Od 9 do 11 października byliśmy w Zittau na warsztatach filmowo-fotograficznych, na których pracowaliśmy nad filmem o tym niemieckim mieście.
Pierwszego dnia grupa fotograficzna spacerowała po mieście szukając ciekawych kadrów na pocztówki z Zittau. Aranżowali zdjęcia pamiątkowe i uczyli się zatrzymywać w kadrze ruchome motywy. Grupa filmowa rozpoczęła prace nad filmem promującym Zittau, a młodzież z grupy plastycznej po wykładzie z marketingu zwiedzała miasto i poznała jego historię. A wieczorem był czas na zabawy integracyjne.
Dzień drugi zaczął się od analizy i planowania, a część dziewczyn odpowiedzialnych za animację rozpoczęła budowę planu zdjęciowego. Kilka ujęć kręciliśmy na dworcu kolejki wąskotorowej. Mieliśmy też okazję przejechać się nią i złapać kilka kadrów z otwartego wagonu. Krzysiek angażował się całym sercem w operatorkę, a dziewczyny pozdrawiały mijanych przechodniów i podziwiały widoki. Resztę zdjęć kręciliśmy już w mieście. A po zakończonej pracy Michał zaprosił wszystkich na lody. Na koniec dnia mieliśmy jeszcze wieczorne zwiedzanie zabytkowej części miasta i mimo deszczu i zmęczenia uśmiech towarzyszył nam do końca. Ostatni dzień warsztatów. Dokręcanie końcowych scen do filmu. Prezentacja wykonanych przez grupę fotograficzną koszulek i innych gadżetów (niestety musieliśmy zostawić nasze prace w Zittau). A na koniec fotografia grupowa.
Film, który ma być efektem warsztatów będzie gotowy po montażu i udźwiękowieniu.
18 października br. w MCKiE „Dom Harcerza” odbyły się zorganizowane przez Studio Piosenki „Rezonans” eliminacje strefowe do XI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Solo - Tutti 2013” z finałem w Kruszwicy. Festiwal organizuje Fundacja „EDA Art” przy współpracy z Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy. Festiwal, który odbędzie się w dniach 22-24 listopada br. przeznaczony jest dla solistów i zespołów wokalnych z Polski i zagranicy, wykonujących piosenki o charakterze rozrywkowym. W zielonogórskich eliminacjach strefowych wzięło udział 37 młodych wokalistów w trzech kategoriach wiekowych. W wyniku przesłuchań wyróżniono 4, a do finału festiwalu w Kruszwicy zakwalifikowano 16 uczestników.
Od września 2013 r. prowadzimy zupełnie nowe zajęcia plastyczne dla wyjątkowych dzieci w Szpitalu Wojewódzkim na Oddziale Pediatrii Ogólnej w Zielonej Górze. Warsztaty odbywają się grupowo w świetlicy oddziałowej oraz indywidualnie w salach. Nauczyciele prowadzący: Katarzyna Heba i Anna Nabel- Myszkiewicz
Latawce, święto i ... marzenia!

Za nami dwie udane jesienne imprezy – Święto Latawca oraz „Latawce i marzenia”, czyli II Wojewódzkie Zawody o Berło Króla Maciusia. Pierwsze zawody latawcowe odbyły się 20 października na boisku Szkoły Podstawowej nr 18. Jak co roku w niebo poleciały latawce wykonywane przez dzieci podczas warsztatów prowadzonych przez naszych instruktorów w zielonogórskich podstawówkach, a także latawce zrobione w różnych pracowniach MCKiE „Dom Harcerza”. Co ważne – na Święcie Latawca dzieci zaprosiły do wspólnej zabawy swoich rodziców i dziadków. Wspólnie wypuszczali latawce, zdobili je i dorabiali ogony. A oto zwycięzcy zawodów:
Kategoria latawców płaskich:
Krzysztof Andrzejewski i Tomasz Błasiński – I miejsce
Adam Kuśmierz i Adam Stępień – II miejsce
Jędrzej Krystek – III miejsce
Kategoria latawców skrzynkowych:
Bartek Przybysz i Wojtek Gramacki – I miejsce
Tomasz Błasiński – II miejsce

Wojewódzkie zawody „Latawce i marzenia” odbyły się 25 października na terenie przed „Domem Harcerza”. Przybyli na nie przedstawiciele placówek imienia Janusza Korczaka z naszego województwa. Licznie uczestniczyły w nich także drużyny z zielonogórskich szkół. Szczególnie swoją obecność zaznaczyły też dzieci z nowosolskiego przedszkola „Mali Odkrywcy”.
Dzieci i młodzież, zgodnie z dwuletnia już tradycją, walczyły o berła Króla Maciusia. Tym razem Król Maciuś swoje złote berło przekazał
Oli Kosiak z Nowej Soli, srebrne natomiast wywalczyła
Natalia Rybarczyk z SP 17 w Zielonej Górze, a brązowe berło trafiło do
Piotra Drzewieckiego z Babimostu. W kategorii latawców skrzynkowych złote berło otrzymał
Hubert Siembida a srebrne
Bartek Przybysz – obydwaj reprezentujący „Dom Harcerza”. Specjalny dyplom od Komendanta Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP za najbardziej jesienny latawiec trafił w ręce „Małych Odkrywców”.
Występ zespołu TAGIM w Urzędzie Marszałkowskim
4 listopada odbyła się konferencja podsumowująca VII edycję konkursu na projekt edukacyjny najpełniej realizujący założenia programu „Trzymaj Formę”. „Talerz zdrowia” to hasło tegorocznej edycji. W imieniu marszałek Elżbiety Polak konferencję otworzył członek zarządu Romuald Kreń. Najwięcej emocji wzbudziło spotkanie z lubuskimi mistrzami sportu. Na liczne pytania odpowiadali: Maciej Murawski, Marcin Horbacz, Grzegorz Długosz oraz Lucjan Błaszczyk.
Podczas spotkania odbył się pokaz Teatru Tańca Tagim z „Domu Harcerza" w Zielonej Górze. Zaprezentowali się młodzi sportowcy z Uczniowskiego Klub Sportowego „Flesz” Świdnica oraz sportowcy z Uczniowskiego Klubu Sportowego „As” w Zielonej Górze.
Wystawy w Domu Harcerza
Na parterze M.C.K.i E. „Dom Harcerza” zorganizowane zostały dwie wystawy, bannerowa ph. „Nie ma dzieci- są ludzie. Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” oraz książkowa „Król Maciuś Pierwszy w językach świata”. Obie wystawy cieszyły się sporym zainteresowaniem dzieci, ich opiekunów i gości. Można je było oglądać do 6 listopada.
Konferencja „Nauka latania”
Zapraszamy do udziału w konferencji praktyczno – teoretycznej „Nauka latania” – odkrywanie i rozwijanie twórczych zdolności dzieci i młodzieży w ramach zajęć pozaszkolnych realizowanych w MCKiE „Dom Harcerza”. Celem konferencji jest prezentacja form i metod pracy z uczniami w ramach zajęć pozaszkolnych oraz wymiana myśli i doświadczeń dotyczących edukacji nieformalnej.
Konferencja odbędzie się w dniu 22.11.2013 r., początek o godz. 9:30.
Harmonogram konferencji praktyczno-teoretycznej „Nauka Latania”-odkrywanie i rozwijanie twórczych zdolności dzieci i młodzieży
9:30– Otwarcie konferencji, powitanie uczestników przedstawienie programu
9:45– „Czy dzisiaj warto znać się na sztuce?” refleksje nad nauczaniem teorii sztuki - mgr Alina Gajec
10:05– „Warsztat Tiffany”-biżuteria artystyczna, pokaz metody pracy, wystawa wykonanych prac - mgr Katarzyna Heba
10:20– Zwiedzenie wystaw plastycznych i innych poszczególnych pracowni MCKiE „Dom Harcerza”
10:35– „Pisanie jako forma arteterapii” - mgr Ewa Lewandowska
10:55– „Zindywidualizowanie programu nauczania ceramiki i rzeźby dla dziecka w wieku szkolnym” - mgr sztuki Małgorzata Bukowicz
11:20– Panel dyskusyjny- mgr Dorota Polaczek
11:50– Przerwa kawowa
12:10– „Odkrywanie zdolności psychofizycznych małego dziecka na przykładzie zajęć z podstaw baletu” - dr Tatiana Maciejewska
12:40– „Metodyka pracy z grupą twórczą- różne konteksty” – dr Marek Zadłużny
13:00– Spektakl „Bella” - Metody, formy pracy- od pomysłu do realizacji - mgr Alicja Niewiadomska
13:30– Panel dyskusyjny - mgr Dorota Polaczek
14:00 – Poczęstunek i zakończenie konferencji
Sztambuch 2013
Klub Literacki prowadzony przez poetkę Ewę Andrzejewską ma nadzieję, że oto zapoczątkował nową tradycję: ukazał się kolejny, po kilkuletniej przerwie, zeszyt poetycki, będący podsumowaniem roku wspólnej pracy. Tym razem nowa formuła obejmuje nie tylko prezentację twórczości uczestników piątkowych spotkań Klubu, ale też ich zauroczenia literackie, czy najogólniej rozumiane fascynacje kulturowe, oraz promuje wiersze laureatek ostatniego konkursu Kawałek Wiersza…
„Sztambuch 2013”, bo tak nazywa się nowe wydawnictwo, będzie towarzyszył naszemu konkursowi, który przybrał ostatnio formę co-dwuletnią, i już niedługo zapewnie zostanie ogłoszona jego kolejna edycja. Chętni mogą zdobyć „Sztambuch” i poprzednie wydawnictwa podopiecznych E. Andrzejewskiej, odwiedzając Klub w piatkowe popołudnie.
Ogólnopolski Przegląd Teatrów Tańca SPACE Z2013G
20 listopada o godz. 18.00 na scenie kameralnej Lubuskiego Teatru odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Teatrów Tańca SPACE Z2013G. Organizatorem przedsięwzięcia jest Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza" im. J. Korczaka w Zielonej Górze. Patronat honorowy objęła Fundacja Rozwoju Tańca "eferte" oraz choreograf - Anna Piotrowska. Na scenie zaprezentują się teatry tańca: "Akro" z Torunia, "Enza" ze Słupska, "Duo" z Żar, "Tagim" oraz "Pracownia Teatru Tańca" z Zielonej Góry.
Wstęp wolny na wszystkie spektakle. Przez kolejne dwa dni odbywać się będą konsultacje choreograficzne oraz warsztaty z zakresu tańca współczesnego prowadzone przez choreografa Pawła Matyasika.
Forum Polsko-Niemieckiej- Współpracy- Młodzieży „Jak Sąsiad z Sąsiadem”, 6-9.11.2013 Bad Muskau
Po raz kolejny wzięliśmy udział w Forum Polsko-Niemieckiej- Współpracy -Młodzieży „Jak Sąsiad z Sąsiadem” dla organizatorów pracy z młodzieżą w rejonie przygranicznym. Podczas 4 dniowego spotkania odbywającego się w malowniczej Turmvilli w Bad Muskau mieliśmy możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawych zajęciach warsztatowych. Dotyczyły one edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz pedagogiki przeżycia ( przygody). Forum w Bad Muskau to także okazja do spotkania z partnerami z Niemiec, nawiązania nowych kontaktów i form współpracy. Efektem takich spotkań są wspólne projekty. Podczas forum promowaliśmy także naszą placówkę prezentując nasze materiały z projektów międzynarodowych, dzieliliśmy się wieloletnim doświadczeniem w organizacji warsztatów artystycznych. Piękno otoczenia, możliwość wymiany doświadczeń i inspiracji do kolejnych przedsięwzięć- to atuty corocznych ,listopadowych spotkań w Turmvilli.
SPACE Z2013G
20 listopada już po raz trzeci odbył się Ogólnopolski Przegląd Teatrów Tańca SPACE Z2013G zorganizowany przez Pracownię Teatru Tańca z „Domu Harcerza”. Patronat honorowy nad imprezą objęła Anna Piotrowska oraz Fundacja Rozwoju Tańca „eferte”. W ramach przedsięwzięcia na deskach Lubuskiego Teatru zaprezentowały się teatry tańca: Akro z Torunia, Enza Słupska a także Tagim oraz Pracownia Teatru Tańca z zielonogórskiego „Domu Harcerza”. Publiczność miała szansę doświadczyć ponad dwugodzinnego programu artystycznego. Dodatkowo, w ramach spotkania SPACE przez kolejne dwa dni odbywały się warsztaty i konsultacje artystyczne pn. „laboratorium choreografii”.
<<>>
Konferencja „Nauka latania”
Organizowana przez nas po raz pierwszy konferencja praktyczno – metodyczna „Nauka latania” – odkrywanie i rozwijanie twórczych uzdolnień dzieci i młodzieży odbyła się
w piątek 22 listopada 2013 r. w budynku przy ul. Dzikiej 6. Temat konferencji zainteresował spore grono nauczycieli z placówek oświatowych, głównie z zielonogórskich szkół i przedszkoli ale mieliśmy też przyjemność gościć instruktorów z domów kultury z terenu naszego województwa. Podczas konferencji przedstawiliśmy siedem wystąpień dotyczących pracy z różnymi grupami twórczymi, metod i form prowadzonej przez nas działalności w dziedzinie plastyki, ceramiki, tańca, teatru i fotografii, arteterapii poprzez pisanie tekstów literackich oraz nauczania historii sztuki. Uczestnicy konferencji obejrzeli też spektakl teatralny „Bella” przygotowany przez grupę teatralną „Chlebojady”, film zrealizowany podczas projektu „Miasto marzeń” oraz zapoznali się z metodą tworzenia witrażowych ozdób w technice Tiffany. Konferencji towarzyszyły też wystawy prac pracowni plastycznej, ceramiczne, modelarskiej, fotograficznej i konstrukcyjno- technicznej.
Jesteśmy jako organizatorzy zadowoleni z przebiegu konferencji, która była okazją do prezentacji naszych doświadczeń w pracy z dziećmi i młodzieżą ale też promocji placówki wśród nauczycieli, instruktorów i rodziców.
"Gala w stylu retro"
27. XI. 2013 r. o godz. 13.00 na scenie Lubuskiego Teatru odbyła się kolejna edycja konkursu urbanistycznego pt. "Zielona Góra - miasto bez barier". Część konkursową "Gali 2013" otworzyła piosenka pt. "Schody" nawiązująca do idei konkursu oraz wprowadzająca wszystkich w świat retro - wyczarowany przez nauczycieli z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji "Dom Harcerza" w Zielonej Górze. Przepiękne limuzyny z lat dwudziestych i trzydziestych, Zeppelin, stylowe lampy, ławeczka, stolik z grającym patefonem - tworzyły klimat jak z dawnych pożółkłych fotografii w odcieniach, sepii i brązów. Obrazu dopełniały postaci z tamtych lat: fotograf dokumentujący to wydarzenie, kamerdyner podający werdykty jury na srebrnej tacy, oraz pokojówki wnoszące kwiaty i statuetki dla laureatów konkursu. Wszystko jak za dawnych lat - nawet muzyka z tej epoki.
Kto nie był na imprezie niech żałuje, bo warto było przenieś się choć na godzinę w tamte lata co minęły. Kto nie widział, powinien zobaczyć przynajmniej zdjęcia. Zapraszamy do serwisu foto.
„Świąteczne Podarunki”

Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia zapraszamy do odwiedzenia nas i udziału w imprezie „Świąteczne Podarunki”. Nasze pracownie już szykują piękne drobiazgi świąteczne –anioły, ozdoby witrażowe, ceramikę, wianki i dekoracje i wiele innych własnoręcznych wykonanych prac. Będzie można też samodzielnie wykonać świąteczny prezent lub ozdobę podczas organizowanych przez pracownię plastyczną warsztatów „Magia Świąt”. Nasza kawiarenka zaprosi na kawę i pyszne ciasta oraz do udziału w zabawie fantowej.
Zapraszamy w
czwartek 12 grudnia na godz. 16:00 do budynku przy ul. Dzikiej 6.
„Pachnące warsztaty”
Długie jesienne wieczory to świetna pora aby w większym gronie oddawać się pracom twórczym i rękodzielniczym, które sięgają do tradycyjnych technik, bliskich ekologii i naturze. Stąd pomysł na warsztaty produkcji mydeł naturalnych, glicerynowych i pachnących świec.
Podczas zajęć zorganizowanych w dniu 5 grudnia przez pracownię plastyczną wykonaliśmy piękne pachnące, ekologiczne mydełka i świece używając naturalnych składników i dając ujście dla twórczej inwencji zainspirowanej bogactwem przyrody.
<<>>
Wyniki eliminacji rejonowych Lubuskiego Konkursu BRD „W Europie jeździmy bezpiecznie”
30 listopada oraz 7 grudnia odbyły się zawody rejonowe
Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym „W Europie jeździmy bezpiecznie” pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty, gdzie nasza placówka - „Dom Harcerza” w Zielonej Górze - była jego współorganizatorem.
W tym roku gościliśmy w ZS w Słońsku oraz w ZS w Otyniu. Dziękujemy bardzo pani
Marioli Piecuch i panu
Markowi Majewskiemu – szkolnym koordynatorom za przyjęcie eliminacji. To ich staraniem mogliśmy podziwiać w obu szkołach pięknie wykonane tablice informujące o Konkursie (patrz
GALERIA ZDJĘĆ). Dziękujemy także dyrekcjom obu szkół, a także Urzędowi Gminy w Słońsku i sponsorom gminnym za bardzo istotne finansowe wsparcie eliminacji. Dziękujemy wszystkim szkolnym koordynatorom – opiekunom drużyn za przeprowadzenie Konkursu w swojej szkole i przygotowanie dzieci do eliminacji rejonowych.
Korzystając z okazji przypominamy, że pierwszą szkołą, która zgłosiła się do naszego Konkursu był
ZE z Nowego Kramska. Postaraliśmy się o nagrodę dla szkoły. Tym razem jest to tablet.
Wracając do przebiegu eliminacji rejonowych informujemy, że z przyjemnością odnotowaliśmy bezkonkurencyjny występ drużyny pana
Roberta Szymańskiego z Wawrowa, która w pięknym stylu pokonała rywali za pomocą bezbłędnego przejazdu zawodników na torze.
Warto zauważyć tych, którzy bezbłędnie rozwiązali test, co niniejszym czynimy:
Szkoła |
Opiekun |
Uczeń |
klasa |
Drzonków |
Sylwia Nawrocka |
Jakub Krzywniak |
Kl. 5 |
Golice |
Elżbieta Mierzejewska |
Michał Krawczyk |
Kl. 4 |
Klenica |
Mariola Sowińska |
Dawid Cedzidło |
Kl. 5 |
Lubsko nr 1 |
Izabela Sidelnik |
Jakub Kret |
Kl. 6 |
Żagań nr 7 |
Jolanta Kowalczuk |
Patrycja Woźniak |
Kl. 6 |
W tej edycji postanowiliśmy awansować do finału 16 drużyn. Są to:
Lp. |
Szkoła |
Nr szkoły |
Wynik |
1 |
Wawrów |
|
85 |
2 |
Drzonków |
|
85 |
3 |
Tomaszowo |
|
81 |
4 |
Golice |
|
80 |
5 |
Lipki Wielkie |
|
77 |
6 |
Lubsko |
1 |
76 |
7 |
Nowe Kramsko |
|
76 |
8 |
Baczyna |
|
74 |
9 |
Białków |
|
71 |
10 |
Żagań |
5 |
71 |
11 |
Dobiegniew |
|
70 |
12 |
Podmokle Małe |
|
70 |
13 |
Klenica |
|
69 |
14 |
Lubiszyn |
|
68 |
15 |
Stare Kurowo |
|
67 |
16 |
Żagań |
7 |
66 |
Teatr „Chlebojady” w konspiracji z Mikołajem
8 grudnia Urząd Marszałkowski zorganizował spotkanie dzieci ze Św. Mikołajem. Do udziału w uroczystości zaproszony został teatr „Chlebojady”. W spektaklu „Sen Mikołaja” nasz teatr przedstawił marzenia małej dziewczynki. Na najmłodszych Lubuszan czekało wiele zabaw, słodkości, konkursów, a także warsztatów plastycznych. No i najważniejsze zdjęcie ze Św. Mikołajem.
„Świąteczne pierniczki”
10 grudnia w kawiarence Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” wypiekaliśmy pierniczki i ozdabialiśmy je lukrem i różnymi posypkami. Warsztaty zorganizowała ekipa nauczycieli pod kierownictwem Urszuli Kundzik, w warsztatach uczestniczyło około 80 dzieci.
Przepis na pierniczki:
30 dkg mąki, 15 dkg cukru, 15 dkg miodu (pół szklanki), 1 łyżka kopiasta masła, 1 całe jajko, pół dkg sody oczyszczonej, 1 łyżeczka przyprawy do pierników oraz odrobina soli i pieprzu ( 1 /2 łyżeczki na 1 kg mąki).
Mąkę wsypać na stolnicę. Miód prawie zagotowany wlać na mąkę, a potem dodać cukier i przyprawę z roztopionym masłem. Wbić jajko, sól, pieprz. Wyrobić ciasto, rozwałkować. Wykrajać pierniczki. Piec w temperaturze 180 C. około 15 minut. Pierniczki zamknąć w szczelnym pojemniku i czekać cierpliwie aż do świąt...
XXIV Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych
12 grudnia w Zielonogórskim Ośrodku Kultury w sali Hydro(za)gadka odbyły się eliminacje miejskie XXIV Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Przegląd ten był wyjątkowym, podczas prezentacji 7 grup teatralnych można było zachwycić się każdą historią i poziomem tegorocznych prezentacji. Z radością informujemy, że tytuł laureata i nominację do przeglądu w Sulęcinie otrzymał teatr „Szkrabole” z naszego ośrodka.
Czekając na Święta Bożego Narodzenia
Kolejny raz zaprosiliśmy uczestników naszych zajęć, ich rodziców, znajomych i wszystkich miłych gości do odwiedzania nas w czasie przedświątecznych przygotowań i udziału w tradycyjnym już kiermaszu świątecznym. W czwartek 12 grudnia otworzyliśmy stoiska pracowni plastycznych, ceramicznej, dekoratorskiej, krawieckiej, konstrukcyjno- technicznej oraz Gromady Zuchowej, na których prezentowane były mieniące się tysiącami kolorów świąteczne ozdoby: zabawki choinkowe, wianki, serduszka, anioły i inne niezliczone drobiazgi.
Pracownia plastyczna przygotowała dla najmłodszych warsztaty „Magia Świąt” podczas których dzieci wykonywały kartki i ozdoby świąteczne. Można było też spróbować świątecznego ciasta i wziąć udział w zabawie fantowej.
<<>>
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

Betlejemski Ogień jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni.
Tegoroczne hasło „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” to nawoływanie do podjęcia wyzwania stania się lepszym, zaproszenie do pracy nad sobą, niepowtarzalny czas na zmianę siebie. Wiemy, że tylko autentyczny przykład pociąga za sobą innych, dlatego sami wymagamy najwięcej od siebie. Wierzymy, że każdy z nas posiada w sobie dobro, którym może zarażać innych.
Betlejemski Ogień i życzenia zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia przyniosły do nas zuchy z Gromady Zuchowej „Przyjaciele Króla Maciusia”.
A my tym światłem pragniemy podzielić się ze wszystkimi naszymi przyjaciółmi i sympatykami.
Wesołych Świąt!