W naszej placówce przy ul. Dzikiej 6 trwają w najlepsze zajęcia wakacyjne. Wszystkie proponowane formy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jest w czym wybierać, bowiem nauczyciele przygotowali różnorodne propozycje: muzyczne, plastyczne, dziennikarskie, historyczne czy taneczne. Każdego dnia dzieci korzystają z dwóch wybranych form zajęć, a wykonane przez siebie prace z chęcią zabierają do domów.
14-go lipca grupa uczestników zajęć wakacyjnych DH wybrała się na wycieczkę do Archiwum Państwowego. Instytucja o poważnej nazwie, mieszcząca się w naszym mieście na dodatek w nowoczesnym biurowcu początkowo mogła wzbudzać wątpliwości czy stanie się wakacyjną atrakcją. W trakcie zwiedzania okazała się miejscem niezwykłym, dostarczającym niezapomnianych wrażeń i z pewnością wartym odwiedzin. Dzięki uprzejmości pracowników Archiwum uczestnicy wycieczki zapoznali się ze specyfiką pracy poszczególnych działów, sprzętem komputerowym niezbędnym w procesie archiwizacji dokumentów, metodami rekonstrukcji i konserwacji starodruków. Najstarsze z nich sięgają XIV w, pisane ręcznie, najczęściej po łacinie, opatrzone dużą pieczęcią wzbudziły największe zainteresowanie. Oto na wyciągnięcie ręki każdy mógł przyjrzeć się oryginalnym dokumentom z autentycznym podpisem panującego w danym czasie króla .Wszystkim cierpiącym na nudę w mieście polecamy tak ciekawe miejsce.
W dniach 20-25 lipca trwa projekt trójstronnej wymiany młodzieży pt. „VI Warsztaty Tańca Współczesnego”. W Zielonej Górze spotkała się młodzież z Cottbus (Niemcy), Iwano-Frankowska (Ukraina) i uczestnicy zajęć tanecznych MCKiE „Dom Harcerza” (Polska)
Podczas sześciodniowego spotkania młodzież ćwiczy układy taneczne pod okiem wykwalifikowanych instruktorów tańca z każdego z krajów. Efektem warsztatów będzie spektakl taneczny w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Szafrana, 24 lipca (piątek), o godzinie 15:00.
Serdecznie zapraszamy!
Projekt jest współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Urząd Miasta Zielona Góra.
Polsko-Niemiecko-Ukraińska wymiana młodzieży w MCKiE „Dom Harcerza”
W czasie wakacji letnich MCKiE „Dom Harcerza” rozbrzmiewał śmiechem i przepełniony był dziećmi. W każdej pracowni bawiły się dzieci pod opieką wykwalifikowanej kadry „Domu Harcerza”. Ciekawe propozycje zajęć wakacyjnych, przyciągały rodziców wraz ze swoimi pociechami. Do ciekawych propozycji MCKiE, należy również wymiana młodzieży. Po raz kolejny „Dom Harcerza” realizował projekt współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Urząd Miasta Zielona Góra.
W dniach 20-25 lipca 2015 roku, spotkała się młodzież z Cottbus /Niemcy/, Iwano-Frankowska /Ukraina/ i uczestnicy Studia Tańca Współczesnego Tagim z MCKiE „Dom Harcerza /Polska/. Tancerze wszystkich narodowości przez cały tydzień brali udział w zajęciach tanecznych prowadzonych przez choreografów zaproszonych do realizacji projektu.
W trakcie projektu odwiedzili nas fotografowie z Gazety Lubuskiej /zdjęcie z warsztatów okazało się zdjęciem tygodnia- Gazeta Lubuska 25-26.07.2015/. Nasi goście mogli również zwiedzić skansen w Ochli oraz spróbować swoich sił w własnoręcznym robieniu masła.
Podsumowaniem warsztatów tanecznych był pokaz taneczny na scenie auli uniwersytetu zielonogórskiego. Rodzice i przyjaciele mogli podziwiać młodych tancerzy w koncercie przygotowanym przez młodzież. Na widowni zaproszeni goście:
Pani Stefania Jawornicka z Honorowego Konsulatu Ukrainy w Zielonej Górze;
Pani Kinga Krutulska, dyrektor MCKiE „Dom Harcerza” w Zielonej Górze;
dyrektor Teatru Piccolo z Cottbus- Pan Reinhard Drogla.
Padło wiele wspaniałych podziękowań i gratulacji za organizację i realizacje projektu. Młodzież i opiekunowie grup otrzymali upominki upamiętniające pobyt w Zielonej Górze.
Pomysłodawcą i realizatorem VII Warsztatów Tańca Współczesnego jest Małgorzata Konert, nauczyciel Studia Tańca Współczesnego Tagim w MCKiE „Dom Harcerza”.
GALERIA ZDJĘĆ
Projekt jest współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Urząd Miasta Zielona Góra.
Ostatni tydzień wakacji w naszym ośrodku
Trwa ostatni tydzień zajęć wakacyjnych w MCKiE „Dom Harcerza” przy ul. Wyszyńskiego. Niezmiennie zajęcia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Przez cały sierpień uczestnicy mogli skorzystać z różnorodnych form zajęć, m.in. modelarskich, teatralnych, sportowych, zabaw podwórkowych. Odbyło się też spotkanie z panią policjantką, która rozmawiała z dziećmi na temat bezpiecznego zachowania podczas wakacyjnego wypoczynku.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za obecność i zaangażowanie.
GALERIA ZDJĘĆ
Zapraszamy ponownie już za rok.
„Rezonans” z koncertem w Starym Kisielinie
29 sierpnia wokaliści Studia Piosenki"Rezonans" na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Kisielina wystąpili na imprezie plenerowej podczas Święta Sołectwa w Starym Kisielinie.
W części artystycznej pod nazwą "Muzyka łączy pokolenia" na scenie zaprezentowali swoje umiejętności: Oliwier Szpak, Maja i Jakub Sułtanowscy, Nadia Wiśniewska, Dominik i Adrian Małysa, Martyna Jasińska i Katarzyna Jarguz. Nasi wokaliści spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem. Zaprezentowany, bardzo różnorodny repertuar, nagrodzono gromkimi brawami. Na koncert, jako gwiazda wieczoru, zaproszony został absolwent Akademii Muzycznej na Wydziale Jazz i Muzyka Estradowa, a wcześniej wychowanek i absolwent Studia Piosenki „Rezonans” - Łukasz Wicher. Łukasz wystąpił w duecie ze znakomitym pianistą - Pawłem Olszówką. Ci niezwykle zdolni artyści zaspokoili oczekiwania muzyczne wszystkich słuchaczy, oczarowując ambitnym, bardzo interesującym i profesjonalnie wykonanym repertuarem. Ciasto i gulasz to atrakcje kulinarne festynu, które mieliśmy między innymi przyjemność skosztować.
IV Turniej Szachowy o puchar Bachusa

6 września z okazji Winobrania w bibliotece miejskiej odbył się turniej szachów błyskawicznych dla dzieci i młodzieży z Zielonej Góry i okolic. W turnieju padła rekordowa liczba uczestników 101 osób. Juniorzy z Domu Harcerza stanęli do sportowej rywalizacji chcąc uzyskać jak najlepsze wyniki. Turniej odbył się na dystansie 7 rund, po których na pierwszych miejscach wyłonili się:
1. Jakubowski, Paweł
2. Stachecki, Mikołaj
3. Piątkowski, Cezary
Zwycięzcom gorąco gratulujemy!
I Międzynarodowy winobraniowy turniej szachowy

Na zakończenie winobrania 13 września w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbył się kolejny turniej szachów błyskawicznych. Tym razem na dystansie 9 rund rywalizowało aż 112 zawodników z całego województwa. Turniej odbył się w kategorii "OPEN", dzieci, młodzież i dorośli wspólnie rywalizowali przy szachownicach. Pomimo wielu faworytów, zwycięzcą turnieju okazał się nasz zielonogórzanin Karol Kucza zdobywając 7.5 punktu na 9 możliwych do zdobycia.
IX Polsko-niemiecki Festiwal Młodzieży
"Ahhh działo się w Cottbus! W piątek 18. września młodzież z "Domu Harcerza", a także z zielonogórskich szkół (Gimnazjum Nr 7, Gimnazjum Nr 6, V Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekologicznych) partycypowała już w dziewiątym Polsko-Niemieckim Festiwalu Młodzieży zorganizowanym w ramach współpracy międzyinstytucjonalnej: Cottbus-Zielona Góra. Uczestnicy w gościnnej i twórczej atmosferze mieli możliwość wzięcia udziału w interdyscyplinarnych warsztatach artystycznych z zakresu m.in. graffiti, malarstwa, muzyki zespołowej, gry na bębnach, tańca współczesnego, teatru - konwencjonalnego, formy oraz teatru cieni. Podczas trwania zajęć młodzież z Zielonej Góry i Cottbus realizowała program przygotowany dla nich przez specjalnie zaproszonych pedagogów. Dodatkowo, poznawała się wzajemnie, wymieniała doświadczeniami, a co najważniejsze twórczo spędzała razem czas, udowadniając tym samym, że granice pomiędzy ludźmi i narodami istnieją tylko na mapie! Finał warsztatów miał miejsce na scenie Młodzieżowego Centrum Kultury "Glad-House", gdzie każda z grup miała możliwość zaprezentowania swoich warsztatowych dokonań. Wyjazd był niezwykle udany! Już teraz myślimy i czekamy na X edycję Festiwalu, która za rok odbędzie się w Zielonej Górze."
Nasz udział w korowodzie winobraniowym
„Wszyscy jesteśmy z tej samej łąki, lasu, stawu…”- tak brzmiało hasło tegorocznego korowodu, dlatego nasza reprezentacja wystąpiła w przebraniach różnych owadów, kwiatów i zwierzątek. I tak młodzież z pracowni teatralnej wystąpiła jako rój motyli podążający za stonogą, grupy plastyczne przeistoczyły się w czarno – złote żuki, pszczoły i łąkę kwiatów, pracownia reklamy wizualnej postawiła na zajączki, a Gromada zuchowa – na biedronki. Były jeszcze wśród nas kaczuszki, mrówki, konie i Maki w swoich pięknych strojach. Nie byłoby tej kolorowej, licznej grupy bez udziału rodziców, którym pięknie dziękujemy!
Warsztaty modelarskie
W dniu 26 września nauczyciele Marek Piwecki i Jakub Kosiak z pracowni modelarskich zorganizowali warsztaty modelarskie, które wsparły działania Fundacji Wspierania Twórczych Inicjatyw. Dzieci uczestniczące w zabawie wykonały wspaniałe żaglówki, z którymi wystartowały następnie w bardzo emocjonujących zawodach żeglarskich. Wszyscy uczestnicy niezależnie od wieku wspaniale się bawili oraz twórczo i przyjemnie spędzili poświęcony nam czas. Liczymy na to, że dzieci, które posmakowały działań modelarskich zechcą dołączyć w przyszłości do prowadzonych przez nas pracowni.
Sukces Chóru „Polirytmia”
27 września odbyło się Lubuskie Święto Pieśni IV Festiwal Muzyki Chóralnej u św. Michała Archanioła w Sławie. „Polirytmia oraz inne chóry brały udział w konkursie, gdzie chór „Polirytmia” bardzo ładnie zaprezentował się i zdobył Srebrne Pasmo i nagrodę specjalną za utwór Jakiw Jatsyniewicz „Bogorodyce Diwo” – dyrygent Natalia Golub.
40 - lecie współpracy partnerskiej Zielonej Góry z Cottbus
Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zostało zaproszone do wzięcia udziału w obchodach 40 - lecia współpracy partnerskiej Zielonej Góry z Cottbus. W dniu 30.08.2015r. wraz z delegacją Urzędu Miasta, zaproszone szkoły, placówki i instytucje uczestniczyły w uroczystym spotkaniu w Pałacu Branitz w Cottbus. Wysłuchaliśmy przemówień prezydentów Cottbus i Zielonej Góry oraz koncertu kwartetu smyczkowego. Piękna pogoda sprzyjała spacerom po parku, pływaniu gondolą i partnerskiej rozmowie przy kawie. Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie piramidy w pałacu Branitz.