IV kwartał 2015
„Odkrywamy tajemnice pałacu w Zatoniu”- drugie spotkanie
W dniu 3 października ponownie nasi uczestnicy mieli okazję do spotkania się ze swoimi rówieśnikami z Zatonia. Właśnie tam, w czerwcu zwiedziliśmy piękny park i ruiny pałacu oraz podczas wspólnych warsztatów artystycznych wykonaliśmy prace plastyczne.
Podczas naszego drugiego spotkania w siedzibie placówki przy ul. Dzikiej 6 wzięliśmy udział w otwarciu wystawy prac wykonanych w czerwcu, obejrzeliśmy film z warsztatów, a później wspólnie zwiedziliśmy wystawę o historii Zielonej Góry w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego spotkania z mieszkańcami Zatonia. Poznaliśmy ciekawą, pełną tajemnic i urodzie okolicę naszego miasta, wspólnie wykonaliśmy wyjątkowe prace i zawarliśmy nowe znajomości.
Cały projekt „Odkrywamy tajemnice pałacu w Zatoniu” powstał przy współpracy z fundacją „Dobro kultury” i Stowarzyszeniem „Nasze Zatonie” przy wsparciu Urzędu Miasta Zielona Góra.
Zwiedzaliśmy bunkry na rowerach
W niedzielę 11 października zorganizowaliśmy wycieczkę autokarowo – rowerową do Boryszyna i Łagowa. Wycieczka ta odbyła się w ramach akcji „Na rowerze tylko w kasku”. Wzięły w niej udział dzieci z różnych zielonogórskich szkół. Najliczniej reprezentowana była Szkoła Podstawowa w Przylepie. Głównym punktem naszego wypadu było zwiedzanie podziemnej trasy Pętli Boryszyńskiej na rowerach. Korzystając ze słonecznej pogody (choć nie ukrywajmy - ciepło nie było), zaliczyliśmy również ognisko i przejażdżkę brzegiem Jeziora Łagowskiego.
Pracownia Teatru Tańca z MCKiE „Dom Harcerza” nagrodzona na Ogólnopolskim Festiwalu Alchemia Teatru
Miło nam poinformować, że Pracownia Teatru Tańca działająca pod opieką artystyczną Marka Zadłużnego została podwójnie nagrodzona na ogólnopolskim festiwalu teatralnym OFMAT 2015, którego organizatorem w dniach 16-18.10.2015 r. było Staromiejskie Centrum Kultury i Młodzieży w Krakowie. Ich spektakl „Shells” został bardzo pozytywnie przyjęty i otrzymał nagrodę jury profesjonalnego oraz jury młodych.
Za nami Europejskie spotkanie multiplikatorów Eurodesku w Mollinie, w Hiszpanii
W dniach 19-22 października wzięliśmy udział w międzynarodowym spotkaniu konsultantów i koordynatorów Europejskiej sieci informacji młodzieżowej Eurodesk. Był to zarazem czas świętowania jubileuszu 25 lat istnienia sieci.
Czas wypełniony był po brzegi warsztatami, prezentacjami, wymiana doświadczeń i dyskusjami nad udoskonalaniem sposobów docierania z informacja europejską do młodzieży i osób pracujących z młodzieżą. Nasz Regionalny Punkt Informacji Europejskiej w MCKiE „ Dom Harcerza” im. J. Korczaka również zaprezentował metody informowania młodzieży, tj. Eurolekcje, które prowadzimy w szkołach na zaproszenie nauczycieli i dyrektorów.
Takie spotkania to rzadka okazja do spotkania innych konsultantów z całej UE, którzy- na co dzień niewidoczni za monitorami komputerów- mogą pochwalić się swoimi działaniami i pracą na rzecz uświadamiania młodych obywateli Unii. Jest to też czas wspaniałych spotkań z twórcami sieci, od których można czerpać inspiracje do dalszej pracy. Zapraszam do obejrzenia
filmu, który powstał jako jedno z zadań warsztatowych, oraz do obejrzenia zdjęć.
Korczak i latawce
W piątek 23 października odbyła się czwarta już edycja Wojewódzkich Zawodów o Berło Króla Maciusia „Latawce i marzenia”. Tym razem na starcie stanęło 30 zawodników, głównie z placówek „korczakowskich” - była więc młodzież z MOW w Babimoście, SOSW w Nowej Soli i zielonogórska młodzież z Koła Przyjaciół Korczakowa a także reprezentanci naszej placówki. Bardzo silną epikę wystawiła Publiczna Szkoła Podstawowa z Przylepu. Po raz pierwszy w naszych zawodach wzięła udział reprezentacja PSP nr 2 w Nowej Soli a także reprezentant Harcerskiej Drużyny Wodnej z Bytomia Odrzańskiego. Tradycyjnie gościliśmy również reprezentantów zielonogórskiego Zespołu Szkół Specjalnych. Złote Berło w kategorii latawców płaskich zdobył w tym roku Grzegorz Leuta z MOW w Babimoście. Srebrne Berło zdobył jego kolega z tej samej placówki – Sebastian Januszewski a berło brązowe otrzymała Aleksandra Żurawińska z PSP w Przylepie. W kategorii latawców skrzynkowych zwyciężył Sebastian Ginter z Babimostu, druga była Aleksandra Kosiak z PSP nr 2 w Nowej Soli a Brązowe Berło Króla Maciusia powędrowało do Joanny Skrzypińskiej i Gracjana Plasa z SOSW w Nowej Soli.
Imprezę zorganizowaliśmy wspólnie z Chorągwią Ziemi Lubuskiej ZHP i Kołem Przyjaciół Korczakowa.
Święto Latawca
W niedzielę 25 października na boisku SP 18 przeprowadziliśmy tradycyjnie już zawody latawcowe. Wzięły w nich udział dzieci z różnych pracowni MCKiE i zielonogórskich podstawówek. Zwycięzcą w kategorii latawców płaskich okazał się reprezentant PSP w Przylepie –Arkadiusz Kozłowski. Drugie miejsce przypadło Filipowo Szumowskiemu (MCKiE). Trzecie miejsce zajęli: Oliwer Kaleta (SSP 1), Alicja Kowalczyk (PSP 7), Łukasz Wilusz (MCKiE) i Ania Kosiak (SP 6 w Nowej Soli). W kategorii latawców skrzynkowych pierwsze miejsce zdobył Konrad Staniów (MCKiE), drugie Jędrzej Krystek a trzecie Ania Kosiak.
Sukces Pracowni Malarstwa i Rysunku oraz Pracowni Sztuki Dekoracyjnej
Z przyjemnością informujemy, że uczestnicy naszych zajęć z Pracowni Sztuki Dekoracyjnej oraz z Pracowni Malarstwa i Rysunku zostali zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej "X MIĘDZYNARODOWE BIENNALE WSPÓŁCZESNEJ TKANINY ARTYSTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY SILEZIANY'2015". Pani Katarzyna Heba i Pani Anna Nabel-Myszkiewicz wspólnie przygotowały do udziału w tym konkursie Paulinę Haraś, Agnieszkę Haraś i Weronikę Dobrowolską. Najmłodszy uczestnik wystawy to Julian Heba przygotowany przez Panią Katarzynę Heba. Wystawa pokonkursowa i wręczenie nagród odbędą się w grudniu br.
„Sileziany” - jest to projekt artystyczny, który ma na celu propagowanie sztuki włókna. Jest realizowany w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu od 1995 roku.
Serdecznie gratulujemy!
"Znalezione-Ocalone" wystawa archeologiczna
7 listopada uczestnicy zajęć dekoracyjnych DH wraz z prowadzącą pracownię p. Olgą Lemińską wybrali się do Świdnicy, gdzie w gmachu Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza zwiedzili niezwykłą wystawę czasową. O jej wyjątkowych walorach i procesie powstawania barwnie opowiadała pani archeolog Marlena Magda-Nawrocka. Ekspozycja jak się okazało stanowi zwieńczenie długotrwałych, sięgających lat 60 XX wieku działań polsko-niemieckich, mających na celu odzyskanie od strony niemieckiej zabytków znalezionych po tej stronie granicy, jak i przekazanie przez stronę polską zabytków znalezionych po stronie obecnie niemieckiej , a znajdujących się w zbiorach szczecińskich. Wystawa po obustronnej "regulacji" archeologicznej prezentuje się znakomicie. Zbiory eksponatów od epoki kamienia po średniowiecze w większości przypadków zachowane są w stanie idealnym. A jakie wrażenia wywołują podczas oglądania można przekonać się odwiedzając muzeum.
Święto Niepodległości pod żaglami
Modelarze z naszej pracowni modeli pływających i latających w oryginalny sposób uczcili święto 11 Listopada. Wspólnie z kolegami z Bytomia Odrzańskiego i Nowej Soli zorganizowali Regaty Niepodległości – zawody modeli żaglówek klasy FOOTY. Na starcie stawiło się 11 zawodników, w tym 3 z Wrocławia. Regaty rozegraliśmy w nowosolskim Wake Parku. Puchar Niepodległości wywalczył Andrzej Czyżykowski (POL – 57) z Wrocławia. MCKiE reprezentowali: Dominik Zaborniak (POL – 50) – 8 miejsce oraz nauczyciel pracowni modeli pływających i latających Jakub Kosiak (POL – 40) – 7 miejsce.
Konkurs na kartkę świąteczną
Komisja Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej rozstrzygnęła Konkurs na kartkę świąteczną Caritas o tematyce Bożego Narodzenia. Miło nam poinformować, że wygrała praca Katarzyny Warmuz - uczestniczki zajęć w pracowni Malarstwa i Rysunku w MCKiE "Dom Harcerza". Wybrany projekt zostanie wykorzystany do przygotowania kartki świątecznej. Serdecznie gratulujemy!
Andrzejki
26 listopada Wróżbita wraz z Wróżkami odwiedzili naszą placówkę. Każdy, mały i duży mógł poznać tajemnice swojej przyszłości. Do stoisk ustawiały się długie kolejki. <<>>
Umowa między DH a PSM
„Rezonans” na wieczorze z Gałczyńskim
3 grudnia w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze odbyło się spotkanie literackie, poświęcone twórczości K. I. Gałczyńskiego w 110. rocznicę jego urodzin. W trakcie spotkania wykład o życiu i twórczości poety wygłosiła prof. Anna Szóstak z Uniwersytetu Zielonogórskiego, natomiast aktor Artur Beling recytował jego wybrane utwory poetyckie. Na zaproszenie dyrekcji biblioteki mieli przyjemność uczestniczenia w tym wyjątkowym wieczorze reprezentanci Studia Piosenki „Rezonans” - Karolina Kogut i Jakub Sułtanowski. Młodzi wykonawcy zaprezentowali specjalnie na ten wieczór przygotowany repertuar do słów bohatera wieczoru - K. I. Gałczyńskiego. Piosenka pt. „Dzika róża”, którą wykonała Karolina, jak również piosenka pt. „Sowa”, którą zaśpiewał Jakub, spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Gratulowano naszym wokalistom poziomu wykonawczego, jak również doceniono ich dojrzałą interpretację tak trudnego repertuaru.
Organizatorzy wieczoru, wyrażając wielką nadzieję na funkcjonowanie Studia Piosenki w naszej placówce jeszcze przez długie lata, już dziś zaprosili „Rezonans” na spotkanie literackie w przyszłym roku.
Kolejny sukces w konkursie plastycznym
Miło nam poinformować, że uczestniczka zajęć w Pracowni Malarstwa i Rysunku w MCKiE „Dom Harcerza” Katarzyna Warmuz otrzymała I nagrodę w kategorii gimnazjum w XV WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM POD PATRONATEM LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY „RODZINA ZWIERZĘ-PRZYJACIEL RODZINY”. To już kolejny sukces Kasi, serdecznie gratulujemy!
„Rezonans” z koncertem przy choince
5 grudnia br. na deptaku przed ratuszem wiceprezydent Zielonej Góry pani Wioletta Haręźlak, wraz z grupą najmłodszych mieszkańców miasta, dokonała ceremonii uroczystego zaświecenia kilku tysięcy lampek na czternastometrowej choince. Na tę niezwykłą chwilę przybył, zaproszony przez panią prezydent, również Mikołaj z koszem słodyczy, którymi hojnie obdarował zebraną grupkę dzieciaków. Uroczystość uświetniły choinkowo-mikołajkowym repertuarem dzieci i młodzież ze Studia Piosenki „Rezonans” z „Domu Harcerza”. W blasku przepięknie ubranej choinki płynęły wyśpiewane przez Milenkę Mielcarek, dźwięki o choince zielonej. Emilka Łukaszewska zaśpiewała o tym, jak świąteczne chwile wokół choinki przeżywają krasnoludki. O zwiedzaniu świata w tanecznym kroku „Samby z Mikołajem” muzycznie opowiadał Marcel Kukurowski, zaś Julek Metack zachwycał wrażeniami, jakie sprawia nam wszystkim „Pierwszy Śnieg”. Maja Sułtanowska śpiewała o tym, jak ulice naszego miasta staną się „Ulicami Śnieżynkowymi”, a w duecie z bratem Jakubem muzycznie zachęcali - „Ulepmy Bałwana” !!! Przepięknie wystrojoną ogromną choinkę już mamy, czekamy więc tylko na śnieg i święta! <<>>
"Mikołaj z piernika"
7-go grudnia od 16.30 dzieci z pracowni: Chichoty, Akademia przedszkolaka, logorytmika, Zuchy i zaj. plastyczne dekorowały różnokształtne pierniki. Lukrowały, ozdabiały koralikami, gwiazdkami, śnieżkami, perełkami i innymi dekorami. W trakcie twórczej pracy dzieci i rodziców odwiedził nas Mikołaj, który wszystkie zgromadzone dzieci obdarował słodkościami w zamian za wierszyk lub piosenkę. Był to wieczór radości, słodkości i niezapomnianych wrażeń, a przede wszystkim wspaniały czas dzieci z rodzicami przy pracy twórczej. <<>>
Spotkanie partnerskie
8 grudnia w mieście partnerskim Zittau odbyło się spotkanie potencjalnych partnerów do przyszłych projektów. Naszą placówkę reprezentowała Pani dyrektor Kinga Krutulska i nauczycielka Barbara Sibila. Spotkaliśmy się z dr. Volkerem Beerem, z którym współpracowaliśmy już przy kilku bardzo udanych projektach spotkań młodzieży. Nasi niemieccy partnerzy zaproponowali dwa projekty, natomiast z naszej strony złożonych zostało aż sześć pomysłów na wspólne spotkania. Z tak bogatej listy propozycji wkrótce wybierzemy najciekawsze, które będziemy starać się realizować w kolejnym roku.
Kiermasz Świąteczny
Wesoło, gwarnie i kolorowo było na naszym kiermaszu organizowanym co roku przed Świętami Bożego Narodzenia. Stoiska z pracowni plastycznymi i dekoracyjnymi, warsztaty plastyczne i w pracowni konstrukcyjno-technicznej (gdzie można było wykonać foremki do pierników), jasełkowe przedstawienie i kawiarenka z ciastem – to główne atrakcje tej imprezy. Ale najważniejsza była niepowtarzalna, przedświąteczna atmosfera i okazje do wspólnego przeżywania zbliżającej się radości, jaką niosą te Święta. Wszystkim, którzy nas odwiedzili oraz tym, którzy nie mieli takiej możliwości życzymy pięknych, wesołych i zdrowych Świat Bożego Narodzenia.
XXVI Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych
W dniach 16 i 17 grudnia w Zielonogórskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje miejskie XXVI Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych. W spotkaniach wzięło udział 20 grup ze szkół podstawowych, gimnazjów i ośrodków kultury. Nasz ośrodek reprezentowały dwie grupy teatralne. Teatr „Bąbel” pod kierunkiem Pauliny Solskiej, teatr „Trach” Alicji Niewiadomskiej. Jury w składzie Maria Dokowicz i Kinga Kaszewska-Brawer przyznało nagrody i nominacje do udziału w wojewódzkich spotkaniach w Sulęcinie teatrom: "Trach" z MCKiE Dom Harcerza, "Paradoks" z Publicznego Gimnazjum w Drzonkowie, "Pachmilanka" z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Wyróżnienia otrzymały teatry: "Zgrzyt" z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7, "Filofany" z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie, "Monotypia" z Zespołu Szkół Plastycznych, "Herbaciany Teatr" z Zespołu Szkół Katolickich, Plastyczna Forma Teatralna "Sfumato" z Gimnazjum nr 1. Wszystkim grupom gratulujemy pięknych występów.