23 października 2010 - Wydaliśmy pierwszy numer naszego miesięcznika! |
![]() |
23 października 2010 - Koncert naszego chóru w Letnicy |
22 października w odrestaurowanym zborze ewangelickim w Letnicy odbył się uroczysty koncert Żeńskiego Chóru "Polirytmia". Dyrygowały – Janina Nowak oraz Natalija Gołowko-Gołub. Na fortepianie grała Aleksandra Fudali-Matusewicz. Koncert składał się z dwóch części.
|
25 października 2010 - Święto Latawca |
"Dwie listewki, kawałek papieru i sznurka a prócz tego trochę wyobraźni i zabawy" – tak o "modelu latającym bez napędu" mówili uczestnicy "Święta Latawca", zorganizowanego jak co roku przez "Dom Harcerza". Jakub Kosiak, który jest współorganizatorem imprezy, nie pamięta w którym roku zawody odbyły się po raz pierwszy, chociaż sam uczestniczy w nich od ponad 10 lat. Idea zawodów jest taka, żeby jak najwięcej dzieci mogło zakosztować przygody z modelarstwem – tłumaczy Jakub – w czasie roku szkolnego w naszej pracowni modelarskiej konstruujemy modele bardziej zaawansowane. Tutaj to jest modelarstwo masowe.
Uczestników było prawie 70-ciu. To oznacza, że w porywach nad naszymi głowami mogło wznosić się prawie siedemdziesiąt modeli. W puszczanie latawców zaangażowali się także rodzice, którzy, jak można było podpatrzeć, bawili się lepiej niż ich dzieci. Impreza odbywała się na boisku SP nr 18. Uczestnicy kolejno prezentowali swoje modele. Marek Piwecki, instruktor z "Domu Harcerza" oceniał przede wszystkim to, jak latawiec zachowywał się w locie. Pogoda dopisywała, silny wiatr porywał nie tylko liście i drobne przedmioty, ale przede wszystkim wysoko unosił misternie skonstruowane modele. Nad głowami można było zobaczyć latawce z wymalowanymi buziami, kwiatkami oraz bardzo kolorowe, choć nie do końca rozpoznane wizerunki. Nie wszyscy wytrzymują do końca imprezy, a najwytrwalsi walczą z wiatrem, który szarpie papierem. Na koniec dyplomy i gratulacje. Dzieci odbierają nagrody a rodzice pilnują latawców.
|
29 października 2010 - Otwarcie nowej wystawy w galerii "Dzika" |
W czwartek, 28 października miało miejsce otwarcie wystawy w galerii „Dzika”. Autorem prac, które można w najbliższym miesiącu oglądać w naszej placówce jest Szymon Teluk. Szymon jest malarzem, twórcą komiksów i ilustracji. Zajmuje się również sporadycznie performance. Kilkakrotnie nagradzany w konkursach na komiks i ilustrację. Wystawa to wybór ilustracji z ostatnich 10 lat, które powstawały inspirowane powieściami jak „Alicja z krainy czarów” lub „Don Kichote”, grami fabularnymi oraz pomysłami setek osób, które zamawiały ilustracje według własnych pomysłów. Podczas otwarcia wystawie towarzyszył multimedialny pokaz ilustracji wraz z omówieniem.
|
7 listopada 2010 - Edukacja robi karierę! |
W dniach od 4-go do 6-go listopada uczestniczyliśmy w seminarium poświęconemu rozwojowi miast edukacyjnych, które odbywało się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Głównym celem spotkania była prezentacja międzynarodowego projektu miast edukacyjnych oraz wymiana doświadczeń różnych instytucji kulturalnych z zakresu edukacji poprzez sztukę. Organizatorem konferencji był Urząd Miasta Katowice.
Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza" reprezentowały Anna Nabel-Myszkiewicz z pracowni imprez masowych oraz Małgorzata Nabel z pracowni dziennikarskiej, które przygotowały audiowizualną prezentację placówki oraz dwóch projektów edukacyjnych. Projekty dotyczyły popularyzacji tańca współczesnego w środowisku lokalnym a także propagowania tej trudnej sztuki wśród dzieci i młodzieży.
Ciekawym podsumowaniem spotkania był wykład profesor Katarzyny Olbrycht z Uniwersytetu Śląskiego o roli i kształcie edukacji w instytucjach kulturalnych. Prof. Olbrycht postulowała o ponoszenie odpowiedzialności za propagowanie kultury wolnej od presji, nacisków i konkurencji, które ograniczają wolność tworzenia. Opowiadała także o działaniach charakterystycznych dla miasta,jako terenu działań edukacyjnych. Były to m.in. tworzenie przestrzeni wyrazistego dziedzictwa kulturowego, gry miejskie o tematyce historycznej oraz akcje adopcji zabytków, dzięki którym grupa,
klasa czy zespół wybiera sobie obiekt, którym opiekuje się, dokumentuje, promuje w Internecie. Profesor podkreślała także rolę edukacji kulturalnej , która w dzisiejszych czasach robi karierę! Bo służy sztuce, która jest przestrzenią bezpieczną dla porozumienia a nie manipulacji. Stuka sprawia, że nikt nie czuje się nią zagrożony. Jest także niepragmatyczna, tzn. pokazuje, że inne przeżycia też są ważne. Jest to także teren, na którym człowiek może wyrażać swoją ekspresję, czyli szczerość i prawdę. Staje się więc przestrzenią, gdzie można odnaleźć coś prawdziwego.
Ostatnią część spotkania wypełniła promocja książki „Księga pracy twórczej” - Ewy Kokot, edukatora sztuki oraz warsztaty „Centrum-Zentrum-Centre” (wspólna akcja uczestników – tworzenie indywidualnych tablic z ważnymi słowami, które utworzyły ostatecznie wspólną przestrzeń).
|
9 listopada 2010 - Miss Mażoretek Czeskiej Republiki 2010 |
Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji zostało zaproszone na doroczny „Svaz mażoretek” do Czech. W dniach 6-7 listopada mieliśmy okazję śledzić i uczestniczyć w warsztatach doskonalących techniki pracy opracowanych przez czeskich choreografów. Warsztatom przyglądała się i uczestniczyła otrzymując certyfikat pani dyrektor Kinga Krutulska. Z dumą informujemy, że pani dyrektor zasiadła w jury wybierającym Miss Mażoretek Czeskiej Republiki 2010 Roku obok znanego czeskiego saksofonisty Franciszka Słowaczka.
|
15 listopada 2010 - Gala “Zielona Góra bez barier” |
13 listopada po raz kolejny odbyła się w Zielonogórskiej Filharmoni uroczysta gala “Zielona Góra bez barier”. Młodzieżowe Centrum zajmowało się organizacją tej imprezy, a także scenografią. Część artystyczną przygotowała młodzież ze Szkoły Specjalnej wraz z opiekunami i zielonogórskimi kabareciarzami. W postać jednej z bajek wcieliła się wiceprezydent Wioleta Haręźlak.
|
17 listopada 2010 - Spotkanie integracyjne |
W połowie listopada spotkali się uczestnicy warsztatów plastycznych, które od marca br. odbywają się w "Domu Harcerza". Pomysłodawcą i prowadzącą jest za-ca dyrektora placówki - Dorota Polaczek. Uczestnikami "Kolorowej pracowni" są uczniowie szkół podstawowych, ale w tym roku po raz pierwszy zawitali niecodzienni goście. Byli to wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Lecha Wierusza w Świebodzinie. Teresa Biernacka, która jest opiekunem grupy zaproponowała, by uczniowie ośrodka wzięli udział w warsztatach. Krzysztof, Weronika, Sebastian, Wiesio, Grzegorz i Filip z I klasy Przysposabiającej do Pracy najpierw zwiedzili inne pracownie a potem poznawali unikatowe techniki plastyczne. Dorota Polaczek opowiada, że ważne jest, by dzieci i młodzież miała podczas warsztatów możliwość poznania niedostępnych w szkołach technik, takich jak: monotypia (technika graficzna), metodę stempli, batiku czy kolażu. Uczniowie lepili też masy solne i papierowe, poznawali stare i nowe techniki malarskie, zastosowanie narzędzi malarskich oraz uczyli się nowych pojęć związanych z plastyką. Miło było patrzeć, jak żywiołowo komentowali zajęcia, opowiadając o swojej rodzinie, pobycie w internacie, w którym mieszkają. Ale najważniejsze było to, by przybliżyć im świat plastyki -komentowała p. Polaczek.
|
19 listopada 2010 - Kulinarne Warsztaty Rodzinne |
"…bo do pierogów możesz włożyć dowolne nadzienie, takie które ci odpowiada"
Organizatorką i pomysłodawczynią warsztatów była Ula Kundzik, która po wakacjach na Warmii i Mazurach poznała oryginalny smak pierogów z suszonymi pomidorami i bazylią. Postanowiła podzielić się owym smakiem z innymi. Szkopuł w tym, że nie znała dobrego przepisu na ciasto pierogowe. Wymyśliła więc, że ciastem zajmą się rodzice dzieci, które uczęszczają na jej zajęcia w "Domu Harcerza". I jak wymyśliła, tak się stało. Warsztaty odbyły się 18 listopada w "Domu Harcerza". Rodzice zrobili ciasto a potem wspólnie przygotowali farsz – z suszonych pomidorów i bazylii; z kapusty i grzybów; ruski; z kaszy gryczanej i twarogu. Był nawet farsz "pierogowy", ale raczej jako eksperyment kulinarny jednego z maluchów. A maluszki lepiły i wałkowały. Nawet rodzice włączyli się w lepienie i swoimi palcami naciskali na paluszki swoich dzieci, żeby nauczyć je, jak robi się pierogi. Spotkanie trwało 3 godziny i uczestniczyło w nim prawie 60 osób. Rodzice wymieniali się przepisami i żartowali ze swoich pociech, a dzieci jadły ze smakiem pierogi. Wszyscy wyszli najedzeni i zadowoleni!
|
24 listopada 2010 - 17 medali przywieźli nasi modelarze z Lubania |
W dniach 13-14 listopada ośmioro modelarzy kartonowych z naszego ośrodka, pod kierunkiem pana Marka Toporowicza, wzięło udział w I Łużyckim Konkursie Kartonowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Burmistrza Miasta Lubań. Tym razem najlepszy z naszych był Stasiu Dunaj, który zdobył jeden medal złoty i dwa srebrne. Kuba Klóska przywiózł po jednym medalu złotym, srebrnym i brązowym. Dominik Kędzierski ma jeden medal złoty i jeden srebrny. Oskar Makarski – jeden złoty i jeden brązowy. Wojtek Dunaj z Lubania przywiózł trzy brązowe. Malwina Pinkowska to jeden srebrny, a Filip Kamecki i Piotr Wojtyś – po brązowym. Zadebiutował Patryk Szkuta i to udanie, zdobywając medal brązowy. Wystawę umiejscowioną w centralnym punkcie miasta odwiedziło setki zwiedzających. W takim towarzystwie miło było odbierać medale i cenne nagrody. Dziękujemy organizatorom za trud, a naszym rodzicom i dziadkom za wyprawę do pięknego Lubania.
|
1 grudnia 2010 - Andrzejki |
30 listopada w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” dzieci z poszczególnych pracowni mogły poczuć magię niezwykłego, andrzejkowego wieczoru. Imprezę prowadziła wróżka Monika Pirtań, zachęcając swoimi czarami podopiecznych, a także rodziców, do wspólnej zabawy. Wśród atrakcji nie zabrakło tradycyjnych wróżb, takich jak lanie wosku, trafianie imion przyszłych mężów i żon, czy losowanie niezwykłych karier, czekających na małych uczestników. Po tajemniczej podróży do przyszłości na dzieci czekały kosze z cukierkami.
|
2 grudnia 2010 - Festiwal Musk w Cottbus |
W listopadzie braliśmy udział w Festiwalu Musk w Cottbus. Młodzież pod kierunkiem Małgorzaty Konert i Marka Zadłużnego wystapiła ze specjalnie przygotowanym na tą okazję 40 minutowym przedstawieniem tanecznym. Organizatorem Festiwalu jest jak co roku Teatr Piccolo.
|
6 grudnia 2010 - X Koncert Mikołajkowy |
5 grudnia w Sali Filharmonii Zielonogórskiej odbył się 10 Koncert Mikołajkowy chóru żeńskiego „Polirytmia” działającego w naszej placówce. Opiekunem chóru od jego powstania- to prawie 25 lat- jest pani dr Janina Nowak. Mieliśmy możliwość podziwiania repertuaru chóru a także zaproszonych do udziału w koncercie gości: absolwentów szkoły muzycznej, studentów wydziału artystycznego UZ w Zielonej Górze. Najgorętsze brawa otrzymał znany już naszym melomanom Patryk Matwiejczuk. Na trawąjącymj bez mała dwie godziny koncercie swoją premierę miał nowopowstały w MCKiE „Dom Harcerza” chór dziecięcy prowadzony przez panią Nataiyę Gołovko. |
7 grudnia 2010 - Strojenie choinek na zielonogórskim deptaku |
Gwarno i wesoło zrobiło się 6 grudnia pod zielonogórskim Ratuszem. Dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych zebrały się licznie, by jak co roku spotkać się tutaj ze św. Mikołajem. O dobrą zabawę zadbała „ekipa” św. Mikołaja („Dom Harcerza” i ZOK) . Gościem była Pani wiceprezydent Wioleta Haręźlak.
|
17 grudnia 2010 - XXI Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych |
16 grudnia w Zielonogórskim Ośrodku Kultury odbyły się kolejne XXI Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych. W tegorocznym przeglądzie wzięło udział osiem zespołów teatralnych. Naszą placówkę reprezentowała grupa „Trach…!” .Spektaklem „Brama Boża się otwiera” otrzymała tytuł laureata i nominacje do udziału w wojewódzkich eliminacjach. Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia: Teatrowi "Pachmilanka" z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury oraz Teatrzykowi szkolnemu „Jedyneczka” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1. Gratulujemy wszystkim zespołom i dziękujemy za wprowadzenie nas w piękny okres Świąt Bożego Narodzenia!
|