Zuchy i Majsterkowicze obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci poznały historię ziemniaków oraz ich różne nazwy, bawiły się, pląsały, śpiewały, a także uczestniczyły w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywały kartoflane ludziki i okolicznościowe medale. Głównym punktem imprezy było pieczenie ziemniaków w ognisku i ich degustacja, na którą zaproszeni zostali również rodzice. Jak co roku absolutnym hitem wśród uczestników były nie tylko aromatyczne, chrupiące ziemniaczki, ale także gorąca herbatka z soczkiem, która na świeżym powietrzu smakowała wybornie! Imprezie towarzyszyła piękna, jesienna pogoda.
GALERIA ZDJĘĆ
MCKiE „Dom Harcerza” i zielonogórskie szkoły na Niemiecko-Polskim Festiwalu Młodzieży w Cottbus
29 września 2017 roku w Cottbus odbył się już XI Niemiecko-Polski Festiwal Młodzieży.
Byliśmy gośćmi naszego partnera w Cottbus – Stowarzyszenia Polsko-Niemieckiego, którego prezesem jest Matthias Mitzscherlich. Uroczyste otwarcie oraz podsumowanie Festiwalu uświetnili swoją obecnością Berndt Weiße Dyrektor Działu Młodzieży, Kultury i Spraw Socjalnych w Cottbus, Czesław Fiedorowicz szef Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr oraz Jarosław Skorulski Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra.
Młodzież z MCKiE „Dom Harcerza” i z zielonogórskich szkół: SP nr 13 i V Liceum Ogólnokształcące brała udział w 10 różnych formach zajęć. W sumie ponad 200 osób uczestniczyło w następujących warsztatach: graffiti, bębniarstwo, teatr cieni, taniec nowoczesny (jazzowy), dziennikarstwo, śpiew, fotografia, teatr, sztuka.
W różnych miejscach w Cottbus młodzież polska i niemiecka wspólnie pracowała nad przygotowaniem prezentacji swoich dokonań na scenie. Mogliśmy podziwiać piękne prace plastyczne wykonane przez grupy graffiti i sztuka. Wysłuchaliśmy utworu przygotowanego przez bębniarzy i obejrzeliśmy dwa układy choreograficzne zaprezentowane przez grupy taneczne. Na zakończenie wysłuchaliśmy wzruszającej piosenki Johna Lennona „Imagine”.
Dawno temu na zielonogórskich winnicach
Dawno temu na zielonogórskich winnicach w październiku kończono zbiory winogron. O tym pięknym zwyczaju poprzednich i obecnych mieszkańców naszego miasta mogliśmy się dowiedzieć podczas warsztatów zorganizowanych dla ciekawej przygód grupy dzieci i młodzieży z różnych pracowni MCKiE. W sobotę 7 października 2017 roku skorzystaliśmy z gościnności Muzeum Ziemi Lubuskiej. Doktor Arkadiusz Cincio, który w muzeum kieruje Działem Winiarskim, wprowadził nas w atmosferę wiekowej tradycji; mogliśmy podziwiać dawne urządzenia wykorzystywane do produkcji wina i przepiękne szklane naczynia dekorowane przeróżnymi technikami. W drugiej części warsztatów oddaliśmy się przyjemności tworzenia. Ola Maliszewska pokazała jakie cudeńka można stworzyć z cekinów, Olga Lemińska wymyśliła oryginalne zawieszki na butelki z koralików, a Roman Frodyma nauczył nas efektownej techniki transparentnych obrazków. Uczestnicy: i młodsi, i starsi z wielką ochotą tworzyli, inspirowane tradycjami winiarskimi prace, którymi pochwalimy się na wystawie, jaka będzie zaprezentowana w Domu Harcerza. Projekt opracowany został przez Dorotę Polaczek i Alinę Gajec.

Koncert naszego chóru Polirytmia

W piątek 6 października chór Polirytmia miał zaszczyt wystąpić na 20-leciu Klubu Kiwanis Adsum. Był to jubileusz dlatego utwory wybrane przez dyrygentki były wesołe z muzycznym żartem.
Halloween na wesoło
W dniu 30.10.2017 w godzinach: 16.30 - 18.00 w Naszym MCKiE " Dom Harcerza" odbędzie się wyjątkowa impreza - " Halloween na wesoło". Zapraszamy wszystkie Dzieci Strefy Malucha i nie tylko! Gwarantujemy moc atrakcji!! A oto kilka wspomnień. Tak bawiliśmy się rok temu!
Koncert chóru Polirytmia

W dniu 10 listopada Chór Żeński POLIRYTMIA wystąpił na obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Muzeum Ziemi Lubuskiej z pieśniami żydowskimi.
XVII Konkurs Recytatorski o Laur Haliny Poświatowskiej
Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „ Dom Harcerza” wraz z Teatrem Lubuskim im. Leona Kruczkowskiego postanowiło wesprzeć Regionalne Towarzystwo Kultury Teatralnej w Świebodzinie
w organizacji półfinału XVII Konkursku Recytatorskiego o Laur Haliny Poświatowskiej.
Aż 35 młodych recytatorów (wraz z opiekunami) z całego regionu stawiło się na Scenie Kameralnej Teatru Lubuskiego, by zmierzyć się z niełatwą, ale piękną poezją Haliny Poświatowskiej. Przeprowadzone przez MCKiE Dom Harcerza zmagania o Laur tej poetki zakończyły się wytypowaniem do spotkania finałowego, które odbędzie się w Świebodzinie, następujących laureatów:
Grupa młodsza:
Maksymilian Kazoń (I),
Tomasz Miter (II),
Emilia Fularz (III),
Karolina Czulak i Milena Pędzińska;
Grupa starsza:
Oliwia Lepczyńska (I),
Kinga Kaczmarek (II),
Marta Dudek (III),
Jakub Laurentowski,
Zuzanna Świergocka,
Agata Plewko.
Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom najpiękniej dziękujemy za ich wrażliwość i chęć popularyzacji twórczości Haliny Poświatowskiej.
GALERIA ZDJĘĆ
Sukces chóru Polirytmia

Chór Polirytmia pod dyrygenturą Natalyji Golub w dniu 25 listopada roku brał udział w Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych SEDINA CANTAT w Szczecinie. Chór zaprezentował 4 utwory:
Lodate Dio – Giovanni Animuccia
Hebe deine Auge auf – Felix Mendelssohn-Bartholdy
Ave Maria II – Marek Jasiński
Turot eszik e cigany – Zoltan Kodaly
W konkursie więzło udział 9 chórów. Poziom artystyczny był bardzo wysoki. Jury jednogłośnie przyznało Polirytmii GRAND PRIX Festiwalu - najważniejszą nagrodę wieczoru. To ogromny sukces Chóru Żeńskiego Polirytmia. Natalyjia Golub Dyrygent Polirytmii miała również zaszczyt dyrygować ponad 100 osobowym wspólnym chórem przy wykonaniu utworu "Taki Kraj" na zakończenie Festiwalu.
Przygoda na zielonogórskich winnicach
Przygoda na zielonogórskich winnicach dobiegła końca, już niedługo pokryje je śnieg, a my spotkaliśmy się by powspominać. W środę 22 listopada 2017 roku w galerii MCKiE zostały zaprezentowane prace plastyczne, które powstały podczas trzeciej edycji warsztatów Dawno temu na zielonogórskich winnicach. Możemy podziwiać oryginalne zawieszki na butelki z koralików, które wymyśliła Olga Lemińska, transparentne obrazki zaproponowane przez Romana Frodymę, a także cudeńka skomponowane z cekinów, które powstały pod opieką Oli Maliszewskiej.
Historię tradycji winiarskich Zielonej Góry i okolicy, oraz nasze działania na warsztatach przedstawiła Alina Gajec, która wraz z Dorotą Polaczek przygotowały projekt.
Zapraszamy na wystawę, można ją obejrzeć na pierwszym piętrze Domu Harcerza, przy ulicy Dzikiej 6.
Nasza akcja "Dom Harcerza z Sercem"
Nasza akcja "Dom Harcerza z Sercem" zakończyła się przekazaniem pani Lilianie ostatniej partii karmy oraz żywołapkę na koty.
Nasza nauczycielka plastyki Ania oraz pani Marta z Rady Rodziców wraz z córeczką Hanią były u pani Liliany, żeby przekazać jej środki czystości oraz żywołapkę. Ma ona pomóc Pani Lilianie wyłapać bezdomne koty potrzebujące wizyty u weterynarza.
Oto krótka relacja: "Jak zawsze było bardzo miło. Pani Liliana zaprosiła nas na ciasto i herbatkę. Opowiadała niezwykłe kocie historie. Odwiedziłyśmy też piwnicę, gdzie mieszkają od 12 lat dwa koty. Gdy zostały znalezione przez Panią Lilianę miały dwa miesiące. Jeden z nich był w bardzo ciężkim stanie. Dzięki szybkiej pomocy został uratowany. Bardzo nas wzruszyła miłość jaką koty okazują Pani Lilianie. To uroczy widok, gdy kotki dają czółka do pocałowania. Na koniec wizyty Pani Liliana prosiła żebyśmy na zajęciach z dziećmi opowiadały o zwierzętach i uczulały dzieci na ich los. Bardzo wszystkim dziękowała za akcję "Dom Harcerza z sercem".
Dziękujemy pani Iwona Łazaruk z Kardamonu za ciepłe słowa, wsparcie i ogromną pomoc kotom pani Liliany.
Świąteczne szaleństwo
Pod takim tytułem odbyły się Targi Pracy i Edukacji w Lubuskiej Wojewódzkiej komendzie OHP w Zielonej Górze gdzie prezentowały się podmioty gospodarcze oraz instytucje zajmujące się rękodziełem i rzemieślnictwem.
MCKiE "Dom Harcerza" przedstawił swoją ofertę edukacyjną skierowaną dla dzieci i młodzieży - były to prace wykonane przez uczestników pracowni: sztuki dekoracyjnej, rysunku i malarstwa, plastycznej oraz reklamy wizualnej. Nauczyciele: Olga Lemińska, Katarzyna Heba, Anna Nabel, Aleksandra Maliszewska oraz Roman Frodyma prowadzili dla zwiedzających warsztaty artystyczne. Zainteresowanie targami oraz wyrobami było ogromne i rzeczywiście można było odczuć atmosferę przedświątecznych zakupów.
Zapraszamy dzieci i rodziców do Domu Harcerza na "Świąteczne podarunki" w dniu 12 grudnia, gdzie w godz. od 16 do 18 pokażemy swoje wyroby związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Będą także warsztaty artystyczne i inne atrakcje.
GALERIA ZDJĘĆ
Mikołaj przy ratuszu
XXVIII - Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych
Przez dwa dni 12,13 grudnia w sali Hydro(za)gadka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury odbywały się prezentacje kolejnych już Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych. W spotkaniu wzięło udział tym roku 14 grup teatralnych z zielonogórskich szkół, ośrodków kultury i innych placówek oświatowych. Teatr „Grymas” zaprezentował spektakl „Aby zbawić ludzkość” i otrzymał laureata i nominację do przeglądu wojewódzkiego. Dziękujemy wszystkim za świąteczny nastrój tegorocznego przeglądu. Gratulujemy! Zdjęcia udostępnili Tomasz Korniluk i Paweł Stawarz.
Kiermasz Świąteczny
Wesoło, gwarnie i kolorowo było na naszym kiermaszu organizowanym co roku przed Świętami Bożego Narodzenia. Stoiska z pracowni plastycznych i dekoracyjnych, warsztaty plastyczne i warsztaty z dekorowania pierników, przedstawienie wigilijne, można było także wysłuchać pięknych kolęd w wykonaniu dzieci z Chóru Półnutka i oczywiście kawiarenka z ciastem. – to główne atrakcje tej imprezy. Ale najważniejsza była niepowtarzalna, przedświąteczna atmosfera i okazje do wspólnego przeżywania zbliżającej się radości, jaką niosą te Święta. Wszystkim, którzy nas odwiedzili oraz tym, którzy nie mieli takiej możliwości życzymy pięknych, wesołych i zdrowych Świat Bożego Narodzenia.
GALERIA ZDJĘĆ
Ozdoby na choinkę
Pod takim tytułem 18 grudnia o godz. 16:30 w holu MCKiE przy ul. Dzikiej 6 odbyły się warsztaty rodzinne. W ostatnim tygodniu przed świętami, można było wspólnie z dziećmi wykonać wiele różnych ozdób na choinkę. Nauczyciele: Aleksandra Maliszewska i Roman Frodyma przygotowali różne propozycje. Można było wykonać zawieszki dekoracyjne z patyczków, bombki z kolorowych pasków papieru, tradycyjne łańcuchy i koszyczki oraz aniołki. Odtwarzane nagrania najpiękniejszych kolęd oraz zimowa sceneria wystroju nadawały tym warsztatom charakteru i klimatu świątecznych przygotowań. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i życzymy wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia.