Pracownia edukacji regionalnej
PRACOWNIA HISTORII SZTUKI
W pracowni prowadzone są różnorodne zajęcia dające uczestnikom możliwość zdobycia wiedzy z zakresu historii sztuki, przygotowując ich do konkursów artystycznych i egzaminów maturalnych, a także do egzaminów na wyższe uczelnie.
Tematyczne grupy spotykają się w poniedziałki, środy lub czwartki.
Pracownia zaprasza również do poznania dzieł sztuki na szerokim tle historii powszechnej, powiązanej z dziejami Polski oraz charakterystycznymi wydarzeniami regionu Środkowego Nadodrza. Poprzez organizowane wycieczki i spacery po mieście, wykłady i dyskusje uczestnicy zajęć zaznajamiają się z dziejami naszego regionu i miasta, uczestniczą w wydarzeniach artystycznych i spotkaniach z twórcami. Ponadto w ramach pracowni działa Grupa 21, która poprzez wielorakie zajęcia plastyczne i liczne wycieczki realizuje program Odkrywców tajemnic przeszłości. Młodzież Gimnazjum Nr 3 ma możliwość poszerzenia wiedzy i umiejętności w ramach realizacji programu Zielonogórska Ścieżka Matematyczna. Grupy przedszkolaków uczestniczą w cyklach zajęć zatytułowanych Winogronka – najmłodsi zielonogórzanie poznają swoje miasto.
Zajęcia prowadzone są przez mgr zabytkoznawstwa Alinę Gajec, dyplomowaną nauczycielkę historii sztuki, czynnego egzaminatora maturalnego.
KLUB MŁODYCH PODRÓŻNIKÓW
Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich dzieci w wieku 5-12 lat, które lubią przygody, podróże i nowe doświadczenia. Głównym celem zajęć jest przybliżenie dzieciom wiedzy o naszym mieście i regionie, aby następnie móc wspólnie poznawać coraz odleglejsze zakątki Ziemi. Uczestnicy maja okazję poznawać kraje, ich historię, kulturę i obyczaje, przyrodę, a także kuchnię , muzykę i zabawy, które towarzyszą ich rówieśnikom. Pierwszą i najważniejszą zasadą w Klubie Młodych Podróżników jest umożliwienie dzieciom wpływu na przebieg zajęć poprzez np. wspólne wybieranie celu „podróży palcem po mapie”. Dzięki temu uczestnikom zajęć towarzyszy ogromna ciekawość kraju do którego się wybierają. Natomiast najważniejsze umiejętności, jakie dzieci nabywają podczas zajęć to przede wszystkim praca z mapą, poznawanie kierunków, kontynentów, ukształtowania terenu, umiejętność dostrzegania wszelkich różnic wynikających z położenia geograficznego.
Nade wszystko jednak zajęcia maja przybliżyć ich uczestnikom cały świat i wszystkich jego mieszkańców wraz z ich odmiennością, co w konsekwencji rozwija szacunek i ciekawość wobec inności.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki i czwartki w godzinach 16:00-17:30
Prowadząca: mgr Barbara Sibila