II kwartał 2015
Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca Teatry z MCKiE „Dom Harcerza” wspólnie świętowały Międzynarodowy Dzień Teatru. Zespoły zaprezentowały swoje spektakle w Zielonogórskim Ośrodku Kultury na deskach „Hydrozagadki”. Zobaczyć można było naprawdę wiele różnorodnych prezentacji scenicznych. Teatr „Trach...!” wystąpił z przedstawieniem pt „ONY”, Pracownia Teatru Tańca -Grupa / Zadłużny zaprezentowała „Litanie”, Aleksandrę Maliszewską zobaczyliśmy w monodramie pt. „Szkoła Kobiecości”, teatr „Ponievash” przedstawił spektakl „Cisza-spokój”, a „Teatr SŁOWA” zaprezentował się w sztuce pt. „Nivisar”. Wieczór był niezwykły i baaardzo teatralny. Wszystkim świętującym bardzo dziękujemy i zapraszamy na taki wieczór za rok.
(fot. Przemysław Wachowicz)
Lubuski Konkurs Recytatorski
Zakończyły się eliminacje powiatowe Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego oraz Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Z przyjemnością przedstawiamy naszych laureatów i wyróżnionych.
Lubuski Konkurs Recytatorski
Kategoria: klasy I-III
Hubert Laurent ( Teatr Szkrab) – wyróżnienie
Jakub Niklewicz ( Teatr Szkrab ) – wyróżnienie
Kategoria: klasy IV – VI
Maria Mędryk ( Teatr Szkrab ) - wyróżnienie
Kategoria: gimnazjum
Hanna Maruchniak ( Pracownia Recytacji )– laureatka
Julia Prostak ( Pracownia Recytacji )– laureatka
Julia Kamińska ( Teatr Chlebojady ) – laureatka
Maks Barski ( Teatr Ponievash) – wyróżnienie
Alicja Cygańska ( NanibyTeatr ) – wyróżnienie
Weronika Kędzierska ( Teatr Chlebojady ) - wyróżnienie
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Weronika Grygorcewicz (Cieplarnia Literacka) – laureatka
Julia Pietkiewicz ( Teatr Ponievash ) – wyróżnienie
Izabela Wirzman (Teatr Słowa ) – wyróżnienie
Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.
Świąteczne niespodzianki
1 kwietnia w kawiarence Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza" odbyła się integracyjna impreza dla dzieci ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz uczestników zajęć z pracowni reklamy wizualnej i pracowni sztuki dekoracyjnej. Olga Lemińska i Roman Frodyma przygotowali szereg niespodzianek na trzygodzinne warsztaty plastyczne, związane ze zbliżającymi się ze Świętami Wielkanocnymi. Dzieci pod okiem plastyków wykonały opaskę - uszy zajączka, świąteczną pocztówkę oraz pisankę na "strusim jajku". Oprócz prac plastycznych dzieci zaangażowały się w przygotowane zabawy integracyjne. Uczestnictwo i rywalizacja w różnych konkurencjach oraz zajęcia kreatywne pozwoliły dzieciom ciekawie i pożytecznie spędzić ten przedświąteczny czas.
Świątecznie i kolorowo w pracowni sztuki dekoracyjnej.
Tak właśnie przebiegały przedświąteczne zajęcia u p. Olgi Lemińskiej. W tym roku, wśród wielu dekoracji: pisanek, ptaszków, zajączków i kartek, królowały wielkanocne kury. Wykonane z masy solnej, pomalowane i odświętnie udekorowane cieszyły nie tylko najmłodszych uczestników zajęć- grupy "mini deco", ale również rodziców uczestniczących w wielkanocnych warsztatach dekoracyjnych. Życząc słońca i wielkanocnej radości
zapraszamy obejrzenia prac.
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

60-ty Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - eliminacje wojewódzkie - odbył się 10 i 11 kwietnia br. w Żarskim Domu Kultury. Sukces odniosła tu nasza koleżanka z Cieplarni Literackiej, prowadzonej przez Ewę Lewandowską: w kategorii młodzieżowej recytacji wyróżnienie otrzymała
Weronika Gregorcewicz. To jej kolejny juz udany występ w tej dziedzinie! Gratulujemy!
Logo - interpretacje
Pod takim tytułem została otwarta wystawa prac dzieci z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji. Wernisaż odbył się 14 kwietnia o godz. 17.00 na paterze w "Domu Harcerza." Logo placówki - to znak graficzny przedstawiający kota zwiniętego w kłębek.
Organizatorzy wystawy: Roman Frodyma i Anna Krześniak - byli zachwyceni ilością powstałych prac w różnych technikach oraz bogactwem dziecięcych interpretacji znaku graficznego placówki. Wernisaż był wspaniałą okazją aby się spotkać i wspólnie podziwiać efekt wizualny naszych młodych twórców z pracowni: krawieckiej, reklamy wizualnej, dekoracyjnej, plastycznej, rysunku i malarstwa, konstrukcyjno-technicznej i gromady zuchowej. Dziękujemy bardzo wszystkim dzieciom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w realizacje tego tematu i wzięli udział w wystawie.
Mistrzostwa Polski w modelarstwie lotniczym
W dniach 18 – 19 kwietnia na lotnisku klubowym w Lubinie, odbyły się Mistrzostwa Polski modeli szybowców zdalnie sterowanych wyrzucanych z ręki w konkurencji F3K. Zawody zorganizował i przeprowadził Aeroklub Zagłębia Miedziowego. Pomimo trudnych warunków pogodowych, bardzo dobrze poradził sobie wychowanek instruktora Leszka Małmygi - Piotr Skibiński, który wywalczył pierwsze miejsce w gronie juniorów.
Rozstrzygnięcie Wiosennego Konkursu Plastycznego
W dniu 24 kwietnia zaprosiliśmy laureatów Wiosennego Konkursu Plastycznego na uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród i wyróżnień. Konkurs jest coroczną imprezą, organizowaną już od ponad dziesięciu lat. W tym roku otrzymaliśmy blisko 200 prac z 17 placówek. Autorów najlepszych prac gościliśmy na podsumowaniu konkursu, którego atrakcją były warsztaty plastyczne, słodki poczęstunek i oczywiście nagrody i dyplomy.
Drużynowe rozgrywki szachowe
W młodzieżowym Centrum Kultury i edukacji "Dom Harcerza" w dniu 25 kwietnia odbyły się drużynowe mistrzostwa woj. lubuskiego juniorów w szachach klasycznych. Drużyny składały się z 6 osób, 4 chłopców i 2 dziewczynki. W zmaganiach uczestniczyły 4 drużyny, dwie z Zielonej Góry oraz po jednej z Kożuchowa i Żary. Po wielogodzinnych zmaganiach, a przede wszystkim dobrej zabawie, zwyciężyli nasi goście z Żar. Serdecznie gratulujemy.
Turniej Mistrzów
25 kwietnia w zielonogórskim Gimnazjum nr 6 odbył się Turniej Mistrzów Klubu Miłośników Matematyki Pitagoras – konkurs matematyczny dla uczniów szkół podstawowych (klasy V-te i VI-te) oraz gimnazjalistów wyłonionych jako mistrzowie zespołów w toku całorocznej pracy Klubu. Około siedemdziesięcioro przedstawicieli dwudziestu pięciu zespołów zmagało się z zadaniami. Wyniki współzawodnictwa znane będą na początku maja, a 30 maja opiekunowie zespołów odbiorą dyplomy oraz nagrody dla najlepszych uczniów i zespołów.
Magia teatru maski i lalki

28 kwietnia w Hydrogalerii Zielonogórskiego Ośrodka Kultury odbyła się wystawa pokonkursowa pt. „Magia teatru maski i lalki”. Miło nam poinformować, że z naszej placówki zaproszona do udziału w tej wystawie została
Agnieszka Haraś uczestniczka zajęć w Pracowni malarstwa i rysunku pod kierunkiem Anny Nabel-Myszkiewicz. Serdecznie gratulujemy!
Wieczór Tańca Współczesnego
Już po raz kolejny Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, było organizatorem Eliminacji Miejskich PRO ARTE 2015. W Auli Zielonogórskiego Uniwersytetu na ulicy Podgórnej spotkały się zespoły taneczne ubiegające się o nominację do Lubuskiej Gali Tanecznej. W sobotnie przedpołudnie zespołom dopingowała widownia, która wypełniła całą aulę. Rodzice, znajomi, uczestnicy zespołów pięknie nagradzali brawami wszystkie prezentacje na scenie. Rada artystyczna Eliminacji Miejskich w każdej kategorii wiekowej przyznała nominacje oraz wyróżnienia.
W kategorii wiekowej do lat 12, nominacje przyznano Grupie Tanecznej „Paczworki” ze Studia Tańca Spoko Famili w choreografii: Ewy Marchewki, Anny Sepioł, Krzysztofa Chamery.
W kategorii wiekowej 13-16 lat nominację otrzymał zespół: „Work Out” ze Studia Tańca Spoko Famili w choreografii: Łukasza Kukulskiego.
Ostatnią nominację do Lubuskiej Gali Tanecznej otrzymał Teatr Tańca Tagim z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, w kategorii wiekowej powyżej 16 lat. Wyróżnienie w Eliminacjach Miejskich otrzymało Studio Tańca Tagim w choreografii Małgorzaty Konert: „ Z głową w chmurach”. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Życzymy powodzenia w Lubuskiej Gali Tanecznej.
Jedwab naturalny ręcznie malowany

Majowe zajęcia w Pracowni Sztuki Dekoracyjnej rozpoczęliśmy od warsztatów z malowania na jedwabiu naturalnym; bajeczne pejzaże, kolory i nietuzinkowe wzory odkrywali uczestnicy zajęć próbując swoich możliwości malując na jedwabnych chustach. Pierwszym etapem było wspólne wykonanie przez poszczególne grupy „próbnych chust, a następnie przystąpienie do indywidualnych projektów.
Efekty naszych działań będzie można zobaczyć pod koniec czerwca 2015r. podczas Podsumowującej Wystawy Plastycznej w MCKiE „Dom Harcerza”.
XVI Mistrzostwa Zielonej Góry w Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego
W dniu
8 maja Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”
zorganizowało XVI Mistrzostwa Zielonej Góry w Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego, które były jednocześnie eliminacjami powiatowymi Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zawodach udział wzięły po trzy najlepsze zielonogórskie drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, wyłonione na drodze wcześniejszych eliminacji.
Uczniowie zmagali się w następujących konkurencjach: rozwiązywanie testu z przepisów ruchu drogowego, przejazd przez miasteczko ruchu drogowego i rowerowy tor przeszkód oraz praktyczna umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
Wszyscy dzielnie walczyli o jak najlepszy wynik i zdobycie wspaniałych nagród oraz możliwość reprezentowania naszego miasta na finale wojewódzkim tego turnieju.
Zwycięzcy tj. drużyna
Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Drzonkowie reprezentować będą Zieloną Górę
w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
W organizacji Mistrzostw wsparł nas finansowo Urząd Miasta Zielona Góra, któremu bardzo gorąco dziękujemy!
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i wszystkim życzymy bezpiecznej jazdy rowerem!!!
Promocja Twórczych Działań Artystycznych Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2015
Już po raz kolejny Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, było organizatorem Eliminacji Miejskich PRO ARTE 2015. W Auli Zielonogórskiego Uniwersytetu na ulicy Podgórnej spotkały się zespoły taneczne ubiegające się o nominację do Lubuskiej Gali Tanecznej. W sobotnie przedpołudnie zespołom dopingowała widownia, która wypełniła całą aulę. Rodzice, znajomi, uczestnicy zespołów pięknie nagradzali brawami wszystkie prezentacje na scenie. Rada artystyczna Eliminacji Miejskich w każdej kategorii wiekowej przyznała nominacje oraz wyróżnienia.
W kategorii wiekowej do lat 12, nominacje przyznano Grupie Tanecznej „Paczworki” ze Studia Tańca Spoko Famili w choreografii: Ewy Marchewki, Anny Sepioł, Krzysztofa Chamery.
W kategorii wiekowej 13-16 lat nominację otrzymał zespół: „Work Out” ze Studia Tańca Spoko Famili w choreografii: Łukasza Kukulskiego.
Ostatnią nominację do Lubuskiej Gali Tanecznej otrzymał Teatr Tańca Tagim z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, w kategorii wiekowej powyżej 16 lat. Wyróżnienie w Eliminacjach Miejskich otrzymało Studio Tańca Tagim w choreografii Małgorzaty Konert: „ Z głową w chmurach”. Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Życzymy powodzenia w Lubuskiej Gali Tanecznej.
XXII Przegląd Dziecięcej Twórczości Teatralnej
Miło nam poinformować, iż w XXII Przeglądzie Dziecięcej Twórczości Teatralnej "O Złote Pióro Koszałka Opałka" otrzymaliśmy następujące nagrody i wyróżnienia:
SREBRNE PIÓRO Koszałka Opałka - nominacja do udziału w przeglądzie wojewódzkim Pro-Arte Gali Teatralnej
TEATR CHLEBOJADY – instruktor Paulina Solska
BRĄZOWE PIÓRO Koszałka Opałka
TEATR SZKRAB - instruktor Paulina Solska
WYRÓŻNIENIE - TEATR BĄBEL
za pozytywną energię aktorów w przedstawieniu „Zaczarowany pokoik”
instruktor Paulina Solska
WYRÓŻNIENIE - TEATR NANIBYTEATR
za niezwykle kreatywny pomysł personifikacji scenografii w przedstawieniu „Śnieżynka”
Sukcesy „Rezonansu” na XX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Ekologicznej „Ekopiosenka 2015” w Legnicy
15-16 maja odbył się w Legnicy XX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ekologicznej „Ekopiosenka 2015”. Do ścisłego finału w Legnicy komisja artystyczna zakwalifikowała 54 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych i 9 zespołów z całego kraju. Zielonogórska reprezentacja prowadzona przez nauczycieli Elżbietę Sawicką i Ireneusza Sawickiego ze Studia Piosenki „Rezonans”, działającego w MCKiE „Dom Harcerza” im. Janusza Korczaka odniosła na legnickim festiwalu kolejne sukcesy. Wokalistów oceniało jury, wśród których były znane osobistości polskiej estrady, tacy jak: wokalista i kompozytor znanej grupy wokalnej VOX - Jerzy Słota oraz wokalistka - Kasia Wilk.
Decyzją jury III miejsce w kat. I solistów 7-10 lat zdobył Julian Metack.
W kat. II solistów 11-13 lat II miejsce przyznano Mai Sułtanowskiej, a III miejsce wywalczył Dominik Małysa.
W najstarszej kat. III solistów 14-19 lat II miejsce zdobyła Karolina Kogut, a cenne wyróżnienie przypadło Patrycji Gela.
Ponadto jury przyznało nauczycielom „Rezonansu” dyplomy uznania za profesjonalne przygotowanie młodych wykonawców do festiwalu. I tym razem jurorzy podkreślali bardzo wysoki i wyrównany poziom wykonawczy młodych wokalistów. Dlatego też sukcesy swoich wychowanków cenią sobie nauczyciele „Rezonansu”.
X edycja konkursu modelarskiego - Wiosna nasza
W dniu 20 maja podsumowaliśmy
X edycję konkursu modelarskiego „Wiosna Nasza”.
Komisja miała bardzo trudne zadanie z uwagi na dużą ilość wspaniałych modeli zgłoszonych do konkursu.
Zwycięzcy Konkursu nagrodzeni zostali pucharami, oraz okazałymi zestawami modeli.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz nagrody pocieszenia.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Porozumienie między Uniwersytetem Zielonogórskim a MCKiE "Dom Harcerza"

W połowie maja 2015 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Wydziałem Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytety Zielonogórskiego, reprezentowanym przez Dziekana Wydziału dr hab. Marka Furmanka, prof. UZ, a Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze, reprezentowanym przez Dyrektora mgr Kingę Krutulską.
Porozumienie dotyczy rozwijania wzajemnej współpracy, której celem będzie wykorzystywanie doświadczeń i dorobku naukowego Wydziały Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz potencjału i pozycji Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „ Dom Harcerza” w Zielonej Górze dla dalszych działań służących dobru obu stron.
III Ogólnopolski Festiwal Alternatywnych Teatrów Tańca
Pracownia Teatru Tańca w dniach 21-24 maja brała udział w III Ogólnopolskim Festiwalu Alternatywnych Teatrów Tańca „Otwórz oczy…” w Słupsku, gdzie prezentowały się zaproszone i najbardziej liczące się teatry tańca w Polsce. Zespół pokazał tam dwa spektakle konkursowe: „Shells” oraz „Uterus”, a także gościnnie duet „Goniąc kormorany”. Jury w składzie Anna Piotrowska oraz Jacek Owczarek postanowiło przyznać im nagrodę w wysokości 1200 zł za umiejętne komponowanie improwizacji w spektaklu „Shells”. Gratulacje!!!
Teatr Chlebojady Laureatem Lubuskiej Gali Teatralnej „Scena Młodzieżowa”
Do spotkań finałowych Lubuskiej Gali Teatralnej organizowanej przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze zakwalifikowało się 11 zespołów z 11 przeglądów powiatowych. Finał odbył się w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury 26 maja. Teatr Chlebojady reprezentujący naszą placówkę otrzymał tytuł Laureata przeglądu za przedstawienie pt. „Kozucha Kłamczucha” na podstawie bajki Janiny Porazińskiej Teatr stanął na podium wraz z teatrem „Zza Winkla” z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury” oraz teatrem Małe Conieco z Czarnowic. Laureatom życzymy dalszych sukcesów i jeszcze piękniejszych spektakli.
Dzień Dziecka
1-go czerwca, dzieci z pracowni "Mini deco", "Reklamy wizualnej" i zespołu artystycznego "Chichoty" spotkała niespodzianka. Nauczyciele: p. Monika Pirtań, Olga Lemińska i Roman Frodyma, aby uczcić święto swoich podopiecznych przygotowali wspólne, odświętne zajęcia polegające na wspaniałej, kreatywnej i radosnej zabawie. Dzieci mogły m.in. zaprojektować wzór własnych ciasteczek, następnie przenieść go za pomocą pisaka cukrowego na prawdziwe ciastka i je oczywiście zjeść, mogły również nauczyć się jak z balonika wykonać pieska lub myszkę, lub też wykazać się zręcznością i koncentracją w konkurencjach sportowych. Wszystkim dzieciom zawsze, a nie tylko od święta życzymy uśmiechu i słodkości!
Ogólnopolski Dzień Profilaktyki
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka odbyły się w całym kraju festyny zainspirowane programem profilaktycznym Komendy Głównej Policji. W naszym mieście 2-go czerwca Policjanci zaprosili dzieci i młodzież na teren stadionu przy ul. Sulechowskiej, gdzie oprócz stoisk i atrakcji przygotowanych przez samych organizatorów stawiła się nasza ekipa z Dzikiej 6.
MCKiE zaproponował wiele form zabawy i edukacji, od propagowania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, przez budowę modeli, warsztaty tworzenia balonikowych stworów, po projektowanie własnych przypinek. Każde nasze stanowisko cieszyło się ogromnym powodzeniem. Ogólnopolski Dzień Profilaktyki został zrealizowany na 6!
Teatr Chlebojady z wizytą w Austrii
Teatr Chlebojady odwiedził Wspólnotę Polaków w Górnej Austrii. Zespół zaprezentował swój spektakl pt. „Kozucha Kłamczucha” na podstawie bajki Janiny Porazińskiej oraz montaż słowno-muzyczny pt. „Ona” dla Polaków mieszkających w Linzu z okazji Dnia Matki. Wieczór uświetnił również wytęp zespołu dziecięcego „Oberek” z Austrii. Wszystkim Mamom życzyliśmy najpiękniejszych i zapamiętanych chwil spędzonych ze swoimi dziećmi oraz radości z każdego dnia. Wyjazd był niezwykle udany i z pewnością prędko o nim nie zapomnimy. Serdecznie pozdrawiamy naszych nowo poznanych przyjaciół z Linzu i zapraszamy do Zielonej Góry. Pełną fotogalerię możemy zobaczyć na stronie:
http://www.poloniaoberoesterreich.com/wp/fotogaleria/fotogaleria-2015/?album=10&gallery=329
Teatr Ponievash
Teatr Ponievash miał bardzo pracowity i udany rok. Bardzo zmienił się skład grupy, nowi aktorzy bardzo szybko wdrożyli się w pracę naszego szalonego zespołu i zaowocowało to premierą spektaklu "Cisza-spokój", docenionego (wyróżnieniem) podczas POKOTU'2015, oraz sukcesami recytatorskimi: Maksa Barskiego - wyróżnionego na LKR, Julii Pietkiewicz - wyróżnienie OKR, i Weroniki Grygorcewicz – wyróżnienie na wojewódzkim OKR. To już było, ale grupa szykuje dla widzów jeszcze bardzo mocny akcent na pożegnanie pracowitego roku...
Mistrzostwa Województwa Lubuskiego Juniorów w szachach klasycznych
W sobotę i niedzielę (6-7 czerwca) odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubuskiego Juniorów w szachach klasycznych. W najważniejszych rozgrywkach szachowych w województwie lubuskim rozgrywanych w "Domu Harcerza" w Zielonej Górze uczestniczyło 57 młodych szachistów reprezentujących 9 klubów szachowych w naszym województwie.
Tytuły mistrzów województwa wywalczyli przedstawiciele ŻKSz Żary zwyciężając w 4 kategoriach: Sara Michalczuk (juniorki do lat 18), Karol Kucza (juniorzy do lat 18), Oskar Wołoch (juniorzy do lat 14) i Maria Bodnar (juniorki do lat 7).
Szachiści "Odrodzenia" Kożuchów triumfowali w 2 kategoriach: Paulina Raczykowska (juniorki do lat 14) i Jakub Maciak (juniorzy do lat 12), podobnie jak zawodniczki "Stilonu" Gorzów: Emilia Załucka (juniorki do lat 12), Katarzyna Kuczyńska (juniorki do lat 10).
Mistrzem województwa wśród juniorów do lat 10 został Damian Świerc z Sulęcina, a wśród juniorów do lat 7 – Aleksander Piwko z KS 64 Zielona Góra.
Ogromny sukces wychowanka Studia Piosenki „Rezonans”
W dniach 04 - 06 czerwca br. odbył się w Tarnobrzegu XX Konkurs Piosenki „Wygraj Sukces” - obecnie największy, trójetapowy, dziecięco-młodzieżowy festiwal wokalny w naszym kraju.
Niezmiennie od 20-u lat nagrodą główną tego festiwalu jest 8-dniowa wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata Grand Prix oraz jego opiekuna artystycznego. Przez dwa dni młodzi piosenkarze w sali widowiskowej TDK byli oceniani w czterech kategoriach wiekowych przez jurorów, którym przewodniczył dr Krzysztof Heering - dziekan Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Ostatecznie decyzją 9 osobowej komisji GRAND PRIX i nagrodę główną wycieczkę do Eurodisneylandu, ufundowaną przez prezydenta Tarnobrzega, otrzymał 14-letni Jakub Sułtanowski z Zielonej Góry, reprezentujący Studio Piosenki „Rezonans” z MCKiE „Dom Harcerza”. Opiekunami artystycznymi Jakuba są nauczyciele - Elżbieta i Ireneusz Sawiccy.
W tegorocznej, jubileuszowej edycji, w eliminacjach wstępnych organizowanych w 52 ośrodkach kultury, brało udział 2180 solistów
z całej Polski. W drugim etapie, podczas eliminacji regionalnych,
o wejście do finału festiwalu walczyło w 16 ośrodkach 700 młodych artystów, spośród których ostatecznie 127 zakwalifikowano do ścisłego finału w Tarnobrzegu.
Wiem jak być zdrowym i bezpiecznym
W dniu 11 czerwca Panowie Marek Piwecki i Jakub Kosiak z pracowni Wychowania Komunikacyjnego zorganizowali Turniej pod nazwą
„Wiem jak być zdrowym i bezpiecznym”. Wzięły w nim udział reprezentacje
sześciu klas III SP, w których przez cały rok szkolny prowadziliśmy zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy. Zawodnicy w trakcie zawodów doskonale radzili sobie z zadaniami dotyczącymi właśnie tych zagadnień. Udowodnili, że potrafią bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym, jako piesi i pasażerowie. Gotowi są również nieść pomoc poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali wspaniałe nagrody i poczęstunek ufundowane przez Urząd Miasta Zielona Góra – dziękujemy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznych wakacji!
Wieczór artystyczny
Podopieczni Ewy Lewandowskiej/Andrzejewskiej tradycyjnie już kończą rok szkolny Wieczorem Artystycznym. Tym razem jego tytuł brzmiał "Kamerą w oko" i to, co działo się na scenie i na widowni związane było z różnymi skutkami obecności kamer, kamerek i obiektywów w naszym życiu. Efekt był taki, że publiczność - wygłaskana, wyprzytulana, rozfalowana i przede wszystkim roześmiana domagała się bisu całości programu, a w kolejce do fotki pod rytualną "ścianką" chętni stali nieugięcie jeszcze przez długi czas od ostatniej sceny – tradycyjnego "teledysku", odtańczonego wspólnie z widzami! Kolejny Wieczór Artystyczny, jedyny, niepowtarzalny - już za rok!
Festyn w Zespole Edukacyjnym nr 1 na Chynowie
13 czerwca odbył się festyn w Zespole Edukacyjnym nr 1 na Chynowie. MCKiE "Dom Harcerza" był obecny w czasie tego wydarzenia. Nauczyciele naszych pracowni: plastycznej, dekoracyjnej i reklamy wizualnej prowadzili warsztaty plastyczne. Dzieci biorące w nich udział mogły sprawnie i szybko wykonać aż 5 różnych prac i jak się okazało z chęcią i łatwością je wykonały! Powstały bardzo ciekawe kwiaty z nietypowych materiałów, plastelinowe witrażyki, breloczki z koralików i zwierzątka zawierające elementy papieroplastyki. Prace były bardzo kolorowe i radosne jak wakacje których życzymy uczestnikom festynu i wszystkim dzieciom. Z naszą malutką pomocą sprawimy również, aby takie się stały w czasie zajęć wakacyjnych w MCKiE "Dom Harcerza", na które już teraz serdecznie zapraszamy.
Wystawa podsumowująca rok szkolny w pracowniach plastycznych

23 czerwca o godzinie 17.00 na piętrze w MCKiE „Dom Harcerza” odbędzie się wystawa podsumowująca rok szkolny w pracowniach plastycznych. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników pracowni Sztuki Dekoracyjnej pod kierunkiem Katarzyny Heby i Olgi Lemińskiej, pracowni plastycznej pod kierunkiem Doroty Polaczek, Urszuli Kundzik i Anny Nabel-Myszkiewicz, pracowni Reklamy Wizualnej pod kierunkiem Romana Frodymy, pracowni Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem Anny Nabel-Myszkiewicz oraz pracowni Kroju i Szycia pod kierunkiem Anny Krześniak. Zapraszamy także Waszych rodziców, znajomych oraz wszystkich chętnych do obejrzenia wykonanych prac. Po wernisażu odbędzie się wspólne działanie plastyczne.
Koncert Studia Piosenki "Rezonans" na zakończenie sezonu artystycznego 2014/2015
21 czerwca br. w zielonogórskiej Palmiarni odbył się uroczysty koncert z okazji "Dnia Ojca", wieńczący sezon artystyczny 2014/2015 Studia Piosenki "Rezonans". Jak zwykle, w tym uroczym miejscu koncert zaszczyciło swoją obecnością liczne grono zaproszonych gości i wiernych sympatyków młodych wokalistów studia piosenki. Koncert dał młodym artystom szczególną okazję złożenia wszystkim tatusiom niecodziennych, bo najpiękniej wyśpiewanych życzeń.. Przy okazji wymieniono najważniejsze sukcesy i osiągnięcia artystyczne wychowanków "Rezonansu" w mijającym roku szkolnym. Opiekunowie "Rezonansu" pragną serdecznie podziękować wszystkim przybyłym na koncert za tak ciepłe przyjęcie estradowych prezentacji młodych wokalistów.
Tajemnice pałacu w Zatoniu
Wydarzeniem historycznym XXI wieku stało się dla naszego miasta rozszerzenie jego granic. I oto mamy w Zielonej Górze pałac!
Grupa młodych odkrywców postanowiła poznać bogate tajemnice tej rezydencji. Wyruszyliśmy w sobotę 20 czerwca 2015 roku. W Zatoniu czekała na nas grupa dzieci z zaprzyjaźnionej świetlicy. Wspólnie powędrowaliśmy tajemniczymi ścieżkami, pamiętającymi dawną świetność, parku. Historię tego miejsca barwnie opowiedział nam historyk Jarosław Skorulski.
Pełni wrażeń, wspominając dawnych mieszkańców pałacu, młodzi twórcy mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych. Uczestnicy zaprojektowali, przy cennych wskazówkach Olgi Lemińskiej i Romana Frodymy, bogate stroje na bal organizowany przez księżnę Dorotę de Talleyrand-Périgord. Następnie powstały piękne kamee w pracowni Anny Nabel-Myszkiewicz, a zabawne broszki filcowe w pracowni Urszuli Kundzik. Przez cały czas tajemnice mieszkanek pałacu śledziła grupa dziennikarska prowadzona przez Małgorzatę Nabel-Dybaś. Zabawa była przednia więc dołączyli do nas rodzice.
Projekt Tajemnice pałacu w Zatoniu został zrealizowany w ramach transgranicznego projektu upowszechniania dziedzictwa kulturowego wśród dzieci i młodzieży Moje? Twoje? Nasze! Dziedzictwo, które łączy i został opracowany przez Dorotę Polaczek i Alinę Gajec.