1 października 2011 - Festiwal polsko- niemiecki w Cottbus |
30 września 2011 r. Teatr Piccolo w Cottbus tętnił życiem. W tym dniu spotkała się młodzież z Polski i Niemiec. Młodzież polska spotkała się przed Palmiarnią w Zielonej Górze. Dwa autokary wyjechały z młodzieżą bardzo utalentowaną: aktorami, piosenkarzami, tancerzami, plastykami oraz fotografami. Celem festiwalu była integracja młodzieży z Cottbus i Zielonej Góry. Cały dzień uczestnicy festiwalu brali udział w różnych działaniach artystycznych. Pracowali w grupach przygotowując nowe projekty zaproponowane przez organizatorów festiwalu. Pracownia taneczna z MCKiE ,,Dom Harcerza” brała udział w zajęciach tanecznych opartych na technice modern dance. Dziewczęta przez kilka godzin uczyły się nowych kroków tanecznych, które zostały wykorzystane w miniaturze tanecznej. Nie było łatwo, ale wymagająca Magda (choreograf z Cottbus) przygotowała miniaturę taneczną w wykonaniu tancerzy polskich i niemieckich. Wieczorem odbyła się Gala!!! Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się na scenie pięknego teatru Piccolo. Czego tam nie było! Taniec brzucha, teatr, piosenka, dziwolągi wykonane z stali, malowidła, to wszystko udokumentowane filmem i zdjęciami. Najważniejsza była atmosfera, która panowała przez cały dzień. Wszyscy byli radośni i szczęśliwi, uśmiechnięci. Zadowoleni ze wspólnej pracy. To daje przekonanie że warto organizować takie Festiwale dla młodzieży i dla nas samych - nauczycieli. Poznajemy pracę innych pedagogów, możemy wymieniać się doświadczeniami. Poznać coś nowego, inspirującego dla naszej pracy.
|
4 października 2011 - Rozpoczęcie uroczystych obchodów 25-lecia |
![]()
25 maja 2010 Uchwałą Rady Miasta otrzymaliśmy imię Janusza Korczaka. Przez ostatnie miesiące trwały przygotowania do uczczenia tego wydarzenia. Punktualnie o godzinie 17:00, na placu przed pomnikiem autorstwa Tadeusza Dobosza zapłonęły pochodnie. Chwila była wzruszająca i podniosła. Irena Sobańska powitała wszystkich gości i oddała głos dzieciom, które przygotowały etiudę inspirując się myślami Janusza Korczaka. Po uroczystych przemowach i złożeniu kwiatów wszyscy udali się do budynku, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz sentencji Korczaka, którą wybraliśmy sobie, żeby towarzyszyła nam w naszej pracy. "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat " – ten wykonany przez p. Małgorzatę Bukowicz ceramiczny napis został odsłonięty w obecności dyrekcji, pracowników, zaproszonych gości oraz przede wszystkim dzieci, które cały czas towarzyszyły nam w uroczystości. Były jeszcze wystawy rysunku, grafik i malarstwa naszych uczestników zajęć. Na I p. zaprezentowaliśmy "Pomniki Janusza Korczaka" w grafikach Łukasza Machockiego a na parterze prace pt. "Król Maciuś I w oczach dzieci". Wystawie towarzyszyła etiuda, którą przygotowały dzieci z nowej pracowni teatralnej oraz słuchowisko radiowe "Podróż starego doktora" przygotowane na podstawie fragmentów tekstów z Wycieczki "Janusza Korczak Dzieła 10" oraz Pan doktór i pani Stefa, Idy Merżan.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
|
5 października 2011 - Warsztaty taneczne i teatralne |
![]() <<Galeria zdjęć>> |
8 października 2011 - Najświeższe wieści z działalności Chóru Żeńskiego "Polirytmia" |
Najświeższe wieści z działalności Chóru Żeńskiego "Polirytmia" Od 29 września do 2 października Chór Żeński "Polirytmia" uczestniczył w 3 Międzynarodowym Festiwal Chórów i Orkiestr w Krakowie. Festiwal ten zorganizowany był przez MRF Music Reisen Faszination. Chór "Polirytmia" był jedynym reprezentantem Polski na tej wspaniałej muzycznej imprezie. W festiwalu wzięło udział 12 chórów z kilku krajów europejskich: Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Rosji, Finlandii, Irlandii, Grecji i Polski. Koncert inaugurujący festiwal odbył się 30 września w Kościele p.w. św. Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej. Rozpoczął go bardzo udany występ Orkiestry Dętej ze Słowenii. Był to także czas pierwszych konfrontacji chóralnych. Wszystkie zespoły prezentowały krótki program złożony z utworów sakralnych. Wystrój wnętrza kościoła i wspaniała akustyka tworzyły wymarzone warunki do wykonywania i odbioru tego rodzaju muzyki. Chór "Polirytmia" prezentował się w drugim dniu festiwalu. W programie, który wykonałyśmy znalazły się utwory o różnym charakterze, stylistyce i formie. Różnorodność programu jak i przygotowanie naszego zespołu sprawiły, że występ chóru wzbudził ogromny aplauz i uznanie. Wszystkie utwory nagradzane były gromkimi brawami. Po koncercie usłyszałyśmy wiele słów uznania ze strony organizatora, innych uczestników jak również słuchaczy. Pobyt w Krakowie był dla nas wszystkich czasem szczególnym. Był to czas mobilizacji do jak najlepszej prezentacji naszych umiejętności, a także możliwość integracji zespołu. Ze względu na wyjątkowość miejsca jakim jest Kraków oraz klimat miasta wyjazd ten na pewno też wzbogacił nas wewnętrznie. Niezapomnianymi będą dla nas wspólne spacery po najpiękniejszych zakątkach Krakowa, które inspirowały do spontanicznych koncertów, których słuchaczami byli krakowscy turyści i mieszkańcy miasta. W pamięci zapadną nam na długo nasze wieczorne śpiewy na krakowskim Kazimierzu, a także miły koncercik wraz z włoskim chórem na Starym Rynku obok Kościoła Mariackiego.
Jeszcze w październiku chór zaprezentuje się w krótkim programie na dwóch koncertach: z okazji 25-lecia MCKiE Dom Harcerza – 13.10. w Lubuskim Teatrze oraz dnia 22.10 na koncercie z okazji Festiwalu Kultury Żydowskiej.
|
17 października 2011 - "Święto latawca" |
Po raz kolejny na boisku SP 18 16 października zorganizowaliśmy to rodzinne święto. Od godziny 10-tej przed stolikiem jury ustawiła się spora kolejka uczestników i ich rodziców. Każdy posiadacz latawca otrzymał swój numer startowy i wyruszył szukać dobrego powiewu wiatru. Jakub Kosiak i Marek Piwecki mierzyli długość lotu i przekazywali do stolika jury liczby, które sumowaliśmy. Dzieci przygotowały modele latawców płaskich, skrzynkowe były tylko dwa. Jeden latawiec urwał się ze sznurka i poleciał aż na Zacisze, ale najważniejsze, że pogoda i wiatr dopisały. Na koniec zdobywcy I, II i III miejsca otrzymali nagrody i dyplomy. Zapraszamy na kolejne święto za rok. <galeria zdjęć>
|
18 października 2011 - 25-lecie działalności naszej placówki - podsumowanie |
![]()
- Jeeest! Urodziło się! Powstało! Zostało stworzone! ZACZĘŁO SIĘ! – tymi słowami zaczęło się na scenie dziać zjawisko jedyne w swoim rodzaju, bo zagrane, zaśpiewane i wytańczone przez nasze dzieci i młodzież. Spektakl miał swój rytm, który wyznaczały kolejne wejścia grup na scenę. Stanowił on całość nie przerywaną przemówieniami ani zapowiedziami po prostu historia dzikiego dziecka płynęła od początku do końca.
A na samym końcu były przemówienia i kwiaty. Na ręce Kingi Krutulskiej – dyrektor "Domu Harcerza" – zostały złożone podziękowania i życzenia od różnych instytucji, które od wielu lat współpracują z placówką: Prezydenta Zielonej Góry, ZOK-u, Pogotowia Opiekuńczego, Kuratorium Oświaty, dyrektorów szkół oraz innych podmiotów.
25 lat minęło bardzo szybko. Co będzie za 5, 10 kolejnych? Tego nie wiemy, ale ważne by nie były stracone.
|
9 listopada 2011 - Wycieczka do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza |
W dniu 5 listopada pracownia dekoracyjna i pracownia plastyczna zorganizowały wycieczkę do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy. W pałacu wzniesionym w 1602 roku w stylu renesansowym mieliśmy możliwość zobaczyć m.in. wystawę czasową pt. „Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach”. Miejsca sekretne zwane również kloakami, ustępami, usiadkami, czy nowocześnie toaletami, budowano zazwyczaj na zapleczach posesji, w pobliżu zabudowań gospodarczych, a niekiedy przy kuchniach. Trafiały do nich wszelkie nieczystości związane z funkcjonowaniem kamienicy. W Gdańsku do końca XV w. latryna była podstawowym urządzeniem sanitarnym na każdej działce mieszczańskiej. Oprócz nieczystości trafiały tam rozmaite przedmioty wyrzucane tam intencjonalnie bądź po prostu zagubione w trakcie korzystania z toalety. Były to zabawki, grzechotki, różnego rodzaju naczynia, ale także broń. Doskonałe warunki depozycji w warunkach beztlenowych sprawiły, że wszystkie te "skarby" przetrwały do czasów współczesnych stając się, dla badających latryny archeologów, podstawą do rekonstrukcji życia codziennego mieszkańców dawnego Gdańska.
|
21 listopada 2011 - II Ogólnopolski Przegląd Małych Form Sztuki Tańca Współczesnego |
20-go listopada na scenie kameralnej Lubuskiego Teatru odbył się II Ogólnopolski Przegląd Małych Form Sztuki Tańca Współczesnego SPACE Z2011G. Mieliśmy okazję obejrzeć osiem przedstawień zespołów z całej Polski, w których ruch, taniec oraz teatr stanowiły materię kreacji nowych jakości w rzeczywistości scenicznej. Rada artystyczna w składzie: przewodnicząca Anna Piotrowska (Warszawa), Kinga Krutulska (Zielona Góra - dyr. "Domu Harcerza") dr Alexandr Azarkevitch (Łódź), Robert Czechowski (Zielona Góra - dyr. Lubuskiego Teatru) postanowiła przyznać drugie wyróżnienie duetowi z Zielonej Góry i nagrodę w wysokości 800 zł dla Justyny Śmietańskiej i Kaliny Grupy oraz pierwsze wyróżnienie i nagrodę 1200 zł Projektowi DanaDana z Wrocławia (Piotrowi Soroce i Agnieszce Dziewie). <<GALERIA ZDJĘĆ>>
|
22 listopada 2011 - Korczakowski kamień |
Najważniejsze było znaleźć kamień. Musiał być naprawdę duży i, przede wszystkim, okazały. Wybierali go podczas letniego obozu, w lipcu. Miejscowi rolnicy, kiedy orali pola często pozbywali się takich kamieni, wystarczyło poszukać. To musiał być kamień z Korczakowa, skoro plac miał być nazwany ich imieniem. Znaleźli dwa – jeden rozłupany przez piorun i ten, który był bardziej okazały. Ważył około tony, ale wynajęty na godzinę HDS z łatwością załadował go z polnej drogi. Kazik Bronicki nawet widział, że kierowca śpieszył się do następnej pracy, więc wszystko poszło gładko. Kamieniarz, u którego kamień był szlifowany, stwierdził, że lodowiec przyciągnął go aż ze Skandynawii. Projekt tablicy zrobił Józef Nowicki z Suchego Lasu, plastyk związany z Korczakowcami. Organizatorami całej akcji sprowadzenia kamienia z Korczakowa byli: Kazimierz Bronicki, Maciej Katolik i Jerzy Zgodziński – komendant Korczakowców.
18 listopada 2011r. przed pomnikiem Janusza Korczaka wkopano kamień z pamiątkową tablicą. Od tego dnia plac przed pomnikiem nazwano Placem Korczakowców.
O godzinie 17:00 rozpoczął się spektakl na cześć tego wydarzenia. Przemówienia, muzyka, przedstawienie zuchów i na koniec fajerwerki.
|
28 listopada 2011 - Warsztaty piernikowe |
![]()
Na kolejne wypiekanie zapraszamy za rok.
|
5 grudnia 2011 - Karta rowerowa dla każdego! |
Imprezą pod hasłem „Karta rowerowa dla każdego!” zakończyliśmy kolejną edycję szkoleń przygotowujących uczniów klas czwartych do zdobycia karty rowerowej. Uroczyste podsumowanie naszego projektu odbyło się 2 grudnia. Na podsumowanie zaprosiliśmy przedstawicieli ponad 20 klas piątych. Klasy te w zeszłym roku uczestniczyły w naszych warsztatach, oczywiście jeszcze jako klasy czwarte. Tym razem zaproszeni uczniowie, w większości posiadający już karty rowerowe, mieli okazję po raz kolejny sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując test z przepisów ruchu drogowego. Przeprowadziliśmy również ekspresowy konkurs plastyczny na znak drogowy, którego... jeszcze nie ma. Dzieci oczywiście doskonale poradziły sobie z tym zadaniem i powstało kilka bardzo ciekawych propozycji dla drogowców.
W naszej imprezie uczestniczył policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Aspirant Dariusz Duda przedstawił dzieciom i nauczycielom najnowsze zmiany w przepisach ruchu drogowego, a później pomógł wręczać drużynom nagrody i upominki dla uczestników naszych szkoleń. A było co wręczać - każda klasa otrzymała specjalną, rowerową apteczkę pierwszej pomocy oraz książeczki o ruchu drogowym dla każdego ucznia w klasie. Oprócz tego wszystkie dzieci uczestniczące w podsumowaniu dostały drobne upominki związane z bezpieczeństwem na drodze – lampki rowerowe, opaski i odblaski.
|
6 grudnia 2011 - Mikołaj rozdaje prezenty pod Ratuszem! |
Co roku pod zielonogórskim Ratuszem spotykają się dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, renifery z "Domu Harcerza" i oczywiście Mikołaj z prezentami. Tegoroczne spotkanie miało miejsce już 5-go grudnia i rozpoczęło się z lekkim opóźnieniem ze względu na pogodę – siąpił paskudny deszczyk, który jednak nie zakłócił "Mikołajków". Kiedy każdy z reniferów zaopiekował się swoimi podopiecznymi, wszyscy razem wyruszyli ubrać swoją choinkę. Choinki zostały wcześniej przygotowane i ustawione wokół Ratusza, tak by dzieci mogły je przystroić. Potem nadszedł najbardziej oczekiwany moment – pojawił się Mikołaj w asyście reniferów i śnieżynki. Każdy mógł poczęstować się słodyczami z ogromnego kosza i odbyć krótką pogawędkę ze "Świętym". Na koniec zaczął sypać prawdziwy grad. Do zobaczenia za rok!
|
10 grudnia 2011 - Dzień Kultury Japonii |
Studentki animacji kultury Uniwersytetu Zielonogórskiego i fascynatki kultury dalekiego wschodu zorganizowały Dzień Kultury Japonii, który miał miejsce 9-go grudnia w „Domu Harcerza”. Rozpoczęto od pokazu slajdów prezentujących modę i znaczenie ubioru w kulturze współczesnej Japonii. Studentki opowiedziały o modzie i trendach oraz subkulturach Japonii które diametralnie różnią od Europejskich. Jeśli chodzi o typy dziewczyn, to dominują dwa. Gotycka Lolita odziana w koronkowy, ale mroczny strój czy też Maido, typowa służka, która chce wyglądać słodko a także wyzywająco. Dlatego często japońskie dziewczyny zakładają kocie uszy, które dodając im uroku sprawiają, że dziewczyna robi wrażenie niewinnej i uległej. To właśnie na warsztatach Nekomimi (neko-kot, mimi- uszy) każdy miał okazję sprawić sobie właśnie takie uszka, szyte z czerwonego, miękkiego polaru.
Kolejną atrakcją był Cosplay (czytać kosplej), który oznacza costume playing – jest to przebieranie się za postaci z mangi, anime czy też gier video oraz odgrywanie poszczególnych scenek. Zielonogórska grupa cosplayowa klubu Midori no Yama (czyt. Midori no jama) pokazała na co ją stać w tej dziedzinie. Był to swoisty pokaz postaci, w które wcielili się członkowie grupy. Największą furorę zrobiły kostiumy potrawy z ryżu.
Na sam koniec odbyły się warsztaty rysunku typu "manga", gdzie każdy uczestnik miał okazję dowiedzieć się w jaki sposób kształtowała się historia dzisiejszych japońskich komiksów, zaczynając od drzeworytu a kończąc na współczesnym stylu rysowania oraz mógł nauczyć się rysowania tym stylem. <<GALERIA ZDJĘĆ>>
|
16 grudnia 2011 - XXII Przegląd Grup Kolędniczych i Jasełkowych |
Dnia 14 grudnia Zielonogórskim Ośrodku Kultury odbył 22 Przegląd Grup Kolędniczych i Jasełkowych. W tym roku w przeglądzie wzięły udział dwie grupy teatralne z naszego ośrodka. Teatr „Szkrab” i „Chlebojady”. Dla wielu dzieci z tych teatrów był to debiut. Miło nam zawiadomić, że teatr „Szkrab” spektaklem „Poczuć magię świąt” otrzymał wyróżnienie, a teatr „Chlebojady” spektaklem „Pastorałka” laureata i nominację do Przeglądu Wojewódzkiego, który odbędzie się w styczniu w Sulęcinie. Opiekunem grup jest Alicja Niewiadomska. Serdecznie gratulujemy!
|
18 grudnia 2011 - PONIEVASH |
Pora podsumować pierwsze miesiące nowego składu grupy teatralnej PONIEVASH. Przed wakacjami w czwartym Wieczorze Artystycznym, jeszcze w starym składzie, zaprezentowaliśmy własne przemyślenia w temacie „Jak wychować mistrza”. Część wykonawców przemyślała problem dogłębnie i postanowiła poświęcić się samodoskonaleniu, na przykład podczas studiów, lub przygotowań do matury. Wakacje minęły nie wiadomo kiedy i nagle Ponievash zyskał nowych, niesłychanie obiecujących aktorów! Zaczęło się pięknie – w Korowodzie Winobraniowym’2011 pokazaliśmy się jako tajemnicze elfy, wygnańcy z krainy fantazji – unoszący swój skarb na tajemniczej taczce… Nieco później uczciliśmy 25-lecie Domu Harcerza nową etiudą, zaprezentowaną podczas wieczoru teatralno-tanecznego (sala Dąbrówki dnia 06.10.2011). Etiuda nosiła tytuł „Karma”, a w czasie prób i premiery pochłonęliśmy jakieś 3 kilogramy marchewki i pół bochenka chleba.
Już w grudniu Ponievashe okazały się wspaniałymi renifero - łosiami, towarzysząc przedszkolakom na deptaku podczas spotkania ze św. Mikołajem. Generalnie przez cały ten wrześniowo-grudniowy czas zajmowaliśmy się doskonaleniem swoich umiejętności scenicznych i pracą nad nowym spektaklem (autorstwa Ewy Andrzejewskiej/Lewandowskiej, czyli opiekującej się naszą formacją poetki i animatorki teatru). Ach, no i jeszcze oklaskiwaliśmy tu i ówdzie innych artystów, na przykład podczas Autunaliów… Co dalej ?!? Szczęśliwego i Twórczego Nowego Roku!
|
19 grudnia 2011 - Rodzinne warsztaty świąteczne |
18 grudnia w Pracowni Sztuki Dekoracyjnej odbyły się bardzo świąteczne i bardzo rodzinne warsztaty dekoracyjne: "Choinka z autografem". W prawdziwie świątecznej atmosferze, u boku mamy lub taty oraz przy zapachu korzennych ciasteczek, uczestnicy zajęć dekorowali samodzielnie przygotowane choineczki. Pomysłów dekoracyjnych nie brakowało, a skupienie jakie panowało w pracowni wyjątkowo sprzyjało precyzyjnej pracy. Uwieńczeniem niepowtarzalnych choinek stała się szczególna ozdoba: wykonane z gliny i ozdobione serduszko z portretem autora. Koraliki, łańcuszki, piórka, świecidełka i tony brokatu to już przyjemne wspomnienia naszych warsztatów, a choinki z pewnością pozostaną rodzinną pamiątką z dzieciństwa... Warsztaty przygotowała p. Olga Lemińska. <<GALERIA ZDJĘĆ>>
|
21 grudnia 2011 - Wieczór teatralny |
Dnia 19 grudnia w „Domu Harcerza” odbył się wieczór teatralny „Poczuć Magię Świąt”, dedykowany naszym bliskim. Spotkanie, to okazja do zaprezentowania naszych umiejętności. Mogliśmy obejrzeć spektakle najmłodszych grup teatralnych. W wieczorze zaprezentował się teatr „Szkrab”, „Chlebojady”, „Nanibyteatr”, maluszki z Akademii Przedszkolaka. Wieczór to nie tylko pokaz talentów, ale również prezentacja wystawy aniołów. „Skrzydłaki” to formy przestrzenne wykonane w pracowni dekoracyjnej, plastycznej i krawieckiej. Impreza spontanicznie prowadzona przez aniołka (Agatę Gattner) i renifera (Agatę Małychę) zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez młodych artystów. Mamy nadzieję, że choć odrobinkę poczuliśmy magię i smak przychodzących świąt. Dziękujemy aktorom i przybyłym gościom.
|
27 grudnia 2011 - Kiermasz Świąteczny |
Jak co roku odbył się w naszej placówce kiermasz. Nauczyciele i dzieci przygotowują w swoich pracowniach upominki, zabawki, rysunki, rzeźby, które podczas kiermaszu wystawiane są na stołach. Zanim jednak kiermasz rozpocznie się na scenie na parterze odbywa się pokaz artystyczny w wykonaniu uczestników zajęć "Domu Harcerza". Kiedy pokaz się zakończy wszyscy ruszają na górę, na kiermasz, i wybierają najpiękniejsze drobiazgi, które modą stać się wspaniałymi prezentami – nie tylko na święta.
|