Od 27 czerwca trwają u nas w budynku przy ul. Dzikiej 6 zajęcia wakacyjne. Przygotowaliśmy dla uczestników mnóstwo atrakcji. Nasi podopieczni wyklejają piękne mozaiki, malują ilustracje, robią bransoletki, śpiewają, grają w szachy i biorą udział w różnych turniejach. Bawią się wyśmienicie a to dopiero początek, gdyż na każdy dzień wakacji zaplanowane są inne zajęcia!
To kolejne udane polsko – niemieckie artystyczne spotkanie. Miejscem pleneru była przepięknie usytuowana agroturystyka „Stary Młyn” w Brzeźnicy (koło Dąbia), gdzie powstawały prace m.in. z zakresu: biżuterii artystycznej, barwienia tkanin techniką shibori, tworzenia kartek okolicznościowych, mydeł naturalnych, zdobienia ram luster i wieszaków techniką tynkarską oraz decoupage. Dodatkowo przeprowadzone były zajęcia przez nasze uczestniczki: z „Autorskich naklejek” oraz „Frywolitek”. Brawo! Młodzież z Gimnazjum z Neuzelle oraz MCKiE „Dom Harcerza” uczestniczyła na miejscu w warsztatach kulinarnych i zdrowego żywienia. Wieczory umilaliśmy zabawami oraz śpiewem przy wtórze gitar.
Organizatorzy: mgr Katarzyna Heba, mgr Olga Lemińska
Pracownia Sztuki Dekoracyjnej
Wakacyjny półmetek
M C K i E ,,Dom Harcerza” na ul. Dzikiej tętnił życiem wakacyjnym. Pełen radości i uśmiechu. Dzieci tańczyły, śpiewały, malowały, wycinały… itp. Bogaty program przygotowany przez nauczycieli został zrealizowany zgodnie z harmonogramem.
Miesiąc lipiec był miesiącem przygotowań tancerzy Studia Tańca Współczesnego TAGIM do Gali Tanecznej w Cottbus / 9.07.2016/, gdzie tancerze zaprezentowali dwie miniatury taneczne: ,, Spotkanie” i ,, Interakcje” w choreografii Małgorzaty Chreptak oraz tancerzy Tagimu.
Od 25 do 30 lipca odbyły się warsztaty taneczne niemiecko- polskie w Cottbus. Tancerze Tagimu z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji ,,Dom Harcerza” oraz Teatru Piccolo z Cottbus przez cały tydzień przygotowali dwa projekty taneczne realizowane przez zawodową tancerkę Jenifer Hebeker oraz Małgorzatę Chreptak (choreografa Tagimu). Projekty taneczne zostały zaprezentowane przed publicznością w Teatrze Piccolo. Tancerze zostali przyjęci bardzo entuzjastycznie.
Wszystkim dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom, życzymy wspaniałych wakacji w sierpniu.
"Rezonans" w niemiecko-polskim projekcie "Muzyka nie zna granic"
W dniach od 11–18 lipca br. w ramach tygodnia projektów odbywającego się w nowoczesnym budynku Max Steenbeck Gymnazjum w Cottbus (Niemcy), zrealizowany został projekt polsko-niemieckiego spotkania muzycznego pt. „Muzyka nie zna granic”. Pomysłodawcą i prowadzącym warsztaty był Felix Theuner - absolwent tegoż gimnazjum. W zajęciach brało udział dwudziestu muzycznie uzdolnionych młodych artystów, z czego polską stronę miała zaszczyt i przyjemność reprezentować 10-osobowa grupa wokalistów ze Studia Piosenki „Rezonans” z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze. Utworzony przez Feliksa polsko-niemiecki chór w trakcie parodniowych, wielogodzinnych prób przygotował 10 utworów. Pracowicie wyćwiczony 3-głosowy repertuar, młodzież zaprezentowała podczas dwóch koncertów - w auli Max Steenbeck Gymnazjum (14.07.2016) oraz na zakończenie warsztatów (18.07.2016), podczas imprezy szkolnej, podsumowującej „Tydzień Projektów”. Oprócz wspólnej aktywnej i satysfakcjonującej pracy, był również czas na rekreację. Wspólne wyjścia na basen lub kręgle, zwiedzanie miasta, czy też całodniowe wycieczki do Berlina oraz Spreewaldu (spływ kajakowy), dawały okazję do bliższego wzajemnego poznania się oraz zaprzyjaźnienia. Zakwaterowanie polskiej młodzieży u rodzin niemieckich kolegów z niezwykle gościnnego Cottbus dodatkowo wpłynęło na zacieśnienie wzajemnych więzi. „Rezonans” wrócił do domów rozśpiewany, szczęśliwy i bogatszy o nowe przyjaźnie oraz różnorodne doświadczenia i wiedzę. Teraz z niecierpliwością czeka na rewizytę nowych przyjaciół w Zielonej Górze.
Projekt został zrealizowany w myśl wspólnej idei „Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony”, dzięki dofinansowaniu ze środków pomocowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia - Polska 2014 – 2020 „Europejska Współpraca Terytorialna” oraz Funduszu Małych Projektów Euroregionu Sprewa – Nysa – Bóbr i przede wszystkim dzięki wytężonej pracy przy opracowaniu i realizacji powyższego projektu dwóch przemiłych osób: Pani Ewy Malys i Pani Julii Kamenz ze Stowarzyszenia Niemiecko Polskiego Cottbus e. V., którym serdecznie dziękujemy za rzetelność, profesjonalność, moc atrakcji, życzliwość, a w szczególności za pogodę ducha i nieustający uśmiech na twarzy.
GALERIA ZDJĘĆ

Zajęcia wakacyjne - cd
Od 1 sierpnia trwają zajęcia wakacyjne przy ul. Wyszyńskiego 17c. Jak co roku zapraszamy dzieci do skorzystania z bogatej oferty zajęć z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną. Dzieci uczestniczą w zajęciach plastycznych, modelarskich, szachowych, itp. Jeśli tylko dopisuje słoneczna pogoda, mogą także bawić się na świeżym powietrzu. Zapraszamy do oglądania
zdjęć z dotychczasowej wspólnej zabawy wakacyjnej.
Wakacyjny plener w Brodach
Już po raz trzeci spędziliśmy twórczo pięć wakacyjnych dni w pięknym kompleksie pałacowo – ogrodowym w Brodach Żarskich. Plener zorganizowany był w ramach projektu „Piękno i natura” , oprócz uczestników naszych zajęć wzięli w nim udział uczniowie z Neuzelle. W dniach 4- 8 lipca 2016r. uczestniczyliśmy w wielu warsztatach artystycznych: malarstwa i rysunku , mozaiki, decoupage, wyrobu mydeł naturalnych oraz instalacji plenerowej. Była też okazja do poznania jeszcze jednego ciekawego miejsca – kompleksu pałacowego w Branitz koło Cottbus. Czas upłynął w twórczej , wesołej atmosferze a efektem projektu jest wiele różnorodnych autorskich prac.
GALERIA ZDJĘĆ
Nagroda kulturalna dla naszej placówki
Miło nam poinformować, że nasza placówka otrzymała
nagrodę kulturalną Miasta Zielona Góra na rok 2016.

Winobranie 2016
Jak co roku, wzięliśmy udział w korowodzie winobraniowym kończącym Dni Zielonej Góry. Wystąpiliśmy jako „reprezentacja Polski” jako, że tematem tegorocznego korowodu były „Kultury świata”.
Pięknie dziękujemy wszystkim dzieciom, młodzieży i nieocenionym Rodzicom, za udział w naszej reprezentacji, za wsparcie placówki poprzez udział w korowodzie.
Słowa podziękowania kierujemy dla nauczycieli MCKiE „Dom Harcerza”, którzy zaangażowali się w przygotowanie naszego występu w korowodzie i wzięli w nim udział. Serdecznie dziękujemy: Małgorzacie Bukowicz, Danucie i Kazimierzowi Bronickim, Małgorzacie Chreptak, Romanowi Frodymie, Marii Grzyb, Natalii Golub, Katarzynie Heba, Annie Krześniak, Krzysztofowi Kubasiewiczowi, Oldze Lemińskiej, Pawłowi Matyasikowi, Jadwidze Macewicz, Annie Nabel-Myszkiewicz, Alicji Niewiadomskiej, Dorocie Polaczek, Markowi Piweckiemu, Ewie Sawickiej, Jolancie Ofiarskiej.
V Turniej szachowy o "Puchar Bachusa"
Gratulacje dla najmłodszych uczestników gry królewskiej z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza". W niedzielę odbyła się już piąta edycja turnieju szachowego o "Puchar Bachusa w szachach szybkich. Nasi szachiści zmagali się w sportowej rywalizacji z gośćmi z całego województwa lubuskiego. Turniej odbył się na dystansie 7 rund po 15 minut na każdego uczestnika. Wielu naszych wychowanków rozgrywała partie szachowe aż do ostatnich sekund, wykorzystując posiadany czas aż do samego końca. Emocji nie brakowało!
Sulęcin na rowerach
Młodzi rowerzyści związani z MCKiE "Dom Harcerza" uczestniczyli w sobotę 24 września w XXII Międzynarodowym Zjeździe Cyklistów w Sulęcinie. Wycieczkę autokarowo - rowerową zorganizowaliśmy w ramach akcji "Na rowerze tylko w kasku". Nasza młodzież miała okazję poznać urokliwie szlaki okolic jeziora Lubniewsko, a przy okazji uczestniczyć w dobrze zorganizowanej, masowej imprezie rowerowej.
Sukces żeńskiego chóru „Polirytmia”
25 września odbyło się Lubuskie Święto Pieśni V Festiwal Muzyki Chóralnej u św. Michała Archanioła w Sławie, gdzie brał udział chór „Polirytmia” i zdobył nagrodę „Srebrne Pasmo”. Poziom festiwalu był bardzo wysoki, a konkurencja ostra.