Były latawce, zostały marzenia

Za nami trzecia już edycja Wojewódzkich Zawodów o Berło Króla Maciusia „Latawce i marzenia”. Tym razem na piątkową imprezę (24 października 2014 r.) zgłosiło się 45 zawodników z siedmiu placówek. Gościliśmy: młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Babimoście, uczniów Szkoły Podstawowej w Przylepie, klasę 2a z zielonogórskiej „siedemnastki”, kilkuosobową delegację modelarzy z podstawówki w Nietkowie i dzieci z zielonogórskiej Europejskiej Szkoły Podstawowej. Nie zabrakło też reprezentantów Zespołu Szkół Specjalnych w Zielonej Górze oraz dzieci z naszych pracowni – modelarskiej, konstrukcyjnej i plastycznej.
Zawody „Latawce i marzenia” to przede wszystkim dobra zabawa w duchu idei wychowawczych Janusza Korczaka. Także tym razem, pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Wspólnie z nauczycielami MCKiE uczestnicy zawodów ozdabiali swoje latawce, po to by później, z wielkimi emocjami, wypuszczać je na placu przed naszą placówką.
W tym roku pierwsze miejsce w kategorii latawców płaskich zdobył przedstawiciel PSP w Przylepie Stanisław Łuczak. Tym samym stał się posiadaczem Złotego Berła Króla Maciusia Również Brązowe Berło powędrowało do Przylepu – zdobył je Bartosz Michalski. Srebrne Berło Króla Maciusia trafiło w ręce Alicji Bogusz z Europejskiej Szkoły Podstawowej. W kategorii latawców skrzynkowych zwyciężył Jędrzej Krystek – przedstawiciel naszej pracowni modelarskiej przed Arturem Siarkiewiczem z MOW w Babimoście.
W tym roku po raz pierwszy wręczyliśmy nagrodę „Maciuś 39” imienia Jerzego Zgodzińskiego – niedawno zmarłego Szefa zielonogórskich Korczakowców i pomysłodawcy naszych zawodów.

W pracowni Malarstwa i Rysunku prowadzonej pod kierunkiem Anny Nabel-Myszkiewicz powstał projekt znaczka, który można było otrzymać podczas III Wojewódzkich Zawodów dla Dzieci i Młodzieży o Berło Króla Maciusia "Latawce i Marzenia". Autorką wizerunku Maciusia namalowanego akwarelą jest Weronika Dobrowolska, której serdecznie dziękujemy!
Impreza „Latawce i marzenia” została zorganizowana we współpracy z Kołem Przyjaciół Korczakowa i Komendą Chorągwi Ziemi Lubuskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy!
Sukces Modelarzy w Zielonogórskich Otwartych Zawodach Latawcowych!
W niedzielę 26 października modelarze z
pracowni modeli redukcyjnych z tworzyw sztucznych, której opiekunem jest Pan Marek Piwecki, startowali w
Zielonogórskich Otwartych Zawodach Latawcowych. Wszyscy zawodnicy dzielnie walczyli o jak najlepszy wynik. Rywalizacja była bardzo zacięta i do końca trudno było przewidzieć, kto zwycięży. W tym roku odnieśliśmy wspaniały sukces wygrywając zarówno w kategorii latawców płaskich jak i skrzynkowych. W latawcach płaskich triumfowali zajmując ex aequo pierwsze miejsca
Filip Szumowski oraz
Paweł Mękalski. W latawcach skrzynkowych zwyciężył
Jędrzej Krystek. Serdecznie gratulujemy.
Zachęcamy do obejrzenia bardzo sympatycznej relacji z naszych zawodów:
www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/aktualnosci/rozmaitosci/latawce-plaskie-i-skrzynkowe-opanowaly-niebo-nad-zielona-gora/17403421
Techniki wychowawcze Janusza Korczaka
24 października na parterze Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” otwarto wystawę pod hasłem „Techniki wychowawcze Janusza Korczaka”. Celem wystawy jest wzbudzanie zainteresowania technikami wychowawczymi Janusza Korczaka, zachęta do czerpania z dorobku jego pedagogiki oraz wskazywanie skutecznych rozwiązań w procesie wychowania. Wystawa kierowana jest w szczególności do wychowawców, ale także do dzieci, rodziców, opiekunów i tych, którzy mają lub w przyszłości będą mieli wpływ na wychowanie. Przedstawia ona materiały archiwalne dokumentujące sposób wdrażania technik wychowawczych przez samego Korczaka oraz ilustruje obóz młodzieżowy w Korczakowie, gdzie od początku jego istnienia korczakowskie idee są szczególnie cenione i wcielane w życie.
Sukces „Rezonansu” na XII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Europejskiej „SOLO TUTTI 2014”
Na XII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Europejskiej Solo Tutti 2014 w Bydgoszczy, reprezentowały Zieloną Górę dzieci i młodzież ze Studia Piosenki „Rezonans” z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”. Jury festiwalu pod przewodnictwem wokalistki, muzyka i pedagoga śpiewu estradowego w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie – Magdy Ptaszyńskiej, po przesłuchaniu 60 wokalistów i 5 zespołów wokalnych w trzech kategoriach wiekowych przyznało w kategorii wykonawców 17 - 21 lat III miejsce Martynie Jasińskiej i Nagrodę Specjalną Dyrektora Festiwalu dla Aleksandra Michalskiego.
W kategorii 14 – 16 lat wyróżnienie zdobyła Patrycja Gela, a w kategorii 09 – 13 lat wyróżnienie przypadło dziewięcioletniemu Julianowi Metackowi.
Za wielki sukces należy uznać również fakt przyznania Aleksandrowi Michalskiemu nominacji do udziału w XVI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej w Bielsku Białej.
W tegorocznej edycji festiwalu było wyjątkowo trudno zdobyć laury solistom, którym przyszło zmierzyć się w swoich kategoriach również z zespołami wokalnymi. Poziom festiwalu w Bydgoszczy, jak zwykle na ogólnopolskich konkursach był bardzo wysoki i wyrównany.
Wszyscy wymienieni laureaci i wyróżnieni uczą się śpiewu estradowego w Studiu Piosenki „Rezonans” prowadzonym przez nauczycieli - Elżbietę Sawicką i Ireneusza Sawickiego.
Rekordowy konkurs w Bogatyni naszych modelarzy!
400 wystawionych modeli, 23 kluby modelarskie ż sześciu krajów.: Polski, Czech, Litwy, Białorusi, Łotwy i Estonii, tak wyglądał rozegrany 25 i 26 października 2014 X Dolnośląski Konkurs Plastikowych i Kartonowych Modeli Redukcyjnych - Bogatynia 2014. W trudnej rywalizacji modelarze kartonowi z naszego ośrodka zdobyli 17 medali i zajęli III miejsce drużynowo (870 pkt.). Jednocześnie Adam Dudek otrzymał puchar za najlepszy model polskiego statku.
Modelarzy prowadzi autor wielu publikacji z tej dziedziny - Marek Toporowicz (www.martop.republika.pl).

Udział w projekcie Fundacji „Dobra kultury” i Uniwersytetu Viadrina
W dniach 24-26 października wzięliśmy udział w ciekawych polsko – niemieckich warsztatach konserwatorskich „Moje? Twoje? Nasze! – Dziedzictwo, które łączy” zorganizowanych w przepięknym barokowym zespole przyklasztornym w Neuzelle. Oprócz wykładów, zwiedzania zabytkowego kompleksu dawnego klasztoru Cystersów uczestniczyliśmy w warsztatach prezentujących techniki stosowane przez konserwatorów dzieł sztuki, a także nawiązaliśmy kontakty, których efektem będzie być może kolejny projekt międzynarodowy.
Interesujące prace w Pracowni reklamy wizualnej
Podczas ostatnich kilku zajęć w Pracowni reklamy wizualnej powstały prace z efektem 3D. Na kolorowych panelach ze styroduru (pianki XPS) zostały uformowane kwiaty z papieru. Rysowanie, składanie papieru w harmonijkę, wycinanie i formowanie odpowiedniego kształtu to kolejne czynności, które doprowadziły do ciekawego efektu wizualnego. Wszystkie wykonane elementy trzeba było przypiąć szpileczkami do podkładu z pianki. Trójwymiarowy obrazek można powiesić na ścianie jako element ozdobny lub podarować jako prezent.
Innym i nietypowym zadaniem było wykonanie trójwymiarowego obrazu przedstawiającego rybki w akwarium. Prace wykonaliśmy z tworzywa sztucznego o nazwie VIVAK - to milimetrowa przezroczysta płytka. Na czterech powierzchniach dzieci naklejały z folii witrażowej sylwetki rybek akwariowych. Po wyklejeniu, płytki z naklejonymi rybkami zostały połączone ze sobą równolegle w odległości kilku milimetrów. Po wykonaniu oprawy taki obrazek może być oglądany z dwóch stron a poszczególne plany przenikają się ze sobą tworząc wrażenie trójwymiarowości.
Polsko – Niemieckie Forum Organizatorów Pracy z młodzieżą „Jak sąsiad z sąsiadem"
W dniach 12.11-15.11.2014r wzięliśmy po raz kolejny udział w ciekawym seminarium dla organizatorów pracy z dziećmi i młodzieżą w rejonie przygranicznym, organizowanym przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży i Deutsch – Polnisches Jugendwerk w uroczej Turmwilii w Bad Muskau. Podczas prowadzonych w czasie seminarium warsztatów poznaliśmy ciekawą metodę Geocachingu, , która jest nowoczesną formą odkrywania ukrytych skarbów przy użyciu urządzeń nawigacyjnych. Rozwinęliśmy też naszą wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju jako metody w polsko – niemieckiej wymianie młodzieży. Zajęciom towarzyszyła niepowtarzalna atmosfera pięknej okolicy, przyrody i zabytków.
Zajęcia dla grup przedszkolnych
Ruszyły już pełną parą cykliczne zajęcia dla zorganizowanych grup przedszkolnych. Biorą w nich udział dzieci z naszych zielonogórskich przedszkoli oraz z terenu naszej gminy. Odwiedzają nas dwa razy w tygodniu w środy i czwartki by wziąć udział w warsztatach plastycznych i dekoracyjnych. Raz w miesiącu odwiedzamy także dzieci przebywające na Oddziale Pediatrii Ogólnej w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze. Tam w świetlicy szpitalnej prowadzimy zajęcia warsztatowe a także indywidualne w salach.
Podziękowanie dla naszej placówki od Lubuskiego Kuratora Oświaty
Nasza placówka otrzymała podziękowanie od Lubuskiego Kuratora Oświaty Pani Bogny Ferensztajn za podejmowany wysiłek związany z przygotowaniem uczniów do bezpiecznego posługiwania się motorowerem. Pani Kurator doceniła nasze działania w zakresie bezpiecznego udziału młodzieży w ruchu drogowym przy obecnym niedoskonałym ustawowo systeme kształcenia, który ma wpływ na zwiększenie liczby wypadków drogowych. Podziękowanie zostało również przesłane do władz miasta.
<PISMO KURATORA>
Finisaż w w Galerii „Dzika”
20 listopada o odbył się finisaż w w Galerii „Dzika”. Autor prac Pan Wojciech Szewczyk opowiedział dzieciom i młodzieży o tym jak powstają jego grafiki komputerowe. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
Jesienne warsztaty rodzinne
„Jesienne warsztaty rodzinne” na które zaprosiliśmy w dniu 21 listopada naszych uczestników i ich rodziców, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Przy każdym stanowisku warsztatowym trwała wytężona praca, powstały piękne prace, wykonane wspólnie przez dzieci i rodziców. Wykorzystano przeróżne materiały plastyczne takie jak: filc, koraliki, drewno, kolorowy papier a przede wszystkim inspirujące pomysły nauczycieli prowadzących zajęcia.
W Europie jeździmy bezpiecznie – wyniki eliminacji rejonowych
Zakończyły się eliminacje rejonowe Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Bezieczeństwie w Ruchu Drogowym "W Europie jeździmy bezpiecznie" współorganizowanego przez naszą placówkę. W tym roku gościliśmy w SP w Dobiegniewie oraz w ZS w Brodach. Dziękujemy bardzo pani Marii Walczewskiej i panu Robertowi Kochanowskiemu – szkolnym koordynatorom oraz dyrekcjom obu szkół za przyjęcie eliminacji. Dziękujemy wszystkim szkolnym koordynatorom – opiekunom drużyn za przeprowadzenie Konkursu w swojej szkole i przygotowanie dzieci do eliminacji rejonowych. Serdecznie dziękujemy współorganizatorom i sponsorom Konkursu, w tym szczególnie Kuratorium Oświaty za patronat, pomoc organizacyjną i finansową. Galeria zdjęć: zawody rejonowe w Dobiegniewie i Brodach.
Koncert chóru 'Polirytmia"
6 grudnia w sali Filharmonii Zielonogórskiej odbył się Mikołajkowy koncert żeńskiego chóru "Polirytmia". Wypełniona sala przywitała chór wielkimi oklaskami, brzmiała muzyka chóralna współczesna i dawna, ludowe pieśni polskie i ukraińskie, kolęda hiszpańska a także jeden utwór z towarzyszeniem czterech mężczyzn, którzy zaśpiewali z chórem gościnnie. Na koncert również gościnnie były zaproszone dzieci ze szkoły muzycznej. Miła, rodzinna atmosfera koncertu pozostawiła bardzo pozytywne uczucia.
Trwa wystawa "ANIOŁY"
I stało się. Zgodnie z zapowiedzią 5 grudnia. o godz. 16.13 anioły duże, małe i całkiem maleńkie zagościły w MCKiE "Dom Harcerza". Ciepło przywitała je pani Kinga Krutulska dyrektor placówki oraz licznie zgromadzeni goście, uczestnicy zajęć, rodzice, nauczyciele, oraz osoba szczególna "Anioł Roku 2013 r." pani Maria Miłuch. Kto do tej pory miał jakiekolwiek wątpliwości na temat wyglądu anioła czy też jego natury po obejrzeniu wystawy z pewnością przestanie je mieć, bowiem anioły zaprezentowały się w iście anielskiej krasie. Dopracowane po najdrobniejszy anielski szczegół -wszystkie: malowane, rysowane, szyte, ulepione z masy solnej, wykonane z drewna, czy też te biegające po sali wystawowej do złudzenia przypominające najmłodszych uczestników zajęć "mini deco" wprowadziły nas w magiczy, pogodny czas nadchodzących świąt.
Serdeczne gratulujemy autorom prac i nauczycielom pracowni : plastycznej Urszuli Kundzik i Anny Nabel-Myszkiewicz, sztuki dekoracyjnej Katarzyny Heby i Olgi Lemińskiej, reklamy wizualnej Romana Frodymy, konstrukcyjno- technicznej Kazimierza Bronickiego, kroju i szycia Anny Krześniak oraz zespołu artystycznego "Chichoty" Moniki Pirtań.
Wystawa potrwa do 19 grudnia, potem Anioły odlatują na święta do domów uczestników.
25 lat Pracowni Ceramiki Małgorzaty Bukowicz
"Ceramika to zetknięcie żywiołu ziemi, wody i ognia; zapanowanie i panowanie nad nimi wydają mi się najważniejsze w tej drodze - przygodzie. Nie jest ona tak prosta i oczywista i bywa, że raz dotknąwszy materii ceramicznej albo zaczyna się ją kochać albo porzuca, by wrócić i zacząć od nowa." Małgorzata Bukowicz
Zapraszamy na do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze na WIELKĄ WYSTAWĘ CERAMIKI 25 lat Pracowni Ceramiki Małgorzaty Bukowicz w MCKiE Dom Harcerza. Prace można oglądać do końca grudnia br.
10-12-2014 21:31:49
Wernisaż Małgorzaty Bukowicz

W dniu 5 grudnia w WiMBP im. C Norwida odbyło się otwarcie wystawy pt. 25 lat pracowni ceramicznej Małgorzaty Bukowicz w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze. Otwarcie wystawy uświetniły: spektakl teatralny pt. „Bella” autorstwa Alicji Niewiadomskiej oraz Studio Piosenki Rezonans. Przybyło wiele dzieci i rodziców nie tylko z grup tegorocznych ale również z lat ubiegłych, którym przygoda z ceramiką w naszej pracowni zapadła w pamięć.
Świąteczne podarunki
Wesoło i gwarno było u nas dzisiaj podczas tradycyjnej przedświątecznej imprezy, na której prezentujemy dziesiątki świątecznych prac wykonanych w naszych pracowniach. Są to przeróżne ozdoby świąteczne, drobiazgi na prezenty, kolorowe dekoracje. Rodzice najmłodszych uczestników zajęć z zespołu „Chichoty”, „Mała baletnica” i dziecięcego chóru „Półnutka” mieli możliwość podziwiania popisów artystycznych swoich dzieci. Można było wziąć, udział w loterii fantowej i spróbować pysznego ciasta w kawiarence. A przede wszystkim poczuć atmosferę nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Nasza placówka laureatem Lubuskiego Anioła 2014!

Stowarzyszenie Warto jest pomagać 13 grudnia na uroczystej gali rozdało nagrody Lubuski Anioł 2014. Kapituła Konkursowa postanowiła przyznać nagrodę naszej placówce, gdzie Pani dyrektor Kinga Krutulska odebrała certyfikat laureata Konkursu. Po uroczystym ogłoszeniu wyników plebiscytu odbył się również jubileuszowy koncert akcji „Warto jest pomagać” z udziałem gwiazd polskiej estrady.
<<GALERIA ZDJĘĆ>>
Olimpiada plastyczna
17 grudnia w naszej placówce odbyła pierwsza olimpiada plastyczna w której wzięli udział uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Zielonej Góry. Jak na prawdziwą olimpiadę przystało doszło do silnej rywalizacji o pierwsze miejsce pomiędzy trzema drużynami zawodników: drużyną pomarańczowych, zielonych i niebieskich. W przygotowanych konkurencjach plastycznych każdy zespół miał wykonać takie samo zadanie, ale wg własnego, najtrafniejszego sposobu. Zawodnicy musieli w związku z tym wykazać się nie tylko wiedzą i zdolnościami plastycznymi, ale również logiką, sprytem i bardzo dobrą współpracą dzięki której zostały zrealizowane takie zadanie jak, np :"Wydzieranka kot" polegające na wydarciu z papieru pakowego sylwety kota, praca zbiorowa przerywana była hasłem "zmiana", a wygrała drużyna, która stworzyła wydzierankę najbardziej podobną do kota, albo zadanie "Rysunek dokładanka smok" uczestnicy również zmieniając się rysowali poszczególne elementy smoka, inne zadanie " Paleta barw" w którym zawodnicy musieli mieszać z podstawowych kolorów jak najwięcej barw, lub zadanie "Precyzyjne zawijanie cukierków folią aluminiową", czy też "Układanie figur geometrycznych" przy użyciu linki. O ostatecznym wyniku zadecydowała konkurencja "Wiedza plastyczna". Pomimo zwycięstwa zespołu "Pomarańczowych" serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom wyrównanego poziomu, godnej postawy i woli walki. Wiemy już, że olimpiada bardzo podobała się dzieciom i jej kolejna edycja odbędzie się wiosną 2015 r. Do tego czasu p. Olga Lemińska i p. Roman Frodyma z pewnością przygotują nowe, ciekawe konkurencje.
Świąteczne warsztaty dekoracyjne
Święta tuż, tuż, więc jak co roku o tej porze w pracowni sztuki dekoracyjnej prowadzonej przez p. Olgę Lemińską odbywają się świąteczne warsztaty dekoracyjne. Tym razem uczestnicy zajęć wspólnie z rodzicami wykonali choinki z gałązek świerkowych. Zadanie okazało się bardzo proste, a efekt zaskoczył wszystkich, ponieważ małym nakładem pracy powstały przepiękne, nastrojowe i pachnące drzewka choinkowe. Do ich przystrojenia wykorzystane zostały szyszki, plastry pomarańczy, żołędzie, orzechy, pierniczki z masy solnej, goździki i pałeczki cynamonu. Bez wątpienia tego dnia przez malutką chwilę każdy poczuł się jak dziecko i to takie najszczęśliwsze i najzdolniejsze...
