Pokot 2013
POKOT 2013 (22-24 marca 2013 r.) – to był przegląd … Z wielką przyjemnością spieszymy poinformować, iż w tym roku w Ponoworocznych Konfrontacjach Teatralnych nasza placówka pokazała się w całej swej okazałości. Na wielkie uznanie zasługuje pani
Alicja Niewiadomska, do której powędrowały wszystkie nagrody główne: dla Teatru Grymas za spektakl „Baśń o Magicznym Imbryku”, dla
Agaty Gattner za rolę końskiej muchy we wspomnianym wcześniej spektaklu, dla
Aleksandry Kurczyny z Teatru Trach za rolę Oskara w spektaklu „Oskar i Pani Róża” i oczywiście dla samej pani Alicji Niewiadomskiej za dotykanie teatru najwyższej jakości. To jeszcze nie koniec naszych sukcesów. Kolejne nagrody otrzymali: Teatr Trach za spektakl „Oskar i Pani Róża” w reżyserii pani Alicji Niewiadomskiej, Teatru Proforma - spektakl: „adolescent” z Pracowni Teatru Tańca pana
Marka Zadłużnego oraz instruktorka Teatru Słowa,
Marty Pohrebny (spektakl: „Filirajtor”). Podczas przeglądu mięliśmy okazję zobaczyć również inne, bardzo interesujące spektakle, które powstały pod okiem naszych instruktorów: Pracownia Teatru Tańca: Grupa Effort – spektakl „Sny”, Teatr Ponievash – „Jak żyć – poradnik” w reżyserii pani
Ewy Andrzejewskiej. Jako spektakle gościnne mięliśmy przyjemność oglądać także przedstawicieli MCKiE „Dom Harcerza”: „goniąc kormorany”, wykonanie Kalina Grupa i Marek Zadłużny, oraz Pracownia Teatru Tańca, spektakl improwizowany: „Ptacy”.
<<GALERIA ZDJĘĆ>>
XIV Mistrzostwa Zielonej Góry w Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego
W dniu 12 kwietnia nasze Centrum zorganizowało XIV Mistrzostwa Zielonej Góry w Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego, które były jednocześnie eliminacjami powiatowymi Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zawodach udział wzięły po cztery najlepsze zielonogórskie drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, które wyłonione zostały na drodze wcześniejszych eliminacji.
Uczniowie zmagali się w następujących konkurencjach: rozwiązywanie testu z przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy, przejazd przez miasteczko ruchu drogowego oraz praktyczna umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Niestety z powodu wyjątkowo niesprzyjającej pogody zostaliśmy zmuszeni do rezygnacji z jazdy na rowerze po torze przeszkód.
Wszyscy dzielnie walczyli o jak najlepszy wynik i zdobycie wspaniałych nagród oraz możliwość reprezentowania naszego miasta na półfinale wojewódzkim tego turnieju.
Oto rezultat tej rywalizacji:
Szkoły Podstawowe
Miejsce |
Szkoła
|
I |
SP 11 |
II |
SP 1 |
III |
SP 15 |
IV |
SP 14 |
Gimnazja
Miejsce |
Szkoła
|
I |
GIM 1 |
II |
GIM 6 |
III |
GIM 9 |
IV |
GIM 7 |
Zwycięzcy tj. drużyna Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Gimnazjum nr 1 reprezentować będą Zieloną Górę w półfinale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
W organizacji Mistrzostw wsparł nas finansowo Urząd Miasta Zielona Góra, któremu bardzo gorąco dziękujemy! Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i wszystkim życzymy bezpiecznej jazdy rowerem!!!
Wystawa fotograficzna Romana Frodymy
12 kwietnia w Domu Harcerza odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej Romana Frodymy pt. „Trzy kolory”. Autor zdjęć napisał o wystawie:
„Zacząłem fotografować kiedy na swoje 12 urodziny dostałem aparat fotograficzny „Druch”. Potem były kolejne aparaty: „Smiena 8M”, „”Zenith TTL”, „Polaroid” i cyfrowy aparat firmy „Canon”.
Dokumentowałem ważne wydarzenia w życiu moim, mojej rodziny, przyjaciół
i znajomych. Aparat zawsze mi towarzyszył kiedy wybierałem się w podróże, wycieczki i na plenery. Robiąc zdjęcia pamiątkowe nie sposób było przejść obojętnie obok tego co ciekawe i piękne w otaczającym mnie świecie.
Zdjęcia prezentowane na wystawie to drobny wycinek tego co mnie zainteresowało, tego co przyciągnęło moją uwagę i prosiło się wręcz o sfotografowanie. Lubię oglądać to co piękne. Wiele zrobionych zdjęć zainspirowało mnie potem do malowania obrazów.
Porządkując moje płyty i katalogi ze zrobionymi zdjęciami postanowiłem wydrukować kilkanaście zdjęć i pokazać je innym. To taki mój mały debiut fotograficzny
i próba zachęcenia dzieci i młodzież do fotografowania. Na wielu moich zdjęciach powtarzają się te same kolory: niebieski, zielony i różowy. Kolor zielony kojarzy mi się
z bezpieczeństwem, niebieski z wolnością a różowy z miłością. To chyba typowe skojarzenia.
Obraz cyfrowy daje dzisiaj wiele możliwości dla osób twórczych i wrażliwych na piękno. Zdjęcia można przetwarzać w różnych programach kreując nową rzeczywistość
i tworząc nowe obrazy w grafice komputerowej. To może być bardzo interesujące doświadczenie. To mój nowy pomysł na podróż w nieznane. Roman Frodyma”
Cottbuser - Schüler - Kunst Tagen 2013
14 kwietnia ekipy twórczej energii z „Domu Harcerza”, a mianowicie Studio Tańca Współczesnego Tagim pod kierunkiem p. Małgorzaty Konert, Teatr Słowa pod kierunkiem p. Marty Pohrebny, Karolina Krzywda z pracowni fotograficznej pod kierunkiem p. Krzysztofa Kubasiewicza oraz Pracownia Teatru Tańca działająca pod kierunkiem p. Marka Zadłużnego wzięły udział w
Cottbuser - Schüler - Kunst Tagen 2013. Była to 17 edycja festiwalu, na którym prezentować mogą się dzieci oraz młodzież w następujących dyscyplinach artystycznych: teatr, taniec, muzyka, sztuki wizualne. O tym, że impreza ma charakter nie tylko lokalny świadczą występujący chociażby z Berlina oraz m.in. z Zielonej Góry. Po bardzo udanych wystąpieniach, na których niemiecka publiczność miała okazję zobaczyć liryczne etiudy taneczne w wykonaniu tancerzy Tagimu, nową wersję Romea i Julii autorstwa Teatru Słowa, fizyczno-taneczne spektakle z Pracowni Teatru Tańca, a także wystawę zdjęć z Pracowni Fotograficznej – jury postanowiło wyróżnić nagrodą finansową Karolinę Krzywdę za jej indywidualną wystawę fotograficzną, natomiast nagrodę główną – Pegaza w kategorii taniec oraz nagrodę finansową otrzymała grupa Proforma z Pracowni Teatru Tańca Marka Zadłużnego.
Finaliści miejskiego konkursu plastycznego
Z przyjemnością informujemy o sukcesie naszych młodych artystów w konkursie ogłoszonym w związku obchodami 60-lecia powstania Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 oraz uroczystością nadania placówce imienia H.Ch. Andersena. Konkurs pt. "Zaczarowany świat baśni Andersena" spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, tym bardziej cieszymy się ,że do grona 50 najciekawszych prac zakwalifikowano i nagrodzono prace uczestników naszych zajęć:
Antoniny Michałowskiej- zdobywczyni nagrody
Amelii Ciszewicz i Anity Lemińskiej - autorek wyróżnionych prac
...a sam wernisaż wzruszał i poruszał serca nie tylko dzięki ponadczasowej wartości baśni, postaci dobra, zła i nadziei, ale dzięki wspaniałemu przyjęciu przez gospodarzy i wychowanków szkoły. Były występy taneczne, wspólne zdjęcia, uściski i gratulacje, poczęstunek, piękna malarska dekoracja oraz listy gratulacyjne dla nauczycieli pod kierunkiem których powstały prace konkursowe. W imieniu naszej placówki otrzymały je p. Anna Nabel-Myszkiewicz -nauczyciel pracowni plastycznej i grafiki komputerowej oraz p. Olga Lemińska - nauczyciel pracowni dekoracyjnej. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
<<>>
IV Przegląd Piosenki Ekologicznej „Rozśpiewane Przedszkolaki”
Dnia 18 kwietnia w naszej placówce odbyła się kolejna edycja Miejskiego Festiwalu Piosenki Ekologicznej
„Rozśpiewane Przedszkolaki”. W tym roku w przeglądzie wzięło udział sześć przedszkoli z naszego miasta. Z radością informujemy, że głosami jurorów
I miejsce zdobył zespół „
Tygryski” z MP 38, II miejsce „Dino – Bend” z MP nr 22;III miejsce –„Ekoludki” z MP24, zespół „Tygryski” z MP8, „Wesołe nutki” z MP9, Niepubliczne Przedszkole Kraina Baśni. Całość w scenograficznej stajni prowadziły ekologicznie zwariowane zwierzaki koń (Agata Małycha) i mucha końska (Agata Gattner). Organizatorem przeglądu jest Miejskie Przedszkole nr 22 „Kraina Ekoludków”, współorganizatorem Urząd Miasta Zielona Góra i MCKiE „Dom Harcerza”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom!
<<>>
Polsko-niemieckie spotkanie
W dniach 19-21.04.2013 r. grupa 10 dziewcząt z MCKiE „Dom Harcerza” wyjechała wraz opiekunkami do Poczdamu na polsko-niemieckie spotkanie dla dziewcząt w wieku 12-18 lat. Na miejscu współpracowały z dziewczętami z Cottbus. Celem spotkania było zbudowanie przyjaźni między uczestniczącymi w spotkaniu dziewczętami z Niemiec i Polski. Na pierwszym planie stała samoorganizacja, która w związku z krótkim czasem programu zajmowała stosunkowo dużo czasu. Poprzez wspólne planowanie wszystkich posiłków, dziewczęta automatycznie nawiązywały rozmowę. Słownictwo uczestniczek poszerzane było przez zabawy i ćwiczenia animacji językowej. W trakcie spotkania obecni byli pośrednicy językowi, którzy pomagali pokonywać bariery językowe. Zajęcia były tłumaczone na oba języki, tak aby każdy mógł wszystko zrozumieć i nie czuł się wykluczony. W drugim dniu dziewczęta pod pedagogicznym kierunkiem dyskutowały nad tym co jest uważane za typowe lub nietypowe dla kobiet, co inni młodzi myślą o wzorcach ról dla kobiet i dziewcząt. Jak są w życiu, na ulicach, w reklamach, w ikonach i innych miejscach publicznych przedstawiane? Odpowiedzi szukały podczas gry terenowej w Poczdamie w grupach międzynarodowych. Wieczorem dziewczęta ujawniły swoje muzyczne talenty i na przemian śpiewały znane im piosenki. W ostatnim dniu odbyła się ewaluacja i podsumowanie gry. Całe spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję spotkać się również za rok! Spotkanie było przygotowane i przeprowadzone przez Verein HochDrei e.V.
Cottbuser - Schüler - Kunst Tagen 2013
14 kwietnia 2013 r. ekipy twórczej energii z „Domu Harcerza”, a mianowicie Studio Tańca Współczesnego Tagim pod kierunkiem p. Małgorzaty Konert, Teatr Słowa pod kierunkiem p. Marty Pohrebny, Karolina Krzywda z pracowni fotograficznej pod kierunkiem p. Krzysztofa Kubasiewicza oraz Pracownia Teatru Tańca działająca pod kierunkiem p. Marka Zadłużnego wzięły udział w Cottbuser - Schüler - Kunst Tagen 2013. Była to 17 edycja festiwalu, na którym prezentować mogą się dzieci oraz młodzież w następujących dyscyplinach artystycznych: teatr, taniec, muzyka, sztuki wizualne. O tym, że impreza ma charakter nie tylko lokalny świadczą występujący chociażby z Berlina oraz m.in. z Zielonej Góry. Po bardzo udanych wystąpieniach, na których niemiecka publiczność miała okazję zobaczyć liryczne etiudy taneczne w wykonaniu tancerzy Tagimu, nową wersję Romea i Julii autorstwa Teatru Słowa, fizyczno-taneczne spektakle z Pracowni Teatru Tańca, a także wystawę zdjęć z Pracowni Fotograficznej – jury postanowiło wyróżnić nagrodą finansową Karolinę Krzywdę za jej indywidualną wystawę fotograficzną, natomiast nagrodę główną – Pegaza w kategorii taniec oraz nagrodę finansową otrzymała grupa Proforma z Pracowni Teatru Tańca Marka Zadłużnego. <<>>
Festiwal Młodzieżowy „Lomnickie hudebni jaro”
20 kwietnia w Łomnicach ad Popelkou odbył się Festiwal Młodzieżowy „Lomnickie hudebni jaro”. Dzieci i młodzież prezentowali się w różnych dziedzinach artystycznych: muzyka, taniec, mażoretki. Z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zaprezentowało się Studio Tańca Współczesnego TAGIM w kategorii tańców scenicznych. Za choreografię Małgorzaty Konert „Poza słowami” TAGIM otrzymał główną nagrodę Łomncką Nutkę, ze szczególnym wyróżnieniem kontaktu i pracy dzieci w trudnej technice partnerowania.
<<>>
Magia Teatru „Lalki, maski”
To hasło miejskiego konkursu organizowanego każdego roku przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Dnia 23 kwietnia pracownia naszego ośrodka
„Plastyka w Teatrze” uczestniczyła w otwarciu wystawy i w rozstrzygnięciu konkursu „Magia Teatru Lalki, Maski”. Z przyjemnością zawiadamiamy, że wśród
laureatów są uczestniczki naszych zajęć
Weronika Kędzierska, Natalia Woźna, Julia Perzyńska, Julia Muszyńska, Marlena Langner, Antonina Mamczur. Imprezę uświetnił teatr „
Grymas” wystawiając sztukę „Baśń o grającym imbryku”. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom!
<<>>
Wernisaż w "Galerii Dzika"
7 maja odbył się wernisaż w galerii "Dzika" działającej w MCKiE "Dom Harcerza". Swoje rysunki Zielonej Góry zaprezentował nam Igor Myszkiewicz. Artysta jest absolwentem zielonogórskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, następnie Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej przy (wówczas jeszcze) WSP w Zielonej Górze. Współzałożyciel i Wielki Mistrz, działającej od 1997 r. GALERII TWÓRCÓW GALERA promującej młode środowisko artystyczne. Redaktor zinów TARTAK, AVE GALERA!, ANARION, PPZESTRÓJ; współtwórca grupy artystycznej KORPORACJA TRYLOBIT. Członek Lubuskiej Zachęty Sztuk Pięknych i Stowarzyszenia Forum Art, wiceprezes Okręgu Zielonogórskiego ZPAP i Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Twórca serii "Zdeptak" - pasków komiksowych komentujących zielonogórską rzeczywistość (dla portalu Moje Miasto Zielona Góra). Współpracuje także jako ilustrator z krakowską Kuźnią Gier (przy grach Veto i Wolsung). Zaprojektował zielonogórski sztandar. Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych Fantazje Zielonogórskie.
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy!
Półfinały lubuskie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
W dniach
27 kwietnia w
Zespole Szkół Samorządowych w Lubniewicach oraz
11 maja w
Publicznej Szkole Podstawowej nr 8 w Nowej Soli odbyły się organizowane przez naszą placówkę
półfinały wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zawodach udział wzięły najlepsze drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych reprezentujące wszystkie powiaty województwa lubuskiego. W sumie
34 szkoły podstawowe i
28 gimnazjów.
Uczniowie zmagali się w następujących konkurencjach: rozwiązywanie testu z przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy, jazda na rowerze po torze przeszkód, przejazd przez miasteczko ruchu drogowego oraz praktyczna umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
<<>>
Drużyny dzielnie walczyły o możliwość startu w finale wojewódzkim turnieju. Szczegółowa klasyfikacja drużyn znajduje się na stronie internetowej
Lubuskiego Kuratorium Oświaty:
W organizacji turniejów wsparły nas finansowo
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. W przeprowadzeniu imprez bardzo pomogli nam również
: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży oraz szkoły – gospodarze półfinałów. Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy udanego startu w finale wojewódzkim!
Międzynarodowe seminarium w Strasbourgu
W dniach 8-12 maja delegacja z MCKiE "Dom Harcerza", w postaci pani Doroty Polaczek, Moniki Pirtań i osoby tłumaczącej- Julity Rogowskiej, brała udział w seminarium międzynarodowym. Seminarium to odbywało się w Strasbourgu we Francji i dotyczyło "Obywatelstwa w Europie". Każdy z 10 partnerów zaproszonych mógł podyskutować z innymi na temat przewodni, ale przy okazji dowiedzieć się jakie inne działania projektowe odbywają się u innych. MCKiE mogło po raz drugi we Francji zaprezentować charakter działania placówki, a także zaprezentować swoje dotychczasowe projekty artystyczne podczas agora projektu. Wielu zagranicznych partnerów Les Francas było pod wielkim wrażeniem naszej działalności.
Miejski Przegląd Teatralny „O złote Pióro Koszałka Opałka”
W tych dniach w Zielonogórskim Ośrodku Kultury odbył a się kolejny
XX Przegląd Dziecięcej Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka”. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych, a organizatorem jest Zielonogórski Ośrodek Kultury. W tym roku wystąpiły 22 zespoły teatralne z Zielonej Góry. Naszą placówkę reprezentowały, aż cztery teatry.
Teatr Bulwers” który wystawił iście poetycką sztukę
„Romeo i Julie”,
Nanibyteatr w spektaklu
„Wielki Świat”, pokazał wesołe perypetie czwórki bohaterów o różnych temperamentach we wspólnej podróży. Obie grupy prowadzone są pod kierunkiem
Marty Pohrebny. W przeglądzie wystąpił również teatr
„Szkrab” w Spektaklu
„Bajka o Królewnie, co spać nie chciała” i teatr
„Chlebojady” spektakl
„Bella”. Prezentacjom przyglądali się jurorzy: Krzysztof Grębski – reżyser, aktor Wrocławskiego Teatru Lalek, Wrocławskiego Teatru Komedia, wykładowca PWST we Wrocławiu, Małgorzata Wower – aktorka, reżyserka i Maciej Wojciechowski – aktor teatru PiiiP i Inicjatywy Scenicznej Fru. To było prawdziwe święto teatru! Podsumowanie prezentacji
21 maja w Teatrze Lubuskim. <<>>
II Noc Muzeów
18 maja w Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim odbyła się II Noc Muzeów. Przedsięwzięcie to było połączeniem ekspozycji muzealnych wraz z wieloma wydarzeniami artystycznymi. Nasza placówka została zaproszona do udziału w imprezie. Podczas części artystycznej zaprezentowała się grupa wokalna Area Song i KoeDa pod kierunkiem Jadwigi Macewicz, która przypomniała najsłynniejsze utwory filmowe, jak również teatr „Grymas” w spektaklu „Baśń o Grającym Imbryku” pod kierunkiem Alicji Niewiadomskiej. Niewątpliwą atrakcją był wernisaż zielonogórskiego artysty Leoplda Kolbiarza, stoisko z pamiątkami PRL-u i jarmark artystyczny.
Lubuski Konkurs Recytatorski
W dniach 9-10 maja w Kargowej odbył się Lubuski Konkurs Recytatorski. Z naszego ośrodka do finału wojewódzkiego zakwalifikowały się, aż cztery osoby. Marysia Mędryk, Julia Wyrwas (teatr „Szkrab”), Weronika Kędzierska i Zuzanna Drop (teatr „Chlebojady”). Gratulujemy wszystkim uczestniczkom, a w szczególności Marysi Mędryk, która otrzymała wyróżnienie.
Wystawa - KOTY
Dnia 13 maja w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” odbyła się iście kocia wystawa. Pomysłodawcą i kustoszem wystawy była Anna Krześniak, która prezentowała wytwory pracowni krawieckiej. Oprócz uszytych kociaków, mogliśmy obejrzeć przestrzenne koty w masie papierowej, koty malowane, wyszywane, rysowane, koty z modeliny, kocie płaskorzeźby, ceramiczne koty. W wystawie prezentowały się pracownia krawiecka pod kierunkiem Anny Krześniak, dekoracyjna pod kierunkiem Olgi Lemińskiej, plastyczna Urszuli Kundzik i Anny Nabel Myszkiewicz, ceramiczna pod kierunkiem Małgorzaty Bukowicz, plastyka w teatrze Alicji Niewiadomskiej. Prace można jeszcze oglądać do końca miesiąca. Serdecznie Zapraszamy!
<<>>
XX Finał Przeglądu Dziecięcej Twórczości Teatralnej
21 maja w Teatrze Lubuskim odbył się XX Finał Przeglądu Dziecięcej Twórczości Teatralnej „O Złote Pióro Koszałka Opałka”. W tym roku w przeglądzie wzięło udział 24 grupy teatralne z naszego miasta. Miło nam zawiadomić, że wśród nagrodzonych grup znalazły się teatry z naszej placówki i tak Uśmiech Koszałka Opałka otrzymał teatr „Bulwers” i „Nanibyteatr . Srebrne Pióro Koszałka Opałka i nominację do przeglądu wojewódzkiego otrzymał teatr „Szkrab”, Złote Pióro Koszałka Opałka i nominację do przeglądu wojewódzkiego otrzymał teatr „Chlebojady”. Serdecznie gratulujemy!
Konkurs modelarski „Wiosna nasza”
22 maja 2013 nasi instruktorzy modelarstwa Marek Piwecki i Marek Toporowicz zakończyli VIII edycję konkursu modelarskiego "Wiosna Nasza". W obecności laureatów, uczestników i licznych rodziców puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymali w kategorii modeli kartonowych:
- Maciej Dudlej
- Krystian Walerys
- Adam Dudek
W kategorii modeli z tworzyw sztucznych:
- Hubert Siembida
- Wojciech Gramacki
- Krzysztof Klecha
Poziom konkursu oceniono jako wysoki. Serdecznie gratulujemy uczestnikom. Dziękujemy licznie zebranym rodzicom.
Lubuska Gala Teatralna
23-24 maja w Świebodzińskim Ośrodku Kultury, odbyły się wojewódzkie spotkania teatrów dziecięcych. W tym roku prezentowało się 18 grup teatralnych, wyłonionych w miejskich przeglądach. Zawiadamiamy, że
laureatem finału wojewódzkiego
I stopnia został się teatr
„Chlebojady”, a wśród
laureatów II stopnia teatr
„Szkrab”. Serdecznie gratulujemy!
<<>>
VI Miejski Przegląd Małych Form Teatralnych „Jaśnie Pan Rym”
28 maja w Hydro(za) gadce Zielonogórskiego Ośrodka Kultury odbył się
VI Miejski Przegląd Małych Form Teatralnych „Jaśnie Pan Rym”. Organizatorem przeglądu jest nasza placówka, a współorganizatorem Zielonogórski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta Zielona Góra. W tym roku gościliśmy teatr
„Pod Wesołą Pacynką” z MP nr 37;
„Pachmilanka” z ZOK;
„Krasnale” z MP nr 37;
„Ekoludki” z MP nr 22;
„Szkrab” z MCKiE „Dom Harcerza”;
„Pozytywni Artyści” z MP nr 37,
Nanibyteatr z MCKiE „Dom Harcerza”. Imprezę prowadzili aktorzy teatru „Trach!” i „Grymas” (Aleksandra Kurczyna w roli Rymka, Agata Małycha w roli Królowej, Patryk Cyplik i Karolina Bojarska – Służba Królewska). Jak co roku przegląd ma charakter spotkania teatralnego, gdzie każdy spektakl jest doceniany i nagradzany Rymkowymi dyplomami i paką słodyczy. Dziękujemy wszystkim małym aktorom i ich opiekunom za piękne doznania teatralne.
<<>>
Podsumowanie konkursu plastycznego
27 maja w MCKiE „Dom Harcerza” w Zielonej Górze odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego dla zielonogórskich przedszkoli pt.: „Z życia bociana”. To już druga edycja bocianiego konkursu zorganizowanego w MCKiE „Dom Harcerza” przy pracowni Akademia Przedszkolaka. Celem konkursu była promocja dziecięcej twórczości plastycznej, poznanie życia bociana białego, uwrażliwianie na piękno przyrody oraz rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej. Oceny i wyboru najciekawszych prac dokonała komisja powołana przez organizatora konkursu. Laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia. Oprawą artystyczną imprezy zajęła się grupa teatralna CHLEBOJADY pani Alicji Niewiadomskiej. Mali zdolni twórcy mieli okazję zaprezentować swoje prace na otwartej w tym dniu wystawie pokonkursowej.
„Wiem jak być zdrowym i bezpiecznym”
W dniu 12 czerwca panowie Marek Piwecki i Jakub Kosiak z pracowni Wychowania Komunikacyjnego zorganizowali Turniej pod nazwą „Wiem jak być zdrowym i bezpiecznym”. Wzięły w nim udział reprezentacje klas III SP, w których przez cały rok szkolny prowadziliśmy zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy. Zawodnicy w trakcie zawodów doskonale radzili sobie z zadaniami dotyczącymi właśnie tych zagadnień. Udowodnili, że potrafią bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym, jako piesi i pasażerowie. Gotowi są również nieść pomoc poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach.
Po wyrównanych zmaganiach klasyfikacja drużynowa wyglądała następująco:
I miejsce: kl. III B SP 15
II miejsce: kl. III C SP 22 i kl. III B SP 22
III miejsce: kl. III C SP 15, kl. III A SP 22 i kl. III A SP 15
Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali wspaniałe nagrody i poczęstunek ufundowane przez Urząd Miasta Zielona Góra – dziękujemy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznych wakacji!
Czerwiec to tradycyjny miesiąc zawodów modelarskich. W tym roku wystartowaliśmy, po raz pierwszy, w Bogatyni i po raz kolejny w Wołowie. To był dla nas szczególny rok, ponieważ Kuba Klóska, Staszek Dunaj i Mateusz Szczepaniak po raz ostatni wystąpili w klasie juniorów. W roku przyszłym będzie nam znacznie trudniej. Nasi modelarze zdobyli w sumie aż 34 medale!
Złoto dla Dominika

Dominik Zaborniak z pracowni modeli pływający i latających zdobył I miejsce na Mistrzostwach Polski Radiomodeli Klasy FOOTY. Mistrzostwa te odbyły się 16 czerwca na przystani jachtowej UKS „Żeglarz” we Wrocławiu. Dominik zbudował swoją żaglówkę i trenował pod okiem instruktora Jakuba Kosiaka, który na tych samych zawodach zdobył III miejsce w kategorii seniorów.
Radiomodele klasy FOOTY to najmniejsza oficjalnie uznana kategoria modeli żaglowych. Nazwa klasy nawiązuje do angielskiej miary „foot”, ponieważ długość kadłuba nie może przekraczać jednej stopy. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów sterowanie modelem wymaga sporych umiejętności żeglarskich. Modelarz musi umieć panować nad sterem i stopniem wychylenia żagli, a żaglówka jest napędzana jedynie siłą wiatru.
Wystawy naszych pracowni
21 czerwca odbyła się w MCKiE "Dom Harcerza" coroczna wystawa pracowni plastycznej i dekoracyjnej, ale nie tylko. Dołączyła do naszego grona jeszcze jedna, działająca od tego roku pracownia reklamy wizualnej. Dzieci i młodzież zaprezentowały prace podsumowujące cały rok pracy pod kierunkiem następujących nauczycieli: Doroty Polaczek, Urszuli Kundzik, Katarzyny Heby, Olgi Lemińskiej, Anny Nabel-Myszkiewicz i Romana Frodymy. Na wystawie można było zobaczyć prace malarskie, rysunkowe, graficzne, przedmioty dekoracyjne, rzeźby z masy solnej i papierowej, papieroplastykę oraz wiele innych wykonanych w ciekawych technikach. Na zakończenie wszyscy autorzy otrzymali dyplomy od nauczycieli.
Warsztaty polsko-niemieckie
Podczas trzech dni uczestnicy z Polski i Niemiec wezmą udział w zintegrowanych warsztatach teatru plastycznego, dźwięku, tańca, a ta za sprawa projektu „Ja i nie ja – teatr uliczny”. Celem jest integracja młodych ludzi we wspólnym działaniu, a zwieńczeniem pracy- teatr uliczny wystawionym w trzecim dniu działań. Tematem wiodącym spektaklu będzie „ Ja i nie ja – podróż przez …” Improwizacje teatralne z wykorzystaniem muzyki granej na żywo i rekwizytu, jakiego? To będzie niespodzianka.
Zapraszamy na prezentacje artystyczną na Zielonogórskim deptaku dnia 29.06.2013 r. o 11:30. Oprócz warsztatów uczestnicy poznają historię naszego miasta, zwiedzą Muzeum Ziemi Lubuskiej, wezmą udział w zabawach integracyjnych przy wspólnym ognisku.
Projekt jest dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013.
Zapraszamy na zajęcia wakacyjne
W "Domu Harcerza" – w placówce na ul. Dzikiej 6 – rozpoczną się zajęcia wakacyjne. Dzieci i młodzież mogą ciekawie spędzić czas. Jak co roku nauczyciele placówki przygotowali swoje propozycje w formie warsztatów. Na naszej stronie internetowej, a także w budynku, znajdziecie dokładny plan zajęć. Zajęcia są bezpłatne a wszystkie narzędzia i materiały mamy dla Was w naszych pracowniach.
Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie karty uczestnika w sekretariacie placówki albo u prowadzącego zajęcia. Można ją również pobrać z naszej strony z linku zajęcia wakacyjne - nad planem zajęć.
BĘDZIEMY CZEKAĆ NA WAS CODZIENNIE PRÓCZ WEEKENDÓW OD 10:00 DO 14:00!