
1-3 czerwca 2018 roku w Słupsku odbywał się Turniej Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie” 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Podczas dwóch dni na scenach Teatru Nowego oraz Teatru Rondo prezentowali się najlepsi młodzi monodramiści z całej Polski. Województwo lubuskie reprezentowała
Julia Perzyńska z MCKiE „Dom Harcerza”. Pokazała spektakl „Ojczyzna moja jest prosiaczkiem” w reżyserii Alicji Niewiadomskiej i
otrzymała II Nagrodę. Sztuka rumuńskiej dramatużystki Aliny Negeli „Amalia bierze głęboki oddech” traktuje o niełatwych dla Rumunów rozliczeniach z przeszłością, partią komunistyczną i Ceausescu. Julka od szkoły podstawowej gra w teatrze „Chlebojady”, który teraz już skupia samych licealistów, jest też lauratką konkursów recytatorskich zarówno na etapie miejskim, jak i wojewódzkim, kolejnym krokiem jest monodram. Sam na scenie to duże wyzwanie dla każdego aktora, nie tylko młodego, niezawodna pamięć, wrażliwość, a nade wszystko prawda, która pociągnie za sobą widza w historię, którą chcę przekazać i to się udało Julce. Gratulujemy Julciu i dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam w tej drodze.
XI Miejski Przegląd Teatralny „Jaśnie Pan Rym”
W dniu 5 czerwca w Hydro(za) gadce Zielonogórskiego Ośrodka Kultury odbył się XI Miejski Przegląd Teatralny „Jaśnie Pan Rym”. Organizatorem przeglądu jest Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”. Spotkania skupiają dzieci i młodzież z miejskich przeszkoli i szkół podstawowych. Głównym celem spotkania jest wymiana doświadczeń, wspólne przeżywanie, tego co dzieje się na scenie. W tym roku w przeglądzie wzięło udział siedem grup teatralnych. Wystąpili teatr „Słoniątka” MP nr 22; teatr „Kręcioły” ZE nr , teatr „Unicorny” ZE nr 9; teatr „Cudaki” ZE nr 6, teatr „Teatrzaki” ZE nr 9; teatr „Kuku- kólka” SP nr 15, „Klasowy Teatrzyk” ZE nr 6. Całość prowadziły zające z teatru „Chlebojady” (Kalina, Julka, Kasia, Natalka) . Dziękujemy Oldze Lemińskiej i Marcie Pohrebny za pomoc w organizacji poczęstunku, Ani Nabel za projekt plakatów i dyplomów. Dziękujemy wszystkim młodym aktorom za piękne występy, gratulujemy ich opiekunom za przygotowanie dzieci i zapraszamy za rok.
Kolejne sukcesy REZONANSU
Młodzi wokaliści ze Studia Piosenki „Rezonans” zostali Laureatami X Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „FUMA 2018” w Zielonej Górze.
Sa to:
Adam Skalski - Nagroda Związku Nauczycielstwa Polskiego w kat. I (7-13 lat),
Adam Skalski - Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAIKS w kat. I (7-13 lat),
Iga Garbula - Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAIKS w kat. I (7-13 lat). (reprezentowała swoją szkołę).
http://zok.com.pl/laureaci-x-ogolnopolskiego-festiwalu-piosenki-dzieciecej-i-mlodziezowej-fuma-2018/
Lubuska Gala Teatralna scena młodzieżowa PRO ARTE
W dniu 07.06. w Żarskim Domu Kultury LUNA, odbyła się Lubuska Gala Teatralna scena młodzieżowa. Nasze miasto i placówkę reprezentował między innymi teatr „Grymas” spektakl „Tobie też dobranoc” w reżyserii Alicji Niewiadomskiej. „Każde dziecko jest wewnątrz starego człowieka, tylko jeszcze o tym nie wie”. Tak zaczyna się nasz spektakl, potem to tylko chwila, powrót do wspomnienia, spotkanie małej dziewczynki ze staruszką. Spektakl to zatrzymanie się nad tajemnicą czasu, ofiarowanego nam z góry, przemija tak szybko, jak gasnący płomień zapalonej zapałki. Grupa „Grymas” otrzymała tytuł laureata przeglądu, a Nel Koszela, która zagrała rolę dziewczynki, otrzymała nagrodę aktorską. Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy Bartoszowi Mierosławskiemu za udostępnienie zdjęć.
Sukces naszych podopiecznych
Z wielką przyjemnością informujemy o wynikach
III Miejskiego Konkursu Plastycznego pt . Zielona Góra jest wielka, bo stanowimy wspólnotę” zorganizowanego przez Okręg Zielonogórski ZPAP oraz Urząd Miasta Zielona Góra. Warto zaznaczyć, że konkurs przebiegał w dwóch etapach.W pierwszym jury oceniło nadesłane prace i zaprosiło autorów najlepszych prac do drugiego etapu konkursu – warsztatów artystycznych
prowadzonych przez zielonogórskich artystów. Efekt pracy warsztatowej ostatecznie wyłonił zwycięzców.
Wśród nagrodzonych, zaszczytne miejsca zdobyli młodzi artyści z naszych pracowni - Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem p. Anny Nabel-Myszkiewicz oraz Sztuki Dekoracyjnej prowadzonej przez p. Olgę Lemińską.
I tak podopiecznym p.Anny Nabel –Myszkiewicz przyznano 5 nagród:
w kategorii „kolaż” w grupach młodszej i starszej I miejsce
w kategorii „pastel” w grupie młodszej I i II miejsce , w grupie starszej II miejsce
I podopiecznym p. Olgi Lemińskiej przyznano 4 nagrody:
W kategorii "malarstwo" w grupie młodszej I, II, III miejsce oraz w grupie starszej II miejsce.
Uroczyste wręczenie cennych nagród z rąk przedstawicieli władz miasta oraz prezesa zarządu OZ ZPAP odbyło się 6 czerwca 2018r. na scenie przy ratuszu miejskim.
Cieszymy się i serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom konkursu !
Sukces chóru Polirytmia
W dniu 9 czerwca Chór Żeński Polirytmia uczestniczył w II Oleśnickim Festiwalu Słowiańskiej Muzyki Sakralnej "Głagolica" i zdobył pierwsze miejsce zdobywając Złoty Kliros. W Festiwalu brały udział chóry mieszane i zespoły wokalne.
Celem Festiwalu Chóralnego jest prezentacja dorobku słowiańskiej muzyki sakralnej, popularyzacja wysokich wartości artystycznych i duchowych muzyki chóralnej oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami, dyrygentami i animatorami życia muzycznego. Organizatorem Festiwalu jest Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy przy współudziale Parafii Prawosławnej p.w. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w Oleśnicy.
Gala taneczna w Cottbus
W sobotę Pracownia Tańca Współczesnego z MCKIE DOM HARCERZA wystąpiła gościnnie na gali Tanecznej w zaprzyjaźnionym Teatrze Piccolo w Cottbus.
Laury „Rezonansu” na XVIII Festiwalu Piosenki „Śpiewać może każdy” w Sławie

10 czerwca br. na scenie przy głównej plaży na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku odbył się dwuetapowy o zasięgu ponadregionalnym
XVIII Festiwal Piosenki “Śpiewać może każdy”. Podczas eliminacji trwających od lutego do maja wzięło udział około 150 młodych wykonawców, którzy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych. Do czerwcowego finału wyłoniono 37 uczestników. Komisja artystyczna po długich i burzliwych (nie tylko ze względu na przechodzącą nad Sławą burzę) obradach, spośród wielu młodych wokalistów, doceniła między innymi walory artystyczne zielonogórskich wychowanków Studia Piosenki „
Rezonans” z
MCKiE „
Dom Harcerza” w Zielonej Górze i przyznała:
I miejsce w kat. I (do 11 lat)
Wiktorii Wiater,
II miejsce w kat. I (do 11 lat)
Adamowi Skalskiemu,
II miejsce w kat. III (15-17 lat)
Mai Sułtanowskiej,
III miejsce w kat. III (15-17 lat)
Jakubowi Sułtanowskiemu.
Z sukcesów podopiecznych dumni są bardzo nauczyciele „Rezonansu”
- Elżbieta Sawicka i
Ireneusz Sawicki.
Sukces wychowanki Studia Piosenki „Rezonans” na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej

14 czerwca br. na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie odbył się
XIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Festiwal miał na celu prezentację umiejętności wokalnych i lingwistycznych dzieci i młodzieży oraz popularyzację języków obcych przez śpiew. Do czerwcowego finału komisja artystyczna wyłoniła 45 wykonawców z całej Polski w trzech kategoriach wiekowych. Jury festiwalu doceniło umiejętności (jak się okazało najmłodszej na festiwalu) zielonogórskiej reprezentantki Studia Piosenki „
Rezonans” z
MCKiE „
Dom Harcerza” w Zielonej Górze
- Wiktorii Wiater i przyznało jej
III miejsce w kat. I (kl. I-VI). Utalentowana czwartoklasistka wykonała piosenkę w języku rosyjskim z rep. Ałły Pugaczowej. Z sukcesu Wiktorii bardzo dumni są nauczyciele „Rezonansu”
- Elżbieta Sawicka i
Ireneusz Sawicki.
Warsztaty polsko - niemieckie
W dniach 21, 22,23 czerwca w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza" w Zielonej Górze organizowaliśmy warsztaty polsko- niemieckie. Po raz kolejny gościliśmy młodzież z zaprzyjaźnionego miasta Zittau, która pod okiem moderatorów pracowała wraz z młodzieżą z naszej placówki. Tematem przewodnim warsztatów było wykonanie lalek teatralnych, które stały się inspiracją do wspólnej pracy nad spektaklem. Młodzież pracowała w trzech pracowniach: plastycznej, krawieckiej i teatralnej. Celem projektu była integracja młodzieży polskiej i niemieckiej we wspólnych działaniach, komunikowaniu się, otwieranie na nowe doświadczenia, jak również nabywanie nowych umiejętności. Młodzież poznała techniki wykonania lalek teatralnych, rzeźby w styrodurze, oklejanie form przestrzennych masą papierową, tworzenie małych form za pomocą masy plastycznej, proste projektowanie stroju, szycie na maszynie, animacja lalek i wspólne tworzenie spektaklu. Dodatkowymi atrakcjami było wspólne spotkanie i gra w kręgielni, odwiedzenie Centrum Nauki Keplera i projekcja filmu. Obejrzenie wystawy prac plastycznych w Instytucie Sztuk Wizualnych w Zielonej Górze, jak również spacer po Zielonej Górze.
GALERIA ZDJĘĆ
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020