Garczyk (Zielona Góra)
|